District 9 vadí především Nigerijcům, ti dokonce promítání filmu ve své zemi  zakázali.

District 9 vadí především Nigerijcům, ti dokonce promítání filmu ve své zemi zakázali. | foto: Palace Pictures

Co pomáhá filmu k zisku Oscara? Cigarety, rasismus i špatná kritika

  • 1
Rasismus, antiamerikanismus, antisemitismus, vychvalování tabáku, recyklování, klišé. Nic z toho nechybí v komentářích k filmům, které budou soutěžit o Oscara, jehož mediální odezva může být skvělou hlásnou troubou pro různá sdružení a nátlakové skupiny. Ceny budou vyhlášeny v noci z neděle na pondělí.

Snímky Avatar a Smrt čeká všude, které jsou favority na Oscara, byly terčem mnoha kritik, stejně Precious, District 9, An Education a A Serious Man.

Ekologické, protiválečné a protiimperialistické poselství Avataru, jak se k němu hlásí jeho tvůrce James Cameron, nebylo po chuti některým konzervativním komentátorům, kteří, jako třeba John Podhoretz z Weekly Standard, neváhali film označit za protiamerický. Ale největší kritiky přišly od asociací bojovníků proti tabáku, kteří spustili pokřik kvůli jedné scéně, v níž vědkyně představovaná Sigourney Weaverovou žádá svoje spolupracovníky o cigaretu. (viz článek o titulu Černé plíce)

Herečka Sigourney Weaverová při natáčení sci-fi AvatarZ filmu Smrt čeká všude

Profesor lékařství na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Stanton Glantz agentuře AFP tvrdil, že "to se rovná reklamní kampani za 50 až 100 milionů dolarů ve prospěch výrobců cigaret". James Cameron odpověděl vysvětlením, že cigareta měla přispět k vykreslení postavy, která byla v jeho představách spíš nepříjemná. "Ta vědkyně je hrubá, kleje, pije a kouří," řekl.

Kriminálníci z Nigérie a tlustá černoška

Snímek Smrt čeká všude, další uchazeč o cenu za nejlepší film, vyvolal kritiku sdružení veteránů a profesionálních odminovačů, kteří mu vyčítají klišé a "nerealistické" scény. Jde o klasické výtky, jaké se objevily už třeba u snímku Apokalypsa.

Jihoafrický vědecko-fantastický film District 9 kritizovala sama nigerijská vláda. Protestovala proti tomu, že z něho prý vycházejí Nigerijci jako kmotři všech možných zločinů. "Proč chtějí zobrazovat Nigerijce jako kriminálníky, lidožrouty a prostitutky, které chodí s mimozemšťany?" ptala se nigerijská ministryně Dora Akunyiliová. Nigerie promítání filmu na svém území zakázala.

Z filmu District 9

Některé útoky jsou překvapivé, jako třeba obvinění z rasismu na adresu filmu Precious černého režiséra Lee Danielse. Film podle kritiků nabízí žalostný obrázek černochů prostřednictvím neutěšeného života své obézní a negramotné hrdinky, která je zneužívána a s níž zacházejí špatně i její rodiče.

Kritizujte před Oscary

Nebo třeba obviňování z antisemitismu na adresu filmů An Education a A Serious Man, jehož tvůrci, bratři Coenové, se inspirovali svými vzpomínkami z dětství pro vykreslení židovské čtvrti na americkém Středozápadě.

Mo'Nique ve filmu Precious: Based on the Novel Push by SapphireZ filmu Serious Man

Fredell Pogodinová, která má v Hollywoodu na starosti vztahy s veřejností, říká, že kritika filmů nominovaných na Oscara je snadná cesta k dosažení toho, aby byl člověk slyšet. "Chcete-li něco kritizovat a vzbudit debatu o nějakém námětu, je pro to sezona Oscarů dobré období. Neříkám, že výtky nejsou oprávněné, ale víte, že teď je ta chvíle, kdy vám sdělovací prostředky budou naslouchat," řekla.

Sám Glantz přiznává, že "skandální přítomnost cigarety v Avatarovi přenáší toto téma do popředí scény". Lee Daniels ale soudí, že vzbuzuje-li Precious kontroverze, je to hlavně proto, že ukazuje pravdu. "Je to poprvé, co si uvědomuji, že to může být problém. Když říkáte pravdu, lidem to rozvazuje jazyky."

,