Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Circus Ponorka pluje na osobní vlně

  17:01aktualizováno  17:01
Zcela mimořádným albem na zvolna se na nohy stavějící české písničkářské scéně je debut jednočlenného projektu Circus Ponorka s příznačným názvem Do It Yourself.

Honza Ponocný (Circus Ponorka) | foto: archiv

Jediným členem onoho "one man bandu" je kytarista, zpěvák a skladatel Honza Ponocný, řečený Ponorka už drahná léta, někdejší spolulídr rockové kapely Circus Praha. Tolik k vysvětlení názvu.

Sluší se ještě dodat, že Ponocného minulost je provázena jmény jako Ivan Hlas, Anna K. nebo skupina Alias, současnost pak především spoluprací s Mekym Žbirkou a Václavem Koubkem. Jeho písničky ovšem zpívá a producentských či muzikantských služeb využívá kdekdo ve věkovém rozptylu od Heleny Vondráčkové po Ewu Farnou.

Circus Ponorka je ovšem něco zcela jiného, než Ponocný profesionálně odvádí jinde. Ne že by tedy nebyl profesionální. Jde ovšem o citelně velmi osobní projekt, o hájemství, ve kterém je výsostným hostitelem, nikoli - byť třeba vítaným a velmi platným - hostem.

Dlužno říci, že posluchač alba je ošizen o jeden podstatný efekt: vizuální. Respektive o možnost být přítomen vzniku soundu každé písničky. Ono "do it yourself" totiž u Ponocného znamená i to, že si za pomocí samplerů v reálném čase, přímo před publikem, vytváří bohatý sound, a to jen s jednou akustickou kytarou, dvěma mikrofony a hlasem.

Pracuje tedy na podobném principu jako mnozí hudebníci na alternativní scéně. Na našich pódiích jsme tak viděli hrát třeba Elliotta Sharpa, Garyho Lucase nebo Huga Race. Jeden podstatný rozdíl tu ale je: na rozdíl od nich Ponocný nestaví zvukové, či dokonce hlukové stěny, nýbrž vrství na sebe ryze písničkové party a figury.

To si tedy při poslechu "pouhého" cédéčka musíme jenom představovat. Můžeme se o to víc soustředit na písničky samé, jejichž výhradním skladatelem je Ponocný, drtivou většinou přispěl jeho americký kamarád John Riley.

Ponocný, resp. Circus Ponorka, se hlásí k dnes velmi populárnímu žánru "nu-folk". Nemá smysl řešit škatulky, ostatně fanoušci "indie-songwriterů" určitě k jeho publiku patří. Stejně tak ale není důvod, aby si jej neposlechli "měkčí" rockeři, tradičnější folkaři či osvícenější popíkáři.

Ponocného elastičnost, se kterou spolupracuje na české hudební scéně s kdekým, se totiž odráží i do tohoto osobního projektu. Kdo je čím ovlivněn - odpovídat v dnešní době na tuhle otázku a přihazovat jména je v dnešní době nesmysl (samozřejmě pokud někdo okatě nevykrádá, což rozhodně není Ponocného případ).

Můžeme se tak bavit o stále ještě relativně čerstvých jménech, jako je Badly Drawn Boy nebo Jack Johnson, můžeme zapátrat o patnáct let dřív k "unplugged rockerům" z musu i přesvědčení, ale také se bavit o Beatles. Ostatně, písničkářskou různorodost jejich Bílého dvojalba Do It Yourself docela připomíná (aniž bych chtěl přehánět či kácet modly).

To podstatnější ale je, že se Honza Ponocný po letech práce pro jiné opět prezentuje s projektem srovnatelné kvality se svým doposud nejzásadnějším zásekem v historii české scény, tedy Circusem Praha (jehož byl vedle Bradleyho Strattona druhou hlavní duší). Není asi náhoda, že oba spojuje shodná polovina názvu.

Circus Ponorka: Do It Yourself
Faust Records/Honza Ponocný, čas 42:53
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz