Činoherní Thálie si odnesli Pechlát a Burianová, držitelé Cen Alfreda Radoka

  22:11aktualizováno  21. března 9:11
Nejprestižnější tuzemské divadelní ocenění, ceny Thálie, znají své čerstvé majitele. Skleněnou vázu Bořka Šípka si včera večer z Národního divadla odneslo celkem osm umělců v soutěžních kategoriích, dalších pět cen putovalo k oceněným ve zvláštních kategoriích.

Martin Pechlát získal Cenu Thálie 2010 v oboru činohry | foto: ČTK

V nejostřeji sledované činoherní kategorii získal cenu Marin Pechlát za roli Goebbelse v představení Divadla Komedie Goebbels/Baarová, z hereček Kateřina Burianová za hlavní roli v představení Stavovského divadla Srpen v zemi Indiánů. "Není to jen cena pro mě. Považuji ji i za uznání práce režiséra Dušana Pařízka, Kamily Polívkové a herečky Gabriely Míčové, která úžasně hraje Baarovou," řekl Pechlát.

Kateřina Burianová získala Cenu Thálie 2010 v oboru činohryKateřina Burianová na vyhlášení Thálií doběhla přímo z představení, za něž je nominovaná. "Nezdá se to, ale ze Stavovského divadla je to víc než kilometr," smála se. Výsledky obou aktuálních činoherních Thálií se kryjí s letošními Cenami Alfreda Radoka.

Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství získal in memoriam brněnský herec Josef Karlík, který zemřel vloni v říjnu.

Cenu Thálie 2010 za celoživotní mistrovství v oboru pantomimy převzal Boris HybnerV kategorii baletu a pantomimy získala cenu Ivona Jeličková za roli Maryši ve stejnojmenném představení v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Za mužský taneční výkon si Thálii odnesl Zdeněk Mládek za sólo v představení So In Love v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. "Rád bych poděkoval porotě, že vyjela mimo Prahu a Brno do oblastních divadel," uvedl Zdeněk Mládek. Za celoživotní přínos v oboru pantomimy byl oceněn Boris Hybner, Národní divadlo mu poprvé za slavnostní večer aplaudovalo vestoje.

Cenu Thálie 2010 za celoživotní mistrovství v oboru opery převzal Vladimír KrejčíkCenu Thálie za celoživotní operní mistrovství získal Vladimír Krejčík. "Je to dobrý pocit stát zase na jevišti Národního divadla. Začínal jsem tady jako herecký učeň. Kruh se uzavírá a já děkuji Herecké asociaci, že zde mohu ještě jednou a naposledy stát," děkoval Krejčík.

Cenu Thálie 2010 v oboru opery získala Csilla BorossováV soutěžních kategoriích operních pěvců a pěvkyň získala Thálii původem maďarská pěvkyně Csilla Borossová za hlavní roli v brněnském nastudování opery Madama Butterfly a Pavel Vančura za roli čerta Marbuela v inscenaci Čert a Káča. Dojatá Borossová, kterou na vyhlašování doprovázela její malá dcerka, lámanou češtinou děkovala svým rodičům a hereckým kolegům.

Cenu Thálie 2010 v oboru muzikálu získala Markéta TallerováV muzikálových kategoriích putovaly ceny k mediálně méně známým tvářím – získala ji Markéta Tallerová, která v libereckém divadle ztvárnila hlavní roli v komorním muzikálu Dnes večer: Lola Blau. "Jedno ucho skleněného poháru Thálie, který jsem dostala, u mě má kolegyně Milana Šajdková, to druhé kolega pianista Martin Veselý," žertovala Tallerová, která porazila Báru Basikovou.

Cenu Thálie 2010 v oboru muzikálu získal Petr GazdíkV mužské kategorii získal Thálii Petr Gazdík coby Jean Valjean v brněnském nastudování Bídníků. "Posílám pusu své rodině, kterou jsem čtrnáct dní neviděl a ještě nějakou dobu ji neuvidím – vrátil jsem se jen na skok kvůli Tháliím z turné s představením Jesus Christ Superstar," vysvětlil Gazdík, který ve slavném muzikálu hraje Jidáše.

Zvláštní cenu Kolegia pro udělování cen Thálie za celoživotní divadelní umění převzal Ivan VyskočilZvláštní cenu Kolegia pro udělování Cen Thálie 2009 za celoživotní přínos českému divadelnímu umění získal herec, spisovatel, dramatik a spoluzakladatel Divadla Na zábradlí Ivan Vyskočil. "Nejdřív jsem byl překvapen, že mám získat cenu, ale pak jsem se dozvěděl, že je to zvláštní cena. A to je v pořádku, protože všechno, co jsem v životě dělal, bylo zvláštní," řekl Vyskočil.

Cenu Thálie 2010 pro mladého umělce do 33 let získala Lucie ŠtěpánkováCenu pro mladého činoherce do třiatřiceti let získala Lucie Štěpánková, která v současnosti působí v Divadle Na Vinohradech. Večer už tradičně moderoval Antonín Procházka. Na kameru byl vtipně kultivovaný, během jednotlivých šotů, kdy nebyl v záběru, stihl i vtipkovat s televizní maskérkou – když ho pudrovala, štětec jí vytrhl a naoplátku ji také napudroval.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

Alkohol a cigarety vedou k úspěchu. Milan Šteindler byl hostem Za scénou

Herec, scenárista a režisér Milan Šteindler v kulturním magazínu Za scénou

Cigarety, alkohol, smrt, rybí prsty. O tom všem bude herec a režisér Milan Šteindler mluvit v představení Tatarák na...

RECENZE: Putyka učinila z hyperaktivity lákadlo. ADHD má mezinárodní potenciál

Ze zkoušky novocirkusového představení ADHD, které Cirk La Putyka věnuje...

Zajímavé téma, brilantní zpracování, dobrý tým akrobatů. Novinka ADHD patří k tomu nejlepšímu, co Cirk La Putyka kdy...

Opravdu konec legrace? Zbytek listopadu ovládnou festivaly všech žánrů

Záběr z představení Richard III., které do Prahy veze berlínské Schaubühne

Německé divadlo, blues, vážná hudba i outdoorové filmy. Druhou polovinu listopadu si tradičně rezervují festivaly...

Najdete na iDNES.cz