Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čínská terakotová armáda císaře Čchin Š’-chuanga vyrazila do světa

Doporučujeme   15:24aktualizováno  15:24
Světem putuje největší výstava svého druhu, jaká kdy opustila Čínu. Jde o originální sochy slavné terakotové armády, válečníků hlídajících ve své domovině hrob prvního čínského císaře Čchin Š’-chuanga. Osmý div světa, jak se objevu přezdívá, dorazil do Los Angeles.

Terakotová armáda prvního čínského císaře Čchin Š’-chuanga - Bowers Museum, Los Angeles | foto: Profimedia.cz

Expozice je nyní do poloviny října k vidění v losangeleském Bowers Museum, kde vystavují stovku objektů z naleziště v Lintongu včetně čtrnácti kompletních postav vojáků reprezentujících všechny složky armády.

Terakotová armáda prvního čínského císaře Qin Shi HuangaKompletní terakotová armáda čítá tisíce postav vypálených z hlíny z ohromného mauzolea císaře žijícího v letech 259 až 210 př. n. l., kterého měly ochraňovat na věčnost. Podle mnohých odborníků jde o největší archeologický objev 20. století, často přezdívaný "osmý div světa".

Pracovníkům Bowers Museum trvalo pět let, než se v Číně dohodli na uspořádání výstavy. Nemohli to naplánovat na vhodnější dobu. Do kin totiž právě přichází třetí díl akčního velkofilmu Mumie: Hrob Dračího císaře.

Hollywoodští filmaři při tvorbě terakotové armády oživili na sedm tisíc válečníků díky digitálním efektům, ovšem pět set vojáků museli vyrobit. Tento úkol svěřili čínským výtvarníkům pod vedením Kim Wai Chunga, jejichž modely ostřílené americké tvůrce šokovaly svou kvalitou a funkčností.

. Terakotová armáda

V roce 1974 skupina farmářů kopala studnu poblíž města Lintong, když narazila na hliněné hlavy. Do práce se pustili vědci a archeologové, kteří pod zemí našli válečníky, koně a povozy v životních velikostech. Celkem vykopali více než tisícovku figur, ovšem podle odhadů může být v dalších slojích až sedm tisíc dalších. Každý voják má jiný výraz a poslání. Terakotová armáda byla rozdělena do 38 jednotek se zvláštním úkolem, tak trochu na způsob pásové výroby, kterou později při konstrukci automobilů jako první využil Henry Ford.

"Výzbroj byla vyrobena z bronzu a všechny střelné zbraně měly fungující mechanismy. Řada detailů se při produkci mezinárodních velkofilmů ztratí kvůli jazykovým rozdílům, ale nikdo z nás nečekal nic z bronzu. To je s ohledem na rozpočet čiré šílenství. Jenže v Asii je levnější vyrobit vše z původního materiálu, a ne z nějaké umělé hmoty. Filmu to navíc přidá další stupeň skutečnosti, když se herec dotkne spouště a ta je studená," říká Nigel Phelps, hlavní výtvarník filmu Mumie: Hrob Dračího císaře, který se v minulosti podílel na velkofilmech jako Troja či Pearl Harbor. - Čtěte Třetí Mumie se probouzí v Číně s terakotovou armádou.

V rámci propagace nového dílu historické akční série, v níž hlavní roli hraje Brendan Fraser, spolu s kolegy představil novodobou terakotovou armádu. V zahradě hotelu Four Seasons v Beverly Hills vystavili padesátku filmových válečníků.

Terakotová armáda prvního čínského císaře Qin Shi Huanga

Největším překvapením pro přítomné byla zejména dvoumetrová výška postav, dávající zapomenout na předsudky o výšce Asiatů. Byla to také barevná pastva pro oči, ovšem diskutabilní.

Vojáci původní terakotové armády se totiž před tisíciletími pyšnili sytými barvami, které ovšem po vykopání vojáků prakticky ihned zoxidovaly. To je také hlavní důvod, proč Číňané s další vykopávkami v Lingtonu nespěchají a snaží se spolu s chemickými odborníky z Německa najít způsob na záchranu původního zbarvení.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Najdete na iDNES.cz