Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Sluneční cirkus je zpět. A s ním tanec ve vzduchu i hadí ženy

  17:38aktualizováno  17:38
Vyhlášený kanadský divadelní kolos Cirque du Soleil potřetí zavítá do pražské O2 areny. Od pátku do neděle uvede představení Alegría, které je inspirované výpravnými barokními operami.

Kdyby Guy Laliberté nebyl Kanaďan, dalo by se říct, že prožívá americký sen. Muž, který začínal jako pouliční artista, dnes spoluvlastní a řídí jeden z největších zábavních kolosů - Cirque du Soleil. Sluneční cirkus, jehož několik souborů křižuje kontinenty a disponuje několika stálými scénami v Las Vegas, se opět zastaví v Praze.

Cirque du Soleil: Alegría

Tentokrát soubor ze svého portfolia dvaadvaceti inscenací přiveze představení Alegría z roku 1994, které patří mezi klasičtější kusy repertoáru a nejvíce se podobá novému cirkusu - tedy žánru, který vedle mimořádných akrobatických výkonů nerezignuje také na divadelní sdělení. Cirque du Soleil totiž vytváří i nejrůznější show na muziku a světelné projekce (právě podobné projekty tu předvedl v minulých letech). Vyrábí i zaručené turistické taháky na hudbu Beatles či Michaela Jacksona.

Létající akrobati

Alegría znamená ve španělštině radost a představení inspirované barokní operou se opájí vizuálními efekty. Na scéně vyroste náznak dómu, osvětlení má připomínat atmosféru plesu. Z nebe se snášejí fantaskní ptáci i nymfy v opulentních kostýmech, vše za doprovodu živé hudby. Ale diváci na Cirque du Soleil chodí především pro riskantní výkony akrobatů. 

Cirque du Soleil a představení Alegría

Cirque du Soleil a představení Alegría

Synchronizované choreografie na obří trampolíně ukryté v podlaze způsobují efekt, jako by artisté v tanci skutečně létali. Jiní zase metají přemety vzduchem, ale místo na zem dopadají na tyče na ramenou svých kolegů. Hadí ženy splétají své údy, zatímco muži předvádějí silovou akrobacii na tyči.

Cirque du Soleil je pozoruhodný příběhem vzestupu, kdy se ze skupiny dvaceti komediantů stal druhý největší kanadský kulturní export hned po Celine Dion.

Cirque du Soleil a představení Alegría

Cirque du Soleil a představení Alegría

Jeden z jeho zakladatelů Guy Laliberté se v osmnácti letech vydal do Evropy, kde se živil hraním do klobouku a od pouličních umělců se učil žonglovat či kráčet na chůdách. Svobodný kočovný život mu tak zachutnal, že vystupovat na ulici nepřestal ani po návratu domů. Přidal se k souboru Les Échassiers, s nímž začal pořádat pouliční festivaly.

Šlo jim to tak dobře, že v roce 1984 dostali šanci zorganizovat velkou akci - festival k 450. výročí objevení Québecu. Laliberté koncept nazval Cirque du Soleil a sluneční cirkus nejen že "přežil" festival, ale stal se respektovanou institucí. Objevuje se na zahajování olympiád i při vyhlášení Oscarů, jindy na soukromých oslavách baví šejky v Dubaji. Jako kolos s pěti tisíci zaměstnanci (zhruba jednu třetinu tvoří umělci) generuje zisk a magnetizuje diváky a jeho výjezdy připomínají turné hvězdných kapel.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz