Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Činohru první scény povede Dočekal

  20:12aktualizováno  20:12
Ve středu 3. ledna převzal budoucí šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal jmenovací dekret. 1. července 2002 vystřídá v této funkci Josefa Kovalčuka. Post by měl poté zastávat čtyři roky. Dočekala navrhla Rada Národního divadlo jako vhodného kandidáta ministrovi kultury již počátkem prosince, ale Pavel Dostál jeho potvrzení odložil kvůli chystané změně statutu Národního divadla. Nová podoba statutu totiž platí 1. ledna 2001 a podle ní už bude šéfy souborů jmenovat namísto ministra přímo ředitel první domácí scény.
Ředitel Jiří Srstka v této souvislosti oznámil, že bude výběr rady respektovat. "Představuji si, že Michal Dočekal nastoupí do Národního divadla v první polovině příští sezony a bude s Josefem Kovalčukem spolupracovat do začátku svého funkčního období," uvedl Srstka, který předpokládá, že Dočekala jmenuje během ledna.

Michal Dočekal nechce své plány komentovat, dokud nebude jeho jmenování potvrzeno oficiálně. "Poté promluvím před souborem činohry Národní divadla a pak teprve před veřejností," prohlásil. V Divadle Komedie, kde je nyní uměleckým šéfem, končí Dočekalovi smlouva v červnu příštího roku. V době, kdy se bude chystat na nové angažmá, by ještě chtěl dostát slibu svého hostování v libereckém Naivním divadle. "To ještě nebudu uměleckým šéfem, tak bych to po odpolednách a nedělích mohl stihnout," říká s úsměvem.

REŽISÉR MICHAL DOČEKAL (*1965) Budoucí šéf činohry Národního divadla pochází z Prahy a v době gymnaziálních studií hrál a režíroval v A-studiu Rubín. V letech 1985-91 vystudoval režii na pražské DAMU a poté pracoval se Spolkem Kašpar. Od roku 1994 je uměleckým šéfem Divadla Komedie; hostoval například v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v mladoboleslavském Městském divadle, Klicperově divadle v Hradci Králové či v libereckém Naivním divadle. S činohrou Národního divadla dosud nastudoval Joyceovy Vyhnance a Beckettovy Šťastné dny. "Michal Dočekal se vyznačuje precizní prací s herci," míní současný šéf činohry Josef Kovalčuk a upozorňuje, že Iva Janžurová za svou roli ve Šťastných dnech získala Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie.

Šéf činohry se v závěrečné fázi vybíral ze tří kandidátů - kromě Dočekala to byli herec Boris Rösner a filmový producent a ředitel Městského divadla v Karlových Varech Čestmír Kopecký. Šlo již o třetí kolo výběrového řízení. Rovněž v předcházejícím kole posuzovali členové rady projekty tří zájemců; o místo šéfa činohry usilovali režiséři Michael Tarant, Juraj Deák a Vladimír Morávek, rada se však na žádném z nich neshodla.

Podle předsedy rady Národního divadla Milana Lukeše se nyní rozhodovalo mezi "konzervativním" a "radikálním" řešením. "Michal Dočekal poskytuje přiměřené záruky akcelerace vývoje k progresivnímu evropskému domu," míní. K naplnění těchto představ hodlá podle Lukeše Dočekal spolupracovat se špičkovými evropskými režiséry. Pro dalšího z členů rady, Josefa Hermana, je tento režisér jedním z představitelů silné generace českého divadla. "Nepřichází jako bořitel, ale jako stavitel. Jako stavitel na tom, co v Národním divadle bylo a vzniklo."

Předseda Rady Národního divadla Milan Lukeš (vlevo) se zdraví s budoucím ředitelem činohry ND Michalem Dočekalem na tiskové konferenci uspořádané 13. prosince v Praze k návrhu Rady Národního divadla na šéfa činohry ND na příští období.

Ředitel Národního divadla v Praze Jiří Srstka (vlevo) hovoří s budoucím ředitelem činohry ND Michalem Dočekalem před tiskovou konferencí uspořádanou 13. posince v Praze k návrhu Rady Národního divadla na šéfa činohry ND na příští období.

Ředitel Národního divadla v Praze Jiří Srstka (uprostřed) hovoří se současným ředitelem činohry ND Josefem Kovalčukem (vlevo) a jeho nástupcem Michalem Dočekalem před tiskovou konferencí uspořádanou 13. prosince v Praze k návrhu Rady Národního divadla na šéfa činohry ND na příští období.

Současný ředitel činohry Michal Dočekal vlevo) a jeho předchůdce Josef Kovalčuk.

Michal Dočekal přebírá jmenovací dekret

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz