Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čínská terakotová armáda císaře Čchin Š’-chuanga vyrazila do světa

Doporučujeme   15:24aktualizováno  15:24
Světem putuje největší výstava svého druhu, jaká kdy opustila Čínu. Jde o originální sochy slavné terakotové armády, válečníků hlídajících ve své domovině hrob prvního čínského císaře Čchin Š’-chuanga. Osmý div světa, jak se objevu přezdívá, dorazil do Los Angeles.

Terakotová armáda prvního čínského císaře Čchin Š’-chuanga - Bowers Museum, Los Angeles | foto: Profimedia.cz

Expozice je nyní do poloviny října k vidění v losangeleském Bowers Museum, kde vystavují stovku objektů z naleziště v Lintongu včetně čtrnácti kompletních postav vojáků reprezentujících všechny složky armády.

Terakotová armáda prvního čínského císaře Qin Shi HuangaKompletní terakotová armáda čítá tisíce postav vypálených z hlíny z ohromného mauzolea císaře žijícího v letech 259 až 210 př. n. l., kterého měly ochraňovat na věčnost. Podle mnohých odborníků jde o největší archeologický objev 20. století, často přezdívaný "osmý div světa".

Pracovníkům Bowers Museum trvalo pět let, než se v Číně dohodli na uspořádání výstavy. Nemohli to naplánovat na vhodnější dobu. Do kin totiž právě přichází třetí díl akčního velkofilmu Mumie: Hrob Dračího císaře.

Hollywoodští filmaři při tvorbě terakotové armády oživili na sedm tisíc válečníků díky digitálním efektům, ovšem pět set vojáků museli vyrobit. Tento úkol svěřili čínským výtvarníkům pod vedením Kim Wai Chunga, jejichž modely ostřílené americké tvůrce šokovaly svou kvalitou a funkčností.

. Terakotová armáda

V roce 1974 skupina farmářů kopala studnu poblíž města Lintong, když narazila na hliněné hlavy. Do práce se pustili vědci a archeologové, kteří pod zemí našli válečníky, koně a povozy v životních velikostech. Celkem vykopali více než tisícovku figur, ovšem podle odhadů může být v dalších slojích až sedm tisíc dalších. Každý voják má jiný výraz a poslání. Terakotová armáda byla rozdělena do 38 jednotek se zvláštním úkolem, tak trochu na způsob pásové výroby, kterou později při konstrukci automobilů jako první využil Henry Ford.

"Výzbroj byla vyrobena z bronzu a všechny střelné zbraně měly fungující mechanismy. Řada detailů se při produkci mezinárodních velkofilmů ztratí kvůli jazykovým rozdílům, ale nikdo z nás nečekal nic z bronzu. To je s ohledem na rozpočet čiré šílenství. Jenže v Asii je levnější vyrobit vše z původního materiálu, a ne z nějaké umělé hmoty. Filmu to navíc přidá další stupeň skutečnosti, když se herec dotkne spouště a ta je studená," říká Nigel Phelps, hlavní výtvarník filmu Mumie: Hrob Dračího císaře, který se v minulosti podílel na velkofilmech jako Troja či Pearl Harbor. - Čtěte Třetí Mumie se probouzí v Číně s terakotovou armádou.

V rámci propagace nového dílu historické akční série, v níž hlavní roli hraje Brendan Fraser, spolu s kolegy představil novodobou terakotovou armádu. V zahradě hotelu Four Seasons v Beverly Hills vystavili padesátku filmových válečníků.

Terakotová armáda prvního čínského císaře Qin Shi Huanga

Největším překvapením pro přítomné byla zejména dvoumetrová výška postav, dávající zapomenout na předsudky o výšce Asiatů. Byla to také barevná pastva pro oči, ovšem diskutabilní.

Vojáci původní terakotové armády se totiž před tisíciletími pyšnili sytými barvami, které ovšem po vykopání vojáků prakticky ihned zoxidovaly. To je také hlavní důvod, proč Číňané s další vykopávkami v Lingtonu nespěchají a snaží se spolu s chemickými odborníky z Německa najít způsob na záchranu původního zbarvení.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz