Clintonovy memoáry jsou prý kýčovité a plytké

Paměti Billa Clintona pod názvem Můj život, které se zítra objeví na pultech knihkupectví, jsou podle amerického tisku plytkou až kýčovitou knihou. Při příležitosti uvedení svých memoárů na trh pořádá exprezident večírek na Manhattanu, jehož se zúčastní asi tisícovka lidí.

Kniha podle deníku New York Times potvrzuje stejné rysy, jako vykazovalo jeho prezidentství: "nedostatek disciplíny, který způsobil propásnutí šancí".

Jeho autobiografie je jen "obecné žvanění". Přesto lze očekávat, že o knihu bude velký zájem, především kvůli kapitole, v níž pojednává o svém vztahu se stážistkou Monikou Lewinskou.

Sám exprezident v nedělním rozhovoru pro americkou stanici CBS uvedl, že aféra s Monikou Lewinskou je na prvním místě toho, čeho lituje.

"Byla to hrozná morální chyba, že pro svou nevěru nemám racionální vysvětlení," uvedl Clinton.

"Udělal jsem to z toho nejhoršího důvodu - protože jsem mohl," řekl Clinton, který musel dva měsíce spát v obýváku na kanapi. Dodal, že to byl pes Buddy, kterému jako jedinému členu rodiny v kritické době nevadila Clintonova přítomnost.

Poté, co se po měsících zatloukání k nevěře přiznal, jeho žena podle něj vypadala, jako by jí dal pěstí do žaludku. Clinton dodal, že Hillary si ponechala nějakou dobu na rozmyšlenou, zda s ním zůstane.

Manželskou krizi pomohly překonat porady s odborníkem, jichž se jednou týdně účastnili celý rok.

Skandál označovaný jako Monicagate vedl v roce 1998 k impeachmentu, obžalobě amerického prezidenta. Clintonovi tehdy hrozilo, že bude zbaven funkce.

Bývalý prezident vyjádřil opozičním republikánům vděk, jelikož to byl právě impeachment, který oba manžele dal znovu dohromady. "Když skončil, skončilo i moje spaní na kanapi," uvedl exprezident.

Jako vysvětlení své nevěry sedmapadesátiletý Clinton zmínil, že jej posedli "staří démoni" z dětství. Jeho otec se zabil při autonehodě a muž, za kterého se matka později provdala, byl alkoholik, který ji týral.

Clinton napsal, že násilí a alkoholismus na něm zanechaly trvalý pocit ostudy a strachu. Ve svých třinácti letech prošel hlubokou krizí.

Bývalý prezident se ve své knize přiznal, že byl obzvláště náchylný k sebedestruktivnímu chování, když byl unavený, rozzlobený nebo se cítil osamělý.
Vzpomíná ovšem i na to, jak si v roce 1963 ve Washingtonu jako teenager potřásl rukou s tehdejším prezidentem Kennedym.

New York Times však našel v knize podle svého názoru zajímavější pasáže, například ty, které se týkají prezidentových snah o mír na Blízkém východě.

Za svůj největší neúspěch v této oblasti Clinton považuje skutečnost, že se během jeho vlády nepodařilo chytit Usámu bin Ládina, tehdy ještě "řadového teroristu" organizujícího bombové útoky v Tanzánii a Keni.

V jiné kapitole Clinton popisuje své setkání s Georgem Bushem. Clinton mu podle svých slov řekl, že největší hrozbou pro národní bezpečnost je Usáma bin Ládin a teroristická síť Al-Kajda. Bush však prý na varování téměř nic neřekl a změnil téma rozhovoru.

Obal knihy amerického exprezidenta Billa Clintona nazvané My Life (Můj život)