Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Činohru první scény povede Dočekal

  20:12aktualizováno  20:12
Ve středu 3. ledna převzal budoucí šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal jmenovací dekret. 1. července 2002 vystřídá v této funkci Josefa Kovalčuka. Post by měl poté zastávat čtyři roky. Dočekala navrhla Rada Národního divadlo jako vhodného kandidáta ministrovi kultury již počátkem prosince, ale Pavel Dostál jeho potvrzení odložil kvůli chystané změně statutu Národního divadla. Nová podoba statutu totiž platí 1. ledna 2001 a podle ní už bude šéfy souborů jmenovat namísto ministra přímo ředitel první domácí scény.
Ředitel Jiří Srstka v této souvislosti oznámil, že bude výběr rady respektovat. "Představuji si, že Michal Dočekal nastoupí do Národního divadla v první polovině příští sezony a bude s Josefem Kovalčukem spolupracovat do začátku svého funkčního období," uvedl Srstka, který předpokládá, že Dočekala jmenuje během ledna.

Michal Dočekal nechce své plány komentovat, dokud nebude jeho jmenování potvrzeno oficiálně. "Poté promluvím před souborem činohry Národní divadla a pak teprve před veřejností," prohlásil. V Divadle Komedie, kde je nyní uměleckým šéfem, končí Dočekalovi smlouva v červnu příštího roku. V době, kdy se bude chystat na nové angažmá, by ještě chtěl dostát slibu svého hostování v libereckém Naivním divadle. "To ještě nebudu uměleckým šéfem, tak bych to po odpolednách a nedělích mohl stihnout," říká s úsměvem.

REŽISÉR MICHAL DOČEKAL (*1965) Budoucí šéf činohry Národního divadla pochází z Prahy a v době gymnaziálních studií hrál a režíroval v A-studiu Rubín. V letech 1985-91 vystudoval režii na pražské DAMU a poté pracoval se Spolkem Kašpar. Od roku 1994 je uměleckým šéfem Divadla Komedie; hostoval například v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v mladoboleslavském Městském divadle, Klicperově divadle v Hradci Králové či v libereckém Naivním divadle. S činohrou Národního divadla dosud nastudoval Joyceovy Vyhnance a Beckettovy Šťastné dny. "Michal Dočekal se vyznačuje precizní prací s herci," míní současný šéf činohry Josef Kovalčuk a upozorňuje, že Iva Janžurová za svou roli ve Šťastných dnech získala Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie.

Šéf činohry se v závěrečné fázi vybíral ze tří kandidátů - kromě Dočekala to byli herec Boris Rösner a filmový producent a ředitel Městského divadla v Karlových Varech Čestmír Kopecký. Šlo již o třetí kolo výběrového řízení. Rovněž v předcházejícím kole posuzovali členové rady projekty tří zájemců; o místo šéfa činohry usilovali režiséři Michael Tarant, Juraj Deák a Vladimír Morávek, rada se však na žádném z nich neshodla.

Podle předsedy rady Národního divadla Milana Lukeše se nyní rozhodovalo mezi "konzervativním" a "radikálním" řešením. "Michal Dočekal poskytuje přiměřené záruky akcelerace vývoje k progresivnímu evropskému domu," míní. K naplnění těchto představ hodlá podle Lukeše Dočekal spolupracovat se špičkovými evropskými režiséry. Pro dalšího z členů rady, Josefa Hermana, je tento režisér jedním z představitelů silné generace českého divadla. "Nepřichází jako bořitel, ale jako stavitel. Jako stavitel na tom, co v Národním divadle bylo a vzniklo."

Předseda Rady Národního divadla Milan Lukeš (vlevo) se zdraví s budoucím ředitelem činohry ND Michalem Dočekalem na tiskové konferenci uspořádané 13. prosince v Praze k návrhu Rady Národního divadla na šéfa činohry ND na příští období.

Ředitel Národního divadla v Praze Jiří Srstka (vlevo) hovoří s budoucím ředitelem činohry ND Michalem Dočekalem před tiskovou konferencí uspořádanou 13. posince v Praze k návrhu Rady Národního divadla na šéfa činohry ND na příští období.

Ředitel Národního divadla v Praze Jiří Srstka (uprostřed) hovoří se současným ředitelem činohry ND Josefem Kovalčukem (vlevo) a jeho nástupcem Michalem Dočekalem před tiskovou konferencí uspořádanou 13. prosince v Praze k návrhu Rady Národního divadla na šéfa činohry ND na příští období.

Současný ředitel činohry Michal Dočekal vlevo) a jeho předchůdce Josef Kovalčuk.

Michal Dočekal přebírá jmenovací dekret

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz