Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co o útoku režiséra soudí umělci

  17:49aktualizováno  17:49
Uherské Hradiště - Na nedělní večer v Uherském Hradišti bude asi nerad vzpomínat filmový kritik Jan Jaroš. Před zraky účastníků právě probíhající Letní filmové školy jej tady totiž surově zbil režisér Marcel Bystroň. Měl mu za zlé jeho nepříznivou recenzi na film Kabriolet. Co o tomto incidentu soudí jiní umělci a kritici?

Herec a televizní speaker Jan Kraus problém zobecnil. "Myslím, že vůbec nejde o to, z jaké branže účastníci konfliktu jsou. Především jde o to, zda jsou aktéři podobné věci fyzicky přiměření. Pokud tomu tak není, tak ten silnější je pochopitelně srab a zbabělec," řekl Kraus.

Publicista a kritik Jan Rejžek reagoval velmi striktně. "Myslím, že se tyto věci dějí od samotných počátků umění. Domnívám se ale, že podobné způsoby jsou naprosto nepřípustné a nehorázné. Je to to samé, jako by rozzuřený kritik zmlátil nějakého filmového režiséra za to, že se mu nelíbí jeho dílo," řekl Jan Rejžek.

Herečka Zlata Adamovská tvrdí, že články s recenzemi kritiků moc nečte. "Pro mě je názor kritika názor jednoho z diváků. Nepřikládám jim proto příliš velký význam a myslím si, že kritiky čte jen málokdo. Pokud si nelichotivou kritiku přečtu o sobě, tak to hodím za hlavu. Spíše než teoretikům věřím lidem, kteří něco dokázali, než těm, kteří neudělali nic," konstatovala Adamovská.

Skandál na filmové škole velmi pohoršil herce Ladislava Freje. "Domnívám se, že to pan Bystroň přehnal. Navíc vykřikovat, že je Valach a že všechno řeší přímo, se mi zdá podivné. Násilí není dobré řešení. V podobné situaci bych rozhodně postupoval jinak. Pan Bystroň to mohl zvládnout slovním šarmem. A pokud jej kritik naštval, tak ať jej prostě znemožní intelektuálně. Udělat to ale jako akt vendety před publikem, to je nevhodné," prohlásil Ladislav Frej.

Spisovatel Jaroslav Velínský alias Kapitán Kid nebyl ve svém hodnocení konfliktu tak příkrý. "Ač mám velmi mírnou povahu, měl jsem před mnoha lety chuť seřezat recenzenta mé sci-fi knihy Zápisky z Garpu. Před lety jakýsi Oleg Sus, který psal do časopisu Host do domu, strhal tuto kniku způsobem, jako by mě osobně nenáviděl. Kritiky tohoto druhu také nemusím. Tehdy jsem měl sto chutí jet do Brna a dát mu přes držku. To je těžká věc. Všem ostatním lidem je to sice jedno, ale autora díla to pokaždé naštve," uvedl spisovatel.

Filmový režisér Juraj Jakubisko o odpovědi dlouho přemýšlel. " Abych vám pravdu řekl, dost dobře nevím, co na to mám říct. Nevím ani, zda je to vhodný způsob vyřizování účtů. Osobně bych to tak rozhodně neřešil," zdůraznil Jakubisko.

Tak milý a usměvavý byl Marcel Bystroň na filmovém festivalu v Plzni. On i Olga Dabrowská tehdy byli spokojeni - jejich film bodoval na všech frontách.

Autoři:



Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz