Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církev se mstí za Šifru, filmaře nepustí do kostelů

  18:33aktualizováno  18:33
Římská diecéze nedovolila hollywoodským tvůrcům natáčet ve dvou svých kostelech scény pro film Andělé a démoni, který vychází ze stejnojmenné knihy amerického spisovatele Dana Browna.

Z natáčení filmu Andělé a démoni - Tom Hanks - Řím (červen 2008) | foto: Profimedia.cz

Církevní hodnostáři zamítli žádost i proto, že předcházející filmový přepis dalšího Brownova bestselleru Šifra mistra Leonarda i jeho knižní podoba vyvolaly obrovské pobouření katolických věřících na celém světě.

Z natáčení filmu Andělé a démoni - Tom Hanks a Ayelet ZurerFilm Andělé a démoni, který opět režíruje Ron Howard a v němž hraje opět hlavní roli Tom Hanks, "není v souladu s našimi názory", prohlásil mluvčí diecéze Marco Fibbi.

Podle něho film "útočí na náboženská témata způsobem, který je v naprostém rozporu s běžným náboženským cítěním". Zákaz ovšem nebrání filmařům natáčet vnějšek obou kostelů.

Řím - kostel Santa Maria della VittoriaFilmaři chtěli natáčet v kostelech Santa Maria del Popolo a Santa Maria della Vittoria, do nichž Brown umístil značnou část děje své knihy. Jde o dva architektonické skvosty v historickém srdci Říma vyzdobené malbami od Caravaggia a Berniniho plastikami.

Fibbi připomněl, že diecéze zamítla žádost amerických filmařů už loni, problém se ale vynořil až nyní, kdy se točí scény v Římě. Práce na filmu byly totiž loni přerušeny kvůli vleklé stávce hollywoodských scenáristů a obnoveny byly až letos v únoru, kdy protest skončil. Film by se měl dostat do kin v květnu příštího roku.

Řím - interiér kostela Santa Maria del PopoloFibbi připustil, že na odmítavý postoj diecéze měla vliv bouřlivá diskuse provázející jak vydání Brownovy Šifry mistra Leonarda, tak její následující filmové zpracování.

Kniha i film pobouřily nejen představitele katolické církve, ale i běžné věřící tvrzením, že Ježíš byl ženatý a že byl otcem dítěte, což jde přímo proti základnímu křesťanskému dogmatu. Autor navíc popisuje katolické hnutí Opus Dei jako vražednický kult. "Je zřejmé, že nynější film má shodné téma," prohlásil Fibbi.

Brownova kniha Andělé a démoni je zpracována jako religiózní thriller kombinující zápletky kolem prastarého tajného bratrstva známého jako Ilumináti s luštěním šifer, papežským konkláve a s vyspělými zbraněmi hrozícími zničit Vatikán.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz