Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný Krakonoš Peterka by klidně filmoval, i když je mu rovných 90

  14:59aktualizováno  14:59
Na libereckou radnici přišel v pondělí herec František Peterka, který v sobotu oslavil 90. narozeniny. "Cítím v sobě pořád tolik energie, kdybych měl nové zdraví, mohl bych dělat pořád," říká stále vitální představitel postavy Krakonoše z televizních večerníčků.

Devadesátiny podle svých slov oslavil 'v běhu'. "Pořád mi někdo volá, chce mi položit pár otázek. Paní, co mi pomáhá, mi musela udělat rozvrh," říká čerstvý oslavenec.

František Peterka

Narodil se 17. března 1922 v Praze. Ve filmu debutoval ve snímku Černý prapor z roku 1958.

Mezi jeho nejznámější filmové role patří série komedií Zítra to roztočíme, drahoušku, Co je doma, to se počítá, pánové a Příště budeme chytřejší, staroušku!

Hrál také v seriálech Arabela a Arabela se vrací, kde vytvořil postavu Fantomase. Výrazná byla jeho postava Krakonoše ve večerníčcích Krkonošské pohádky.

Peterka, který od mládí rád sportoval, si dokáže představit, že by ještě vystoupil na jeviště, avšak kvůli zdraví to už nejde.

"Cítím v sobě pořád tolik energie, kdybych měl nové zdraví, mohl bych dělat pořád. Z Barrandova i z divadla mi pořád dávají vědět, já bych mohl. Ale s tímto (ukazuje na nohu), to už nejde," vypráví Peterka.

V únoru 2001 jej totiž při procházce kolem liberecké přehrady srazila autem řidička a rozdrtila mu nohu. Herec posléze strávil tři roky v nemocnici a prodělal na 30 operací. Chodí o francouzských holích, což ho limituje v pohybu.

Co se týče životosprávy, herec doplnil, že celý život nekouřil a nikdy moc nepil. "Když jsme natáčeli Krkonošské pohádky, byl pro mě hrozný problém rozdýmávat tu fajfku. Udělalo se mi z toho špatně, že jsem to musel neutralizovat mlékem," zavzpomínal Peterka.

Konec se vzpíráním

Jeho dlouhověkost pro něj není velkým překvapením. Za války, když mu bylo devatenáct let, mu to věštila jedna cikánka. "Všechno uhodla. Věděla, kolik budu mít dětí a že budu dvakrát ženat," prozradil už dříve Peterka.

Fotogalerie

Původně chtěl být učitelem tělocviku a vzpěračem, cvičením strávil celý život. Se vzpíráním však musel skončit. "Kvůli noze nemůžu, neudělal bych dřep, navíc mám oba klouby umělé, nesnesly by zatížení," říká Peterka.

Dříve se však bez sportu neobešel ani při natáčení, po produkci chtěl, aby měl "na place" po ruce činky. Nyní podle svých slov chodí denně na procházky.

V květnu vyjde kniha o hercově životě, napsal ji sám Peterka. "Popudem byla beseda v Liberci a také to, že chtěl před časem nějaký člověk napsat můj životopis a přiživit se na tom. Úplně by mě tam ale znemožnil, dopadlo to hrozně. Ostudu si můžu udělat sám, k tomu nikoho nepotřebuju. Proto jsem si řekl, že to napíšu sám," dodává herec.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz