Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co káže sedm zákonů telenovely

  9:40aktualizováno  9:40
Vezme si Rosalinda Augustina, nebo Fernanda? Kvůli té strašlivé nejistotě, v níž zůstala část národa, opakovala Nova mimořádně závěrečný díl telenovely. Ta Nova, jež jinak mění program jen kvůli událostem zcela zásadním - fotbalu, tornádu nebo svatbě papeže.

Což není jedno, za koho se provdají Samantha, Manuela, Esmeralda? Ne a stokrát ne! Divák sice ví, že před oltář vždy dovlečou toho pravého, neboť na rozdíl od seriálu nemají telenovely nové řady, kde hrdinka může milostné omyly napravit. Přesto miluje tu blaženost, která se v jeho nitru rozhostí se svatebními zvony.

Jen v telenovele totiž vše dopadne dobře. V Rosalindě vpadne Fernando do kostela, uštván jízdou na koni i traktůrku, zoufale vrtí hlavou, když jeho milá říká ano jinému, a ten, nahlédnuv své sobectví, dí nevěstě: "Dávám ti volnost. Ne, nemohu dovolit, abys obětovala své štěstí." Předá roli ženicha Fernandovi, který obřad neplatil, i sako si půjčil (a do poslední scény nevrátil).

Ale hlavně že se všichni omluví, smíří a odpustí si; šlechetnost zalitá litry slz je prvý zákon telenovely. V moderním příběhu to nejde. Tam by Fernando prostě zavolal Rosalindě: "Haló, kotě, nechceš si to s tím Augustinem ještě rozmyslet? Já mám teď poradu, ale brnknu večer a vzít se můžeme bez štráchů zítra na radnici." Jenže kde je pak romantika? Kde jsou hordy příbuzných, kteří musí dořešit ještě vedlejší vztahy (druhý zákon)? Kde je příroda s hříbátky a telátky (třetí zákon) a názorně potrestané zlo, kde mondéna drhnoucí ve vězení záchody (zákon čtvrtý)?

Kdo stráví týden s telenovelou, pravidla zvládne a trénuje si i rozlišovací schopnost. Sošné krásky i ztepilé mládence, které člověk jakživ nevidí v teplákách či u škopku, si už navzájem neplete, byť denně mlsá několik různých titulů. Kanál Romantica vymezený jen telenovelám ještě v orientaci pomáhá - nabízí i textové shrnutí dějů, které se na obrazovce právě odehrávají. Třeba Hadrová panenka hlásí: Monica vysvětluje Aně Karině, že Alejandro nemiluje ji, ale Lauritu. Nebo Slunečnice pro Lucii: Lucia a José Simon plánují svatební cestu, Filippo však ujišťuje Ester, že udělá vše, aby José Simon a Lucia nebyli oddáni. Stačí zjistit, kdo je Monica, kdo José a ke komu patří chápaví rodiče, jejichž dcera prý čeká dítě. Zákon pátý totiž zní: rodina je vždy chápavá, soudržná, milující a pokud možno movitá, nebo na cestě k majetku.

Šestý zákon káže hrdinům mluvit knižně. Ve Vypůjčených životech neřeknou o rodinném - mezi námi, velmi podezřelém! - hostu, že je to fajn kluk, nýbrž "osoba bez kazu". Se vzletnou mluvou pak souvisí pro Evropana přepjaté herectví založené na metodách větrný mlýn a tučňák. Mlýnské lopatky připomíná zuřivé máchání pažemi, zatímco zbytek těla se nepohne - jen dámy občas založí ruce v bok a vykrúcají se jak galánečky z Lúčnice. Styl tučňák je prostší: rozpažit, připažit. A štkát - s tím objedete svět.

Filmaři u telenovel trpí úpadkem řemesla, od líčení až po "akci", již tvoří prostřihy aut jezdících odnikud nikam. Jenže nad všemi zákony stojí ten sedmý, nejvyšší, zákon lásky. A co je o lásce, nezpochybníte. "Kdybys mě milovala, dovolila bys, abych miloval ženu, kterou budu vždy milovat, i když ona miluje jiného." Jedna věta telenovely dodá hojivou dávku citu na celý týden.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz