Zdeněk Svěrák představuje cimrmanovskou expedici na Altaj

Zdeněk Svěrák představuje cimrmanovskou expedici na Altaj - Praha (28. února 2007) | foto: ČTK

Cimrmanologové osvětlí Mistrovu tatranskou stopu

Měsíc před expedicí do Altaje se Cimrmanologové odeberou do Vysokých Tater, aby zde nejen připomněli odkaz českého velikána, ale i podnikli poslední cvičný horolezecký výstup.

Třídenní akce nazvaná S Cimrmanem na Lomnický štít je naplánována na 12. až 14. července. Účastníci expedice během ní připomenou, že Jára Cimrman zanechal nesmazatelnou stopu i v nejvyšším slovenském pohoří.

Během prvního dne bude v Grand Hotelu Praha slavnostně otevřena putovní výstava Járy Cimrmana, večer se podtatranským divákům představí hra Vyšetřovaní ztráty třídní knihy, jejíž součástí tentokráte bude i přednáška, která osvětlí vztah Járy Cimrmana k Vysokým Tatrám.

Druhý den pak bude patřit cvičnému výstupu na Lomnický štít, na jehož vrcholu pak bude slavnostně pokřtěna zbrusu nová Cimrmanova vyhlídka a odhalena mistrova pamětní deska.

Závěrečný den vyplní golfový turnaj, ve kterém účastníci svedou souboj o putovní golfový vak Járy Cimrmana - legendární trofej ztracenou v roce 1948 a nyní s pomocí amatérských cimrmanologů opět nalezenou.

Celá akce je pak předvojem srpnové výpravy do pohoří Altaj, kde skupina horolezců spolu s několika cimrmanology pojmenuje zatím bezejmennou horu mistrovým jménem.

Prostředky na expedici Altaj-Cimrman jsou získávány díky dnes už mezinárodní sbírce Národ Tobě, Járo Cimrmane, v níž si přispěvatelé zakupují speciální certifikáty.

Díky nim dárci zároveň získávají výsadu, aby jejich jméno bylo vlepeno v pamětní knize, která bude na vrcholu Cimrmanovy hory uložena.

Ze shromážděných peněz pak část, která potřeby expedice převýší, půjde na vybudování Domu 4 Múz, což má být domov pro vysloužilé herce a jiné umělce, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci.

LEGENDA JÁRA CIMRMAN A VYSOKÉ TATRY
V minulém roce objevili páni cimrmanologové nezpochybnitelné důkazy o vícenásobném pobytu Járy Cimrmana ve Vysokých Tatrách a jeho přínosu pro propagaci a rozvoj Vysokých Tater.

Dnes je už téměř jisté, že Jára Cimrman navštívil Vysoké Tatry, které si zamiloval natolik, že se sem několikrát vrátil.

Jára Cimrman jako první pochopil celosvětový význam tohoto pohoří a proto okamžitě začal budovat cestovní ruch ve Vysokých Tatrách. Mezi jeho první kroky patřil technický návrh závěsné kabinkové lanovky na Lomnický štít, který měla realizovat uherská vláda v letech 1907 – 1909.

Tento projekt se ovšem nikdy nerealizoval protože technicky tak předběhl svou dobu, že tehdejší moc nenašla odvahu na jeho provedení. Jára Cimrman stále věřil, že jeho projekt bude jednou realizovaný, což se později potvrdilo a jeho  návrh  byl o několik let s drobnými úpravami uskutečněn. Součástí lanovky byl i návrh na vyhlídkovou restauraci, který se realizoval také až v pozdějším období.

Cimrmana v té době nezlomilo, když byl jeho projekt zamítnut, a nadále se při každé návštěvě Vysokých Tater aktivně zapojoval do sportovního a společenského života. Z období jeho pobytu ve Vysokých Tatrách byly u veřejnosti oblíbené sáňkařské závody a letní golfový turnaj. Jára Cimrman se potom sám osobně účastnil jednotlivých soutěží, které v letech 1908 -1909 i sám vyhrál.

Tato tradice se dochovala až do jara 1948, kdy se konal poslední sáňkařský závod. Tradice golfového turnaje byla přerušena v létě 1947 a putovní cena, golfový vak Járy Cimrmana, se na dlouhé roky ztratila. Až nedávno skupina amatérských cimrmanologů narazila na stopu a po mnohých letech pátráních se ho podařilo získat zpět.

Jára Cimrman i přes ne časté a dlouhé návštěvy ve Vysokých Tatrách po sobě zanechal výraznou stopu a na dlouhé roky ovlivnil sportovní a společenský život Vysokých Tater.

Jára Cimrman se také výrazně zasloužil o celosvětovou propagaci Tater a díky tomu se Tatry v tomto období staly nejnavštěvovanějším pohořím v Evropě a na dlouhé roky odsunuly Alpy na druhou příčku.

Rukopis Járy Cimrmana nevybledl ani po 100 letech od jeho první návštěvy Vysokých Tater v zimě roku 1907 a natrvalo pozměnil jejich atmosféru.

V roce 2007, v roce 100. výročí, je naší občanskou povinností připomenout si památku tohoto velikána, Čecha, vědce, spisovatele, sportovce.... Stal se neoddělitelnou součástí našich velehor. Na počest tohoto výročí jsme se rozhodli připomenout si tuto vzácnou událost a vytvořit tak  tradici Cimrmanovských dní ve Vysokých Tatrách.