Film Markéta Lazarová - klenot, který režíroval František Vláčil.

Film Markéta Lazarová - klenot, který režíroval František Vláčil. | foto: NFA

Co brání vývozu českých filmů do zahraničí? Pohotoví internetoví piráti

  • 25
O české filmy je ve Spojených Státech zájem. Práva na čtyři tituly z plánované kolekce klasických snímků však spravuje společnost Dilia. Její ředitel Jiří Srstka jejich prodej nechce povolit – bojí se totiž pirátských kopií.

Navenek vedou spor jen dva lidé. Pavel Černý, který v Americe prodává české filmy, a šéf agentury Dilia Jiří Srstka, který mu v zastoupení autorů odmítá poskytnout práva.

Jenže ve skutečnosti jde o modelový případ, v němž hrají hlavní roli piráti a služba jménem VOD (Video on Demand). Doslova video na požádání, které za poplatek zákazník dostane přímo na svůj televizor, počítač nebo telefon.

Černý: Dva filmy by šly i do kin

Černý tvrdí, že každý americký distributor sází právě na moderní systém VOD: "Videokazety už tu samozřejmě dávno neexistují, ale i prodej DVD loni klesl o šedesát procent." Srstka však namítá, že "filmy v digitální podobě se dostanou do oběhu na internet pirátskými způsoby a jejich nekalé šíření již nikdo nezastaví".

Každý má svou pravdu. Černého firma The Film Office prodala řadu českých děl pro distribuci ve Státech a Kanadě společnosti Criterion Collection/Janus Film, která má ve svém katalogu díla Felliniho, Bergmana či Truffauta, ale též Formanovy Lásky jedné plavovlásky či české oscarové snímky Ostře sledované vlaky a Obchod na korze.

Lásky jedné plavovlásky (snímek z filmu)

Lásky jedné plavovlásky Miloše Formana

Ostře sledované vlaky; film Jiřího Menzla

Ostře sledované vlaky, film Jiřího Menzla

Nyní se rozhodla ve třech sadách vydat velkou kolekci děl slavné české éry od raných 60. let do půli 70. let. Většinu z nich spravuje Bonton, s nímž se Černý dohodl, pár titulů je z Národního filmového archivu, jejž obchodně zastupuje Filmexport.

Plán vypadá důstojně. První soubor Kořeny české nové vlny obsáhl díla O něčem jiném, Transport z ráje, Démanty noci, Křik a Každý den odvahu, druhý set Česká nová vlna zahrnoval snímky Návrat ztraceného syna, O slavnosti a hostech, Rozmarné léto, Žert, Sedmikrásky a Perličky na dně, třetí o pozdní nové vlně počítal s díly Všichni dobří rodáci, Spalovač mrtvol, Ucho a Valerie a týden divů.

"Navíc Criterion kupuje dva filmy, jež by kromě DVD a VOD šly i do kin, Marketu Lazarovou a Ikárii XB1; chystá také pro americkou osvětu velkou reklamní kampaň," líčí Černý.

Ve filmu Věry Chytilové O něčem jiném ztělesnil Luboš Ogoun roli trenéra gymnastky Evy Bosákové

Z filmu Věry Chytilové O něčem jiném

Z filmu Ucho

Z filmu Karla Kachyni Ucho

Jenže čtyři z filmů – O něčem jiném, Transport z ráje, Ikárie XB1 a Křik – patří Národnímu filmového archivu. "Ten má ve svých smlouvách práva pouze na kina, televizi, DVD a VHS, takže jsem požádal Filmexport o vyřízení VOD práv. Tam po měsících řekli, že je nedovedou sehnat, totéž mě potkalo v archivu, kde mi nakonec sdělili, že VOD práva může od dědiců získat jen Dilia. A její ředitel pan Srstka prohlásil, že pokud bude na světě existovat prodej pirátských kopií, prodej práv VOD nepovolí," říká Černý.

Srstka: Odměny jsou malé

Ředitel Dilia má své důvody. "Podívejte se někdy na YouTube, kolik je tam starých českých filmů, a hádejte, jakým způsobem se tam dostaly. Přitom YouTube nedělá nic, aby je odstranila, a to je jen vrcholek ledovce," napsal Srstka Černému a protiargumenty pak shrnul: "Odměny filmových autorů z internetu a z VOD jsou minimální, v řádu desítek korun; navíc způsobí pirátské užívání děl a výrazně tím omezí jejich další legální užití."

Foto z filmu Spalovač mrtvol

Navíc Srstka tvrdí, že Černý nikdy nenabídl žádnou výši odměny ani zajištění VOD, aby se filmy nedaly lehce zkopírovat, byť už několik způsobů existuje.

"Chtěl také jen pár exkluzivních děl a zbytek ho vůbec nezajímal. My jsme ochotni dávat svolení za autory či dědice u filmů zveřejněných do roku 1965, nedávno jsme tak uzavřeli smlouvu se společností DVIVIDA. Požadujeme však, aby osoba provozující VOD byla jasně definovatelná a poskytla autorům odpovídající odměnu i zajištění," dodává Srstka.

Ovšem Černý oponuje: "Nemyslím, že pan Srstka vyřeší to, nač hollywoodská studia vydávají miliony dolarů, aniž jsou schopna pirátství zastavit. Kromě toho Criterion je seriózní společnost, dokonce se chystají letět do Prahy a vyrobit obnovené negativy všech filmů v nejlepší kvalitě. Jenže bez čtyř sporných děl se teď blokuje vydání celé kolekce a obávám se, že o tak velkou investici do neznámých českých titulů už nebude brzy zájem."