Aj Wej-wej: ještě  v pondělí se psalo, že ho zatýkají, teď už nikdo neví, kde je.

Aj Wej-wej: ještě v pondělí se psalo, že ho zatýkají, teď už nikdo neví, kde je. | foto: AP

„Nepohodlný“ čínský umělec: nejdřív ho zatkli, teď už je nezvěstný

  • 11
Světově uznávaný čínský umělec a otevřený kritik komunistické vlády Aj Wej-wej záhadně zmizel. V neděli byl zadržen na letišti v Pekingu, když chtěl odletět do Hongkongu, od té doby však o něm nikdo neslyšel a jeho telefon je vypnutý.

Policie v Pekingu na dotazy o jeho osudu nereaguje, mlčí i čínské ministerstvo zahraničí. Policie podle Reuters odmítla cokoli sdělit i Ajově manželce. I když Aj měl potíže s úřady často i dříve, tentokrát je to podle ní mimořádně vážné. "Prohledali jeho studio, odnesli si různé nahrávky, počítače a další zařízení, ale neřekli nám, kde Aj je a co bude následovat," řekla Ajova manželka.

V půlce února Aj oznámil, že byl nucen zrušit svou první výstavu v Číně, protože mu organizátoři sdělili, že její načasování je politicky nevhodné. V lednu byl Ajovi zdemolován jeho nově postavený ateliér v Šanghaji a loni v prosinci mu úřady zabránily vycestovat z Číny před slavnostním předáváním Nobelovy ceny za mír v norském Oslu, kterou dostal vězněný čínský disident Liou Siao-po.

Aj Wej-wej
Aj Wej-wej
Aj Wej-wej vystavil v londýnské Tate Modern slunečnicová semínka z porcelánu

Provokatér Aj Wej-Wej je nezvěstný. Zůstala po něm jen slunečnicová semínka z Tate Gallery.

Policie Aje zatkla jen několik dní poté, co třiapadesátiletý avantgardní umělec oznámil, že chce z Číny odejít a usadit se v zahraničí. Chtěl prý otevřít své studio v Německu a žít tam, aby se zbavil šikanování a pronásledování čínských úřadů. (více ZDE)

Znepokojení nad osudem umělce vyjádřilo zastoupení Evropské unie v Pekingu i  Spojené státy, Británie a Francie. Jeho okamžité propuštění požaduje Amnesty International a další organizace na obranu lidských práv v Číně a ve světě.

Podle agentury AP čínská policie v rámci vyšetřování Aje dnes vyslýchala další lidi z umělcova okruhu. Panují obavy, že Aj může být ve vazbě držen i bez konkrétního obvinění libovolně dlouho, což je v Číně u disidentů a údajných odpůrců komunistického režimu zcela běžné. Ajovi přátelé se také obávají, že by mohl být obžalován z pokusu o rozvracení státu. To by mu pak hrozilo až deset let vězení.

V roce 2010 protestovali Číňané proti likvidaci ateliéru výtvarníka Aj Wej-Weje

Ajovo zadržení a zmizení zapadá do aktuální masivní kampaně čínských bezpečnostních sil proti odpůrcům režimu obecně a právníkům, spisovatelům a aktivistům boje za lidská práva zvláště. Úřady letos zesílely represe zvláště poté, co se na internetu objevily výzvy k veřejným protestům po vzoru rebelií v blízkovýchodních a severoafrických státech.

,