Co bude k vidění ve Varech?

Nejzářivější z ohlašovaných hereckých hvězd letošního 37. karlovarského festivalu Sean Connery možná zůstane jediným, kdo se představí pouze osobně, tedy bez doprovodného filmu. „Ke Conneryho poctě jsme sice připravili snímek Osudové setkání, ale pokud se nebude moci zdržet déle než jediný, závěrečný den, kdy převezme ocenění za mimořádný přínos světové kinematografii a předá Křišťálový globus vítězi soutěže, pak asi od projekce jeho filmu upustíme. Conneryho opravdu není nutné divákům nějak zvlášť představovat,“ řekl prezident festivalu Jiří Bartoška.

Trofeje včetně ceny diváků MF DNES budou rozdány 13. července v přenosu České televize.

Programová ředitelka Eva Zaoralová zažertovala, že na seznamu letošních hostů v čele s hercem Michaelem Yorkem, který je očekáván už při zahájení festivalu 4. července, jsou „Skotové i Irové, ale pořád jsou to všechno britští občané“.

Z Velké Británie přijedou kromě řady známých herců také bratři Weitzové, režiséři premiérové komedie Jak na věc, a Zaoralová se přiznala, že o jejich novince trochu zapochybovala. „Weitzovi totiž natočili i pověstný teenagerovský film American Pie, jehož český distribuční název se tu zdráhám vyslovit,“ obešla elegantně skutečnost, že Weitzovým vynesla proslulost hlavně řízná komedie o mládeži a sexu, u nás nazvaná Prci, prci, prcičky.

Rozsáhlou fotogalerii z 36. ročníku festivalu najdete ZDE

Uklidnilo ji prý až ujištění, že snímek Jak na věc se typem svého humoru blíží spíše ke vkusné zábavě Deníku Bridget Jonesové či k Mravenci Z, k němuž Weitzovi psali scénář. Navíc nemůže být tak zle, když přivezou i teprve dvanáctiletého představitele hlavní role snímku Jak na věc, Nicolase Houlta.

Na rozdíl od loňska, kdy se většinou soutěžních hraných filmů jako červená nit vinuly osudy mladých dívek na počátku cesty, se letos utká osmnáct filmů zaměřených na téma „více existenciální než existenční“. Nicméně nepůjde prý jen o motivy deprimující, slíbila Zaoralová. Napříč celým programem se pak objeví řada kuriozit.

Fórum nezávislých uvede v cyklu americké nezávislé scény film Štěkot, jejž natočila Kasia Aadamiková, dcera slavné polské režisérky Agnieszky Hollandové, dále vůbec první inuitský neboli eskymácký film Rychlý běžec, zakoupený i do tuzemských kin, či kolekci čínských filmů, které dramaturg Štefan Uhrík popisuje jako velmi depresivní a ryze undergroundové: „V Číně vůbec neprošly schvalovacím řízením a nesmějí se tam promítat,“ říká.

Divákům, kteří dosud ohrnovali nos nad dokumenty, může otevřít oči brazilská okumentární sekce nabitá humorem, zábavou a často strhující muzikou. Hudba se vůbec na filmové akci neztratí, počínaje britským snímkem Non-stop party o vzniku manchesterské hudební scény v sedmdesátých letech přes dokument finského režiséra Miky Kaurismäkiho Rytmy Brazílie až po živé koncerty v lázních.

Možnost akreditací v Praze byla již minulý pátek uzavřena, proti loňsku zaznamenali pořadatelé nárůst zájmu o třicet procent. Akreditace přímo ve Varech se rozběhnou těsně před festivalem, současně budou mít diváci opět možnost rezervovat si vstupenky také prostřednictvím telefonní služby WAP, kterou loni využilo asi deset procent z nich.

Zvláštní rezervace, bezbariérový vstup, asistenční službu i místní dopravu zdarma nabízí festival tělesně postiženým v rámci projektu Kino bez bariér. Po skončení festivalu uvede výběr z jeho filmů pražské kino Dlabačov.

,