Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čína seriálem konečně složí poklonu hvězdě kung-fu Bruci Leemu

  16:37aktualizováno  16:37
Legendární hvězda kung-fu Bruce Lee se opožděně stává hrdinou v domovské Číně. Tamní televize bude v nejsledovanějším čase vysílat padesátidílný životopisný seriál o zesnulé hvězdě akčních filmů.

Bruce Lee | foto: Profimedia.cz

Bruce Lee se stal symbolem hrdosti pro Číňany na celém světě. Jeho postavy ve filmech z počátku 70. let většinou ochraňovaly slabé proti utlačovatelům. Hercův vliv ale nebyl tak citelný v Číně samotné, tehdy uzavřené komunistické zemi. Snímky s legendárním hercem se tam začaly objevovat na videokazetách až v 80. letech, tedy několik let po jeho smrti.

Čínská oficiální centrální televizní stanice CCTV chce tuto mezeru vyplnit seriálem Legenda Bruce Leeho za 50 milionu juanů (asi 117 milionů korun). Podle producenta Jü Šeng-liho půjde v zemi vůbec o první film či televizní seriál o známém herci.

Seriál natáčený v Číně, Hongkongu, Macau, Spojených státech, Itálii a v Thajsku vznikal devět měsíců. Premiéru má v neděli a bude vysílán denně na nejdůležitějším programu CCTV, vždy dvě epizody najednou.

. Kdo byl Bruce Lee

* 27. listopadu 1940 + 20. července 1973

Bruce Lee, vlastním jménem Lee Jun Fan, se narodil v San Francisku, ovšem krátce poté se rodina vrátila do Hongkongu. Ve třinácti letech začal s tréninkem bojových umění, byl také výtečný tanečník. Na počátku 60. let se odstěhoval zpět do USA. Založil školu kung-fu a postupně vytvořil svůj vlastní styl bojového umění, nazvaný Jeet Kune Do. Měl ambice prorazit i v Hollywoodu, ovšem hereckou hvězdou se stal až po návratu do Hongkongu, kde svými rolemi přispěl formování soudobých akčních filmů. Premiéry svého nejslavnějšího filmu Drak přichází se nedožil. Nejvlivnější osobnost bojových umění 20. století nečekaně upadla do kómatu, když si vzala prášek na bolení hlavy. Ukázalo se, že Lee krvácel do mozku po nevydařené ráně během natáčení.

Na rozdíl od starších filmů o této hvězdě mapuje Legenda Bruce Leeho podrobně jeho život od pubertálních let v Hongkongu přes jeho přesun do USA, kde studoval a vyučoval bojová umění, až k jeho filmové kariéře a předčasné smrti ve 32 letech.

"Znali jsme jen tu slavnou stránku Bruce Leeho. Ale jen málokdo ví o zraněních, která utrpěl, a jakými potížemi trpěl," uvedl představitel hlavního hrdiny Danny Chan.

Prozradil také, že seriál například odhalí, jak moc se Lee bál švábů. Třiatřicetiletý herec Chan, mezi jehož známější filmy patří Kung-fu mela a Šaolinský fotbalista, je Leeovi velmi podobný včetně hustého obočí a útlého těla.

Bruce Lee ve filmu Cesta draka (1972)

Leeovo poselství o síle Číňanů odpovídá názorům současné čínské vlády. "Lee měl sílu, obratnost, čestnost, inteligenci, a to nezmiňuji palčivé charizma, což z něj v kombinaci se silnou pročínskou rétorikou jeho filmů dělá výborný symbol pro nyní se vynořující novou a silnou Čínu," míní Michael Berry, profesor současné čínské kulturologie na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře.

"Díky němu je slovo kung-fu ve slovnících angličtiny. Přinutil lidi se o Čínu zajímat," řekl zástupce CCTV Čang Siao-chaj.

V jasné snaze podpořit rasovou hrdost měl být seriál původně vysílán před srpnovým zahájením olympiády v Pekingu. Jeho uvedení se však odložilo, aby mohlo být dodrženo smuteční období za oběti zemětřesení ve středočínské provincii S-čchuan, kde v květnu zahynulo na 70 tisíc lidí.

Seriál byl točen se souhlasem Leeovy rodiny. Producent Jü tvrdí, že Leeova dcera Shannon Lee Keaslerová schválila scénář a v titulcích je uváděna jako výkonná produkční. Je však nejasné, jak by se k nynějšímu čínskému komunistickému režimu postavil sám Lee, který život prožil v USA a Hongkongu.

Bruce Lee v závěrečné scéně filmu Velký šéf (1971)

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz