Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cibulková s Etzlerem budou Láskou posedlí

  14:17aktualizováno  14:17
"Pravdu nikdy nedostanete. Čas od času se vám jí povede kousek zachytit. To je nejvíc, v co můžete jako umělec doufat," prohlásil kdysi americký dramatik Sam Shepard. Zda mu zůstalo trochu té pravdy za nehty, ukáže pražské divadlo Ungelt.

Herecký tým inscenace Láskou posedlí | foto: Divadlo Ungelt

Právě tato komorní pražská scéna uvede v premiéře ve středu 7. května Shepardovo drama Láskou posedlí v režii Janusze Klimszy.

Hra laděná do stylu dramat Tennesseeho Williamse zavede diváka do typického dějiště amerických příběhů - na Mojavskou poušť amerického jihozápadu.

Kontrast vyprahlé přírody a hýřivého Las Vegas, které překypuje životem v jejím středu, rámuje příběh hlavních hrdinů.

Krásná May se během čekání na svého milence Eddieho ve zchátralém motelu setkává se starcem, který ji svádí na stará scestí. Putování za vytouženou svobodou navíc hrdinům zkomplikuje zjištění, že se mezi sebou dopouštějí incestu.

Herci jako stvoření
Ústřední mileneckou dvojici ztvární domácí herci Divadla Ungelt a životní partneři Vilma Cibulková a Miroslav Etzler. "Hlavní party ve hře jako by byly pro ně stvořeny," myslí si umělecký ředitel divadla Milan Hein, který drama pro scénu vybral.

Ve vedlejších rolích se představí Ladislav Mrkvička v alternaci s Martinem Štěpánek a Vilém Udatný.

Režisér Janusz Klimsza se s dramatem Láskou posedlí nesetkává poprvé. Před deseti lety je nazkoušel v divadle v Českém Těšíně. Spolu s Cibulkovou a Etzlerem se na scéně Ungeltu podílel také na výtvarné stránce hry.

Klimsza je spjatý zejména s ostravskou scénou Divadla Petra Bezruče. Na jejích prknech inscenoval ve stylu cool dramatiky například tragikomedii Hypermarket dramatika Viliame Klimáčka nebo Williamsův Skleněný zvěřinec.

Autor mnoha talentů
Hru Láskou posedlí (Fool For Love) napsal Sam Shepard pro své domovské divadlo Magic Theatre v San Franciscu, zároveň ji nastudoval i jako režisér. Hra sklidila velký úspěch a v roce 1984 byla nominována na Pulitzerovu cenu.

Shepard své drama pod vlivem diváckého ohlasu téměř okamžitě přepracoval na filmový scénář. Na konci roku 1985 tak spatřil světlo světa stejnojmenný snímek pod taktovkou nezávislého režiséra Roberta Altmana.

Hlavní roli si v něm zahrál sám Shepard. Hereckou partnerkou mu měla původně být jeho partnerka životní Jessica Lange. Ta však otěhotněla a její roli přebrala Kim Basingerová.

Ačkoli je Shepard považován především za dramatika, vedle příležitostného herectví působí i jako spisovatel, scénárista a hudebník.

Schopnost fabulace nezapřel už za války ve Vietnamu - odvodu se vyhnul tím, že předstíral závislost na heroinu. Proslavil ho také vztah se zpěvačkou Patti Smith, kterou na její poslední desce doprovází na bendžo.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Ceny Thálie poprvé moderuje Václav Moravec, hercem do 33 let je Dejmal

Cenu pro herce do 33 let převzal Ivan Dejmal z Národního divadla...

Přímý přenos z udílení cen Herecké asociace za mimořádné herecké výkony i celoživotní mistrovství vysílá ČT1....

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz