Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinci ve vlaku jsou nezáživní a neinvenční

  5:54aktualizováno  5:54
Uvádět horory či thrillery na divadle je vždy velmi ošemetné a nevděčné. Málokdy se totiž podaří vytvořit adekvátní, nervy drásající atmosféru jako ve filmu.

Švandovo divadlo Praha - z inscenace Cizinci ve vlaku | foto: Petr Neubert

Přesto se soubor Švandova divadla v režii Martina Glasera do podobného napínavého "bijáku" pustil a uvedl adaptaci románu Patricie Highsmithové Cizinci ve vlaku.

Autorka je známá především svým pozdějším "talentovaným" hrdinou Tomem Ripleyem a jeho několikerým filmovým zpracováním, ale ani její románový debut Cizinci ve vlaku neunikl pozornosti filmařů. Zuby si na něm vylámal mimo jiné i Alfred Hitchcock.

Přitom zápletka celého příběhu je poměrně jednoduchá. Dva muži, Charles a Guy, kteří se náhodně potkají ve vlaku, domluví dvojnásobnou vraždu. Charles zabije Guyovu manželku a on má zas na oplátku zabít jeho otce. Co se zdá zpočátku absurdně snadné, se později mění v noční můru.

Zatímco Charles téměř radostně koná, hrůzný čin se stává jeho životním naplněním, Guy vraždit odmítá. Charlesovi pak nezbývá než svého vyvoleného komplice všemi prostředky k vraždě donutit.

A právě přesné vyobrazení psychologického teroru, nikdy nekončícího maniakálního pronásledování člověka, je největší klad celé inscenace Švandova divadla. Inscenátoři otevírají nejen palčivé téma stalkingu, tedy chorobného pronásledování, ale i témata další, jako jsou homosexuální orientace či rozvrácenost lidské duše.

Bohužel pozitivum je to jediné a poslední. Vše další, s výjimkou několika zdařile rozehraných dialogických scén, je tragicky nezáživné a neinvenční. Režisér chce zcela jistě nechat prostor hercům, čemuž by odpovídala strohá scéna s minimem dekorací a jednoduchým svícením, příliš se to však nedaří. Žádná akce, žádný nápad, žádná tajemná atmosféra, o napětí nemůže být ani řeč, pouze mdlá hudba a strohé odříkávání dialogů.

Navíc chybí špetka humoru a nadhledu, herecká uvolněnost a bezprostřednost. Mnoho scén pak vychází zcela naprázdno. Přitom herecké výkony, například Matěje Hádka jako Charlese nebo Tomáše Pavelky v roli Guye, patří k tomu nejlepšímu, co lze v Cizincích ve vlaku vidět. Ke kvalitní inscenaci to však nemůže stačit a aktuální téma pak zbytečně zaniká v konvenčním a odměřeném provedení. Škoda.

CRAIG WARNER - Cizinci ve vlaku
Švandovo divadlo, Praha, režie Martin Glaser, délka představení 115 minut.
Hodnocení: 40 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz