Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Člověk v dnešním světě očima televizních dokumentů

  10:12aktualizováno  10:12
- Festival Kříšťálové srdce v Poděbradech je mezinárodní soutěžní přehlídka dokumentárních a publicistických snímků na téma ”Člověk v dnešním světě”. První ročník, pořádaný Českou televizí, proběhl již v roce 1987, po delší odmlce byl tento festival obnoven opět roku 1995, po dohodě České televize a TV Premiéra. Původně byl naplánován na každé tři roky, loni se však rozhodlo o jeho každoročním konání.

Letošní ročník proběhne od 20. do 25. září a jeho program tvoří jak soutěžní sekce, kde budou promítnuty přihlášené snímky, tak i nesoutěžní projekce, v jejichž rámci budou uvedeny ostatní zajímavé nebo něčím pozoruhodné dokumentární, vzdělávací či publicistické filmy nebo vybrané pořady uvedené v posledních dvou letech na televizních obrazovkách.

Soutěžní část je rozdělena do několika kategorií, v té první budou soutěžit publicistické pořady se zaměřením na mezilidské vztahy na témata Člověk člověku člověkem" a "Člověk člověku vlkem", v druhé se utkají dokumentární snímky shrnuté pod pojem Neuvěřitelné skutečnosti". Třetí kategorie, nazvaná Křišťálové srdíčko, je určena pro krátké publicistické pořady natočené dětmi ve věku od osmi do patnácti let na téma Jak se chovají dospělí".

Cílem festivalu je dát zúčastněným tvůrcům šanci nejen vyměnit si své zkušenosti a profesní názory, ale hlavně zpopularizovat jejich práci, která je často anonymní a stojí na okraji zájmu většinového publika, ale která má rozhodně svůj smysl a význam. Jejich tvorba může posloužit lepší vzájemné komunikaci mezi různými kulturami, ale také třeba člověkem a jeho životním prostředím nebo upevnění občanských svobod každého jedince.

Festival, který mohou obesílat všechny televizní společnosti z ČR i ze světa, má sice soutěžní charakter, v jednotlivých kategoriích však budou uděleny jen prestižní ceny, bez uvedeného pořadí. Ty rozdělí pětičlenná odborná porota a pět vybraných zástupců diváků.

Mimo množství filmových projekcí se v rámci Křišťálového srdce uskuteční i pracovní semináře s tvůrci, besedy nebo producentská setkání, která by měla usnadnit distribuci některých snímků.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Najdete na iDNES.cz