Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Circus Ponorka pluje na osobní vlně

  17:01aktualizováno  17:01
Zcela mimořádným albem na zvolna se na nohy stavějící české písničkářské scéně je debut jednočlenného projektu Circus Ponorka s příznačným názvem Do It Yourself.

Honza Ponocný (Circus Ponorka) | foto: archiv

Jediným členem onoho "one man bandu" je kytarista, zpěvák a skladatel Honza Ponocný, řečený Ponorka už drahná léta, někdejší spolulídr rockové kapely Circus Praha. Tolik k vysvětlení názvu.

Sluší se ještě dodat, že Ponocného minulost je provázena jmény jako Ivan Hlas, Anna K. nebo skupina Alias, současnost pak především spoluprací s Mekym Žbirkou a Václavem Koubkem. Jeho písničky ovšem zpívá a producentských či muzikantských služeb využívá kdekdo ve věkovém rozptylu od Heleny Vondráčkové po Ewu Farnou.

Circus Ponorka je ovšem něco zcela jiného, než Ponocný profesionálně odvádí jinde. Ne že by tedy nebyl profesionální. Jde ovšem o citelně velmi osobní projekt, o hájemství, ve kterém je výsostným hostitelem, nikoli - byť třeba vítaným a velmi platným - hostem.

Dlužno říci, že posluchač alba je ošizen o jeden podstatný efekt: vizuální. Respektive o možnost být přítomen vzniku soundu každé písničky. Ono "do it yourself" totiž u Ponocného znamená i to, že si za pomocí samplerů v reálném čase, přímo před publikem, vytváří bohatý sound, a to jen s jednou akustickou kytarou, dvěma mikrofony a hlasem.

Pracuje tedy na podobném principu jako mnozí hudebníci na alternativní scéně. Na našich pódiích jsme tak viděli hrát třeba Elliotta Sharpa, Garyho Lucase nebo Huga Race. Jeden podstatný rozdíl tu ale je: na rozdíl od nich Ponocný nestaví zvukové, či dokonce hlukové stěny, nýbrž vrství na sebe ryze písničkové party a figury.

To si tedy při poslechu "pouhého" cédéčka musíme jenom představovat. Můžeme se o to víc soustředit na písničky samé, jejichž výhradním skladatelem je Ponocný, drtivou většinou přispěl jeho americký kamarád John Riley.

Ponocný, resp. Circus Ponorka, se hlásí k dnes velmi populárnímu žánru "nu-folk". Nemá smysl řešit škatulky, ostatně fanoušci "indie-songwriterů" určitě k jeho publiku patří. Stejně tak ale není důvod, aby si jej neposlechli "měkčí" rockeři, tradičnější folkaři či osvícenější popíkáři.

Ponocného elastičnost, se kterou spolupracuje na české hudební scéně s kdekým, se totiž odráží i do tohoto osobního projektu. Kdo je čím ovlivněn - odpovídat v dnešní době na tuhle otázku a přihazovat jména je v dnešní době nesmysl (samozřejmě pokud někdo okatě nevykrádá, což rozhodně není Ponocného případ).

Můžeme se tak bavit o stále ještě relativně čerstvých jménech, jako je Badly Drawn Boy nebo Jack Johnson, můžeme zapátrat o patnáct let dřív k "unplugged rockerům" z musu i přesvědčení, ale také se bavit o Beatles. Ostatně, písničkářskou různorodost jejich Bílého dvojalba Do It Yourself docela připomíná (aniž bych chtěl přehánět či kácet modly).

To podstatnější ale je, že se Honza Ponocný po letech práce pro jiné opět prezentuje s projektem srovnatelné kvality se svým doposud nejzásadnějším zásekem v historii české scény, tedy Circusem Praha (jehož byl vedle Bradleyho Strattona druhou hlavní duší). Není asi náhoda, že oba spojuje shodná polovina názvu.

Circus Ponorka: Do It Yourself
Faust Records/Honza Ponocný, čas 42:53
Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz