Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Clooneymu kamarádi poklepou na rameno

  2:13aktualizováno  2:13
Doposud vyhrál tři ceny George Clooney, jednu Tom Wilkinson, jednu Tilda Swintonová; dalších třiadvacet nominací pro film Michael Clayton – včetně Zlatých glóbů – vyšlo naprázdno.

Z filmu Michael Clayton | foto: SPI International

Proč ta statistika? Protože nepřímo, ale přitom přesně ukazuje, o jaký typ filmu jde. Respektovaný, solidní, ale nikoli strhující. Film, za nějž kamarádi poklepou po rameni, ale nedusí se nadšením nad vzrušujícím objevem.

Všechno už tu bylo, říká se v kinematografii – a Michael Clayton je toho čítankovým důkazem. V mnohém připomene Firmu či Erin Brockovich, žánrově pak kříží moralitu s thrillerem.

Ale netají to. Hned v úvodu zazní vypjatý monolog prozření, z nějž postupně vyplyne, čemu sloužil hrdinův kolega, než se vzbouřil – tudíž je jasné, kam dospěje i sám Clayton.

Jinak osobitá postava, právní specialista na podivné obchody, mimosoudní urovnání a vůbec král zákulisních dohod.

Potřebují ho a on zase potřebuje peníze. Coby rozvedený muž, jenž jako vždy nemá čas vnímat syna, a bratr potížisty, který ho dostal do dluhů, sedí s kumpány u karet a v očích má ten unavený, zádumčivě tesklivý pohled, jenž už viděl všechnu špínu světa – a který, pánové prominou, herci tak sluší.

Tenhle padlý rek bez iluzí a skrupulí se jednoho rána, bohužel pod diktátem obrazových banalit, náhle vzpříčí, zastaví, nadechne se mrazivého čistého vzduchu, pohladí koně – a zpětně se pak líčí události, jež jeho proměně předcházely. Hlavní roli v nich hraje Wilkinson coby zhroucený kolega, jenž se "zbláznil" – přešel na stranu spravedlnosti.

Sólo pro Swintonovou
Wilkinson je výtečný, výrazově bohatší než Clooney, nicméně nejlepší z herecké trojky právníků zůstává Tilda Swintonová. Její usilovná osamělá myš, která jde kvůli kariéře, a hlavně chorobné oddanosti firmě přes mrtvoly, až za meze činů, jež od ní ani nikdo nechtěl, se navenek pevně usmívá – a pak se klepe na toaletě, propocená a zešedlá strachem.

Právě díky silné hvězdné trojici si člověk podvědomě říká: Není to špatný film, opravdu ne; takový soustředěný, labužnicky pomalý a lehce usedlý až po ten starosvětský tanec sněhových vloček za okny.

Jenže zápletka, která se točí kolem nebezpečných herbicidů, má opravdu hodně dlouhé a vypelichané vousy. Kolikrát už Hollywood proti sobě postavil zlotřilé koncerny chráněné prohnanými právníky, na jejichž  bezohledný smrtící byznys doplácejí prostí farmáři?

Zdá se dokonce, že jediný člověk na světě, kterého příslušný typ filmů minul, je právě Michael Clayton. Jinak by hrdina, jejž představují jako protřelého unaveného cynika,  nemohl s tak naivní nevěřícností žasnout při odhalení, jaká zvěrstva se dějí za reklamní fasádou obřích společností.

Naopak divák už nosí podobných kauz v paměti tolik, že je před Clooneyho postavou stále o několik kroků napřed. Jednak proto, že další vývoj snadno odhadne, jednak proto, že hrdina řeší své morální dilema dlouze a názorně.

Možná Tony Gilroy neměl svůj scénář zároveň režírovat, dramaturgický odstup "druhých očí" by totiž Michaela Claytona mohl povznést z říše solidních moralit k jedinečnějším filmům.

Michael Clayton
USA, režie Tony Gilroy, hrají George Clooney, Tom Wilkinson, Tilda Swintonová, Sydney Pollack, titulky, 119 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz