Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Citlivá poklona mistrovi iluze Vasarelymu

  15:10
Muzeum umění Olomouc se postaralo o velké překvapení: podařilo se mu do hanácké metropole přivézt bezmála sto prací klasika opartu Victora Vasarelyho (1906–1997).
Victor Vasarely: Kočka

Victor Vasarely: Kočka | foto: Muzeum moderního umění Olomouc

Muzeum tím překvapivě narušilo skepsi českého diváka, který je až příliš často odkázán putovat za velkými světovými malíři do Paříže, Berlína nebo Vídně. Díla zapůjčilo muzeum z maďarské Pécse, kde se Vasarely narodil a které ke konci života odkázal zhruba čtyři sta svých prací.

A protože olomoucké muzeum s Pécsí dlouhodobě spolupracuje, výstava je připravena s maximální citlivostí: ať jde o výběr obrazů, volbu výstavního prostoru a instalaci nebo doprovodný, cenově snadno dostupný katalog.

Cesta k op-artu
Vasarely od počátku své umělecké dráhy tíhnul k racionalizaci umění, k propojení vědy a vizuální poezie – měl zájem zachytit svět „výhradně čistou formou a barvou“. V tom mu vycházel vstříc dobově populární funkcionalismus, který umění redukoval na základní, nosné tvary a jednoduchou barevnost.

V roce 1928, když mu bylo dvaadvacet let, začal studovat na nově otevřené budapešťské škole Mühely, která rozvíjela linii německého Bauhausu. Jeho první výtvarné práce, které jsou v olomouckém muzeu k vidění, působí velmi přísně a chladně – po vzoru architektonických plánů dělí plochu na základní geometrické tvary a používají velmi tlumenou, pastelovou barevnost.

V roce 1930 odešel umělec do Francie; žil po pařížských hotelích a přes dvě dekády nasával nové podněty, než se propracoval k vlastnímu rukopisu. Zapůsobil na něj kubismus, který mu ukázal možnosti dvojrozměrného uchopení prostoru (Mannequin, 1946); koketoval se surrealismem (nedatovaná Etude en bleu); přijal lekci od lyrických abstrakcionistů, třeba Hanse Arpa, mistra ladných oválných tvarů a soustředěné magie monochromních ploch (Indore, 1952); inspiroval se také u puristického minimalisty Le Corbusiera (Gordes Tabor, 1948).

Sice už v roce 1939 vytvořil tapiserii znázorňující dvojici zeber, propletených jako symboly jin a jang, dílo, které pokouší stereotypy divákova oka. Ale na podobném principu založený op-art, styl, jenž tohoto maďarsko-francouzského umělce proslavil, se zrodil teprve v první polovině 50. let, nedlouho před Vasarelyho padesátkou.

Pohyby, klamy, provokace
Jako by v tom bylo cosi symbolického: zhruba v době, kdy se v jeho rodném Maďarsku chystalo povstání proti komunistické krutovládě, vzbouřil se Victor Vasarely proti svému dosavadnímu dílu. Odvrhl všechny předchozí slepé uličky a spokojil se s nejčistší abstrakcí: dvojicí základních geometrických tvarů, kruhem a čtvercem.

Začal je zmnožovat, kombinovat a deformovat – nejprve v černé a bílé, později v maximálním barevném spektru. Od grafiky a malby přešel k technice sítotisku a technologický rozmach v 60. letech mu záhy dovolil, aby do své hry na pomezí vědy a umění přizval speciální počítačové programy.

Začala vznikat díla o racionálním základu, ale hluboce metafyzického vyznění – a právě tyto práce tvoří těžiště olomoucké výstavy. V muzejních sálech, které připomínají trojlodí kostela, visí obrazy, jež z různých úhlů pohledu mění svůj tvar i barevnost; jiné jsou tak mocně iluzivní, že před soustředěným pohledem diváka ožívají: propadají se do sebe nebo naopak vstupují do prostoru.

Pohybují se, protahují, křiví, klamou, provokují. Je to sice čistě matematické, spočitatelné univerzum, ale zároveň svět, který exploduje v nekonečnu sugestivních variací a obměn, příbuzný mimo jiné vizuálním kouzlům Holanďana M. C. Eschera nebo belgického surrealisty Reného Magritta.

Vasarely dával některým svým op-artovým obrazům futuristické, kovové názvy (jako Bo-Ra, ReyTey, Zet-Rg), jinými často odkazoval k nebeským tělesům (Cassiopée či Vega Bleue). Jsou to dvě tváře jednoho mistra – a právě v jejich jednotě tkví jeho přínos světovému umění: v dokonale zvládnutém průniku umělého a přirozeného, moderně robotizovaného a věčně iracionálního, počítačově zřejmého a vesmírně nepostižitelného.

K jakému pólu měl Victor Vasarely blíž, prozradil sám v roce 1955: „Abstraktní malíř je introvertem ne snad proto, že by si přál uniknout z reálného světa, ale proto, že sám sebe chápe jako část celku. Proto se nesnaží vytvářet díla, která by kopírovala přírodu, ale která sama o sobě přírodou jsou.“

Victor Vasarely
Ze sbírek Janus Pannonius v Pécsi. Muzeum umění, Denisova 47, Olomouc, kurátorka Gina Renotiere. Výstava trvá do 27. ledna 2008, vstupné 50 korun, cena katalogu 200 korun, www.olmuart.cz.
Hodnocení MF DNES: 90%

Autor:
  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...