Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co o útoku režiséra soudí umělci

  17:49aktualizováno  17:49
Uherské Hradiště - Na nedělní večer v Uherském Hradišti bude asi nerad vzpomínat filmový kritik Jan Jaroš. Před zraky účastníků právě probíhající Letní filmové školy jej tady totiž surově zbil režisér Marcel Bystroň. Měl mu za zlé jeho nepříznivou recenzi na film Kabriolet. Co o tomto incidentu soudí jiní umělci a kritici?

Herec a televizní speaker Jan Kraus problém zobecnil. "Myslím, že vůbec nejde o to, z jaké branže účastníci konfliktu jsou. Především jde o to, zda jsou aktéři podobné věci fyzicky přiměření. Pokud tomu tak není, tak ten silnější je pochopitelně srab a zbabělec," řekl Kraus.

Publicista a kritik Jan Rejžek reagoval velmi striktně. "Myslím, že se tyto věci dějí od samotných počátků umění. Domnívám se ale, že podobné způsoby jsou naprosto nepřípustné a nehorázné. Je to to samé, jako by rozzuřený kritik zmlátil nějakého filmového režiséra za to, že se mu nelíbí jeho dílo," řekl Jan Rejžek.

Herečka Zlata Adamovská tvrdí, že články s recenzemi kritiků moc nečte. "Pro mě je názor kritika názor jednoho z diváků. Nepřikládám jim proto příliš velký význam a myslím si, že kritiky čte jen málokdo. Pokud si nelichotivou kritiku přečtu o sobě, tak to hodím za hlavu. Spíše než teoretikům věřím lidem, kteří něco dokázali, než těm, kteří neudělali nic," konstatovala Adamovská.

Skandál na filmové škole velmi pohoršil herce Ladislava Freje. "Domnívám se, že to pan Bystroň přehnal. Navíc vykřikovat, že je Valach a že všechno řeší přímo, se mi zdá podivné. Násilí není dobré řešení. V podobné situaci bych rozhodně postupoval jinak. Pan Bystroň to mohl zvládnout slovním šarmem. A pokud jej kritik naštval, tak ať jej prostě znemožní intelektuálně. Udělat to ale jako akt vendety před publikem, to je nevhodné," prohlásil Ladislav Frej.

Spisovatel Jaroslav Velínský alias Kapitán Kid nebyl ve svém hodnocení konfliktu tak příkrý. "Ač mám velmi mírnou povahu, měl jsem před mnoha lety chuť seřezat recenzenta mé sci-fi knihy Zápisky z Garpu. Před lety jakýsi Oleg Sus, který psal do časopisu Host do domu, strhal tuto kniku způsobem, jako by mě osobně nenáviděl. Kritiky tohoto druhu také nemusím. Tehdy jsem měl sto chutí jet do Brna a dát mu přes držku. To je těžká věc. Všem ostatním lidem je to sice jedno, ale autora díla to pokaždé naštve," uvedl spisovatel.

Filmový režisér Juraj Jakubisko o odpovědi dlouho přemýšlel. " Abych vám pravdu řekl, dost dobře nevím, co na to mám říct. Nevím ani, zda je to vhodný způsob vyřizování účtů. Osobně bych to tak rozhodně neřešil," zdůraznil Jakubisko.

Tak milý a usměvavý byl Marcel Bystroň na filmovém festivalu v Plzni. On i Olga Dabrowská tehdy byli spokojeni - jejich film bodoval na všech frontách.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz