Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cimbalisté míří na Valašsko

  9:12aktualizováno  9:12
Valašské Meziříčí - Desítky cimbalistů zamířily do Valašského Meziříčí, kde se od čtvrtku 24. května koná čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu cimbálu. V zámku Žerotínů bude do soboty soutěžit pětačtyřicet cimbalistů z Česka, Slovenska, Maďarska a Moldávie. Program festivalu začíná ve 13 hodin v M-klubu a vyvrcholí sobotním galavečerem, na němž zahrají vítězové soutěže.

Cílem ojedinělé hudební přehlídky je ukázat širokou škálu využití nástroje, jenž mnozí ztotožňují jen s folklorní hudbou.

"Letošní ročník přináší široký žánrový záběr od baroka po současnost. Nová je v něm hlavně disciplína barokní komorní hudby - cimbálu s doprovodnými nástroji. Bude se soutěžit ve třech kategoriích, z nich odborná porota vybere nejlepší interprety, kteří budou odměněni finančními částkami nebo věcnými cenami," vysvětluje hlavní organizátorka a dramaturgyně soutěže, cimbalistka Růžena Děcká.

Pětičlennou mezinárodní porotu tvoří dramaturg Českého rozhlasu v Ostravě Jan Rokyta, pražský dirigent, varhaník a cembalista Robert Hugo, německý hudební pedagog Helmuth Franke, pražský hudební skladatel Juraj Filas a maďarská cimbalistka Marta Fabian.

Novinkou je první ročník autorsko-interpretační soutěže. "Jejím cílem je podnícení žánrově neomezených tvůrčích aktivit ve spojení s cimbálem. Z třiadvaceti projektů, které byly zaslány odborné porotě, zazní ty nejlepší buď živě nebo reprodukovaně při rozborovém semináři," uvedla Růžena Děcká.

I pro nezasvěcené hudební příznivce mohou být zajímavé večerní doprovodné programy.  Na čtvrtečním koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie se představí vokálně-instrumentální soubor staré hudby Societas incognitorium z Brna, který se zabývá především interpretací renesanční a raně barokní duchovní hudby.

"Páteční večer bude patřit skupině Javory se sourozenci Ulrychovými a cimbalistou Daliborem Štruncem, který shodou okolností soutěží na festivalu se svou skladbou jako autor," doplňuje Růžena Děcká.

Na závěrečném sobotním galakoncertu pak zahrají vítězové soutěže a hosté ze zahraničí. "Poprvé se u nás představí muzikanti z Moldávie, jejichž hudba má blízko k rumunskému folkloru," dodává dramaturgyně festivalu.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz