Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cibulková a Etzler zajati v prokletí incestní lásky

  21:10aktualizováno  21:10
Se Samem Shepardem má české divadlo setrvalý inscenační problém. Jak zpřítomnit atmosféru jihozápadních končin amerického venkova, na jejímž pozadí se Shepardova komorní psychodramata odehrávají? Podařit zcela se to nemůže asi nikdy, ale v pražském Divadle Ungelt mají dobře nakročeno.

z inscenace Láskou posedlí | foto: Daniela Vokounová

Dalo by se říci, že Shepard, který je kromě dramatika také úspěšný herec, scenárista a rocker, je sám
posedlý příběhy.

Vášnivý incestní vztah nevlastních sourozenců May a Eddieho patří do ranku příběhů snadno představitelných na filmovém plátně (Shepard také úspěšnou hru vzápětí do scénáře přepsal). Přesto se člověk neubrání pocitu, že motiv incestu má daleko větší provokativní náboj pro puritánskou Ameriku než pro nás.

z inscenace Láskou posedlíNa druhou stranu představují Láskou posedlí hereckou výzvu, zda se podaří zpřítomnit, když ne atmosféru prostředí, tak bizarně fatální krajinu lidských osudů. May v podání Vilmy Cibulkové představuje tu slabší polovinu dvojice, která by se chtěla zbavit prokletí dvacet let trvajícího vztahu, ale nedokáže z něj vystoupit tak jako z letícího kolotoče.

Snaží se navázat nový vztah s Martinem, bojuje se závislostí na alkoholu, avšak Eddie ji pokaždé strhává do dalšího kruhu jejich osobního pekla. Cibulková sestupuje až na dno své postavy, nejednou končí zhroucená na podlaze v prenatální poloze.

Eddie Miroslava Etzlera je provokatér a životní kaskadér nejen svou profesí. Neřešitelnost jejich situace jej dráždí jako nesedlaný kůň, existenci soka vítá takřka s potěšením. Režisér Klimsza vede herce k expresivitě výrazu, který však neopouští pevnou půdu realismu.

z inscenace Láskou posedlíShepardův hyperrealistický styl záměrně přerůstá v mýtotvornou rovinu, kterou v Láskou posedlých vnáší do příběhu postava otce, či spíše jeho zhmotnělý přízrak vyjevující minulost. Postavě Martina Štěpánka se však pocitu zneklidňujícího tajemství nedostává, určitou jednotvárností výrazu je ohrožena i figura "slušňáckého" Martina v podání Viléma Udatného.

Rytmus inscenace občas sklouzává k monotónnosti, gradace závěru nebyla o premiéře dvakrát přesvědčivá. Přesto má nový titul Ungeltu potenciál postupně dozrát v možná nejvěrnější interpretaci shepardovského dramatického světa.

SAM SHEPARD - Láskou posedlí
Divadlo Ungelt Praha, režie J. K limsza, hrají V. Cibulková, M. E tzler, L . Mrkvička, M. Štěpánek, V. U datný.
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz