Cleese předvedl zábavnou show

  • 3
Setkání s britským hercem Johnem Cleesem známým ze skupiny Monty Python, který ve Varech zastupuje Shreka 2, kde namluvil postavu krále, se proměnilo v ohňostroj vtipu. Ostatně přiznal, že kdyby zůstal u svého povolání právníka, prý by spáchal tak ve dvaatřiceti letech sebevraždu.

"I když si neumím představit nic, co by lidstvo posilovalo více než právníci," dodal s příznačnou ironií čtyřiašedesátník.

Cleese tvrdí, že vyzkoušel různé druhy humoru - se skupinou Monty Python ten "divoký a bláznivý", v Hotýlku spíše sitkomový. Dokonce měl společnost, která vyráběla vtipné instruktážní filmy pro prodejce: "Byla v nich spousta vtipů, které by nikdo jiný než prodejci nechápal."

Na otázku MF DNES, zda potkal lidi bez sebemenší špetky smyslu pro humor, odpověděl Cleese: "Taková je třeba moje žena - ale až přijede, neříkejte jí, jak jsem o ní mluvil. Ona je totiž z Oklahomy a tam lidé vůbec neznají ironii. Předpokládají, že všechno myslíte vážně. Takže v Oklahomě podporují Bushe," vysvětlil.

Podle Cleese nepostrádají vtip národy, nýbrž jednotlivci. "V každé zemi najdete někoho bez smyslu pro humor, vzpomínám si třeba na jistého bavorského obchodníka, brr! " Pochválil naopak novináře, kteří prý jsou uvolnění a neberou věci vážně.

"V Americe jsou ovšem celé oblasti, kde musíte předem oznámit, že uděláte vtip, aby se lidé smáli. Když jim dáte domluvené znamení, pochopí, že to byla legrace. To jsou znepokojivá setkání," uznal Cleese.

Vary jsou prvním festivalem, který ho zlákal - s jedinou výjimkou přehlídky v kalifornské Santa Barbaře, kde herec žije. "Měl jsem to tam sedm minut autem," přiznal.

V Santa Barbaře má malou farmu, kde na patnácti akrech půdy chová "osm koní, jedenatřicet slepic, prasátka, zajíce, činčily - to snad bude všechno. Ne, ještě mám dvě velice směšné husy, které se pokoušely o sex s krocany," líčil.

"V Santa Barbaře chtějí žít všichni, i Ronald Reagan, bohužel je tu draho, takže občas musím odjet vydělat peníze." Nyní si pracoviště zřídí i na statku: "Za dva měsíce otevřu svou webovou stránku, kam budu dávat různé skeče. Když mě ráno něco veselého napadne, zajdu do stodoly, tam vznikne malé studio s kamerou, natočíme to a dáme na internet. Pokud to nebude fungovat, trochu prodělám, ale budeme mít zábavu."

Cleese netajil ani své honoráře z dabingového studia za film Shrek 2. "Měl jsem za půl dne pět tisíc a za celý den deset tisíc dolarů, což sice není honorář hollywoodský, ale velmi milý. Kromě toho jsem nemusel pracovat před desátou ráno, holit se, líčit ani umět text, natož od rána chrlit vtipy, což se od komiků očekává. Nikdo vás nečeše, neoprašuje, nesbírá smítka, nekrouží věčně kolem vás, což už dost těžko snáším. A ti lidé od animovaného filmu věděli přesně, co dělají, zatímco u hraných filmů to často nevědí - ba ani nevědí, že to nevědí," vykládal. "Nicméně: každá práce je dobrá, když ji dostanete.

Pak ještě přidal několik historek - proč on, tak "dynamický typ", nemohl v bondovkách hrát hlavní roli agenta 007 místo "dědků typu Rogera Moorea," jak se v jednom skeči skupiny Monty Python ocitl výraz "československý ovčí sýr" nebo kterak v Hamburku točil německy reklamu na síť McDonald's. Mladé filmaře pozval John Cleese na festivalovou pracovní dílnu na téma Jak se dělá komedie a diváky na představení Shreka 2, jímž se festival zítra uzavře.

Britský herec John Cleese, spoluzakladatel komediální skupiny Monthy Python, před tiskovou konferencí v karlovarském hotelu Thermal. (8. července 2004)

,