Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Clooneymu kamarádi poklepou na rameno

  2:13aktualizováno  2:13
Doposud vyhrál tři ceny George Clooney, jednu Tom Wilkinson, jednu Tilda Swintonová; dalších třiadvacet nominací pro film Michael Clayton – včetně Zlatých glóbů – vyšlo naprázdno.

Z filmu Michael Clayton | foto: SPI International

Proč ta statistika? Protože nepřímo, ale přitom přesně ukazuje, o jaký typ filmu jde. Respektovaný, solidní, ale nikoli strhující. Film, za nějž kamarádi poklepou po rameni, ale nedusí se nadšením nad vzrušujícím objevem.

Všechno už tu bylo, říká se v kinematografii – a Michael Clayton je toho čítankovým důkazem. V mnohém připomene Firmu či Erin Brockovich, žánrově pak kříží moralitu s thrillerem.

Ale netají to. Hned v úvodu zazní vypjatý monolog prozření, z nějž postupně vyplyne, čemu sloužil hrdinův kolega, než se vzbouřil – tudíž je jasné, kam dospěje i sám Clayton.

Jinak osobitá postava, právní specialista na podivné obchody, mimosoudní urovnání a vůbec král zákulisních dohod.

Potřebují ho a on zase potřebuje peníze. Coby rozvedený muž, jenž jako vždy nemá čas vnímat syna, a bratr potížisty, který ho dostal do dluhů, sedí s kumpány u karet a v očích má ten unavený, zádumčivě tesklivý pohled, jenž už viděl všechnu špínu světa – a který, pánové prominou, herci tak sluší.

Tenhle padlý rek bez iluzí a skrupulí se jednoho rána, bohužel pod diktátem obrazových banalit, náhle vzpříčí, zastaví, nadechne se mrazivého čistého vzduchu, pohladí koně – a zpětně se pak líčí události, jež jeho proměně předcházely. Hlavní roli v nich hraje Wilkinson coby zhroucený kolega, jenž se "zbláznil" – přešel na stranu spravedlnosti.

Sólo pro Swintonovou
Wilkinson je výtečný, výrazově bohatší než Clooney, nicméně nejlepší z herecké trojky právníků zůstává Tilda Swintonová. Její usilovná osamělá myš, která jde kvůli kariéře, a hlavně chorobné oddanosti firmě přes mrtvoly, až za meze činů, jež od ní ani nikdo nechtěl, se navenek pevně usmívá – a pak se klepe na toaletě, propocená a zešedlá strachem.

Právě díky silné hvězdné trojici si člověk podvědomě říká: Není to špatný film, opravdu ne; takový soustředěný, labužnicky pomalý a lehce usedlý až po ten starosvětský tanec sněhových vloček za okny.

Jenže zápletka, která se točí kolem nebezpečných herbicidů, má opravdu hodně dlouhé a vypelichané vousy. Kolikrát už Hollywood proti sobě postavil zlotřilé koncerny chráněné prohnanými právníky, na jejichž  bezohledný smrtící byznys doplácejí prostí farmáři?

Zdá se dokonce, že jediný člověk na světě, kterého příslušný typ filmů minul, je právě Michael Clayton. Jinak by hrdina, jejž představují jako protřelého unaveného cynika,  nemohl s tak naivní nevěřícností žasnout při odhalení, jaká zvěrstva se dějí za reklamní fasádou obřích společností.

Naopak divák už nosí podobných kauz v paměti tolik, že je před Clooneyho postavou stále o několik kroků napřed. Jednak proto, že další vývoj snadno odhadne, jednak proto, že hrdina řeší své morální dilema dlouze a názorně.

Možná Tony Gilroy neměl svůj scénář zároveň režírovat, dramaturgický odstup "druhých očí" by totiž Michaela Claytona mohl povznést z říše solidních moralit k jedinečnějším filmům.

Michael Clayton
USA, režie Tony Gilroy, hrají George Clooney, Tom Wilkinson, Tilda Swintonová, Sydney Pollack, titulky, 119 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz