Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cibo Matto v Akropoli nevystoupí

  12:47aktualizováno  12:47
- Slibovaný bonbónek v podobě skvělé skupiny Cibo Matto se nekoná. Pořadatelé dnešního hudebního dostaveníčka v Paláci Akropolis bez bližších podrobností oznámili, že Cibo Matto do Prahy nepřijedou. Místo nich se návštěvníci mohou těšit na zde prakticky neznámé, ale v Británii populární Gorky´s Zygotic Minci. Jejich kolegové Stereolab a Kid Loco chybět nebudou.Přečtěte si profil skupiny Stereolab

Nekompromisní, specifický sound strojových kytar, šansonových motivů, filmové hudby, ženských vícehlasů a barevných zvuků dělá z britské skupiny Stereolab jakési hrdiny nezávislé scény - ať už tohle slovní spojení znamená cokoliv. Naživo to skupina, která právě vydala nové album Cobra And Phases Group Play Voltage In The Milky Night, předvede zítra v pražské Akropoli. Každé nové album Stereolab je přijímáno stále větším okruhem posluchačů.

"Gramofonová firma nám nikdy neřekla, jak by měly naše desky znít. Nikdy jsme lidem z gramofirmy nedali žádné demonahrávky. Natočíme desku a je to. Navíc si myslím, že Tim Gane - což je kytarista a hlavní postava naší kapely - dělá dobré věci a firma nemá důvod zasahovat," říká Laetitia Sadierová, původem francouzská zpěvačka skupiny.

 Stereolab na novém albu využili služeb Johna McEntirea, který se podílel na produkci jejich dvou předchozích desek, a přizvali také Jima O'Rourkea, který spolupracoval s experimentátory typu Faust či Sonic Youth.

"Jimovi se podařilo vytvořit zvuky, které jsme si nedovedli ani představit. Je nejen technicky nadaný, ale navíc cítí hudbu srdcem, intuicí. Jim rozuměl také textům a nutil mě, abych je téměř hrála. Naopak John je uzavřenější, technický typ. A tak každý z nich dostal jiné písničky - Jim šansonovější, melodičtější a John instrumentálnější, repetitivnější, strojovější," vysvětluje zpěvačka.

Kapela si uvědomuje, že producenti mají obrovský vliv na konečnou podobu muziky - právě proto si vybrala tvořivé typy.

 "Takoví lidé mohou desce jenom prospět v její barevnosti. Jistě, Tim Gane přináší hlavní nápady, ale ostatní je doplňují. Oni vdechnou písni život a atmosféru," tvrdí zpěvačka, ale hned dodá, že poslední slovo má vždycky stejně Tim Gane. "A kdybych si dupla já, tak by asi také bylo po mém.

" Hudbu Stereolab je vskutku těžké popsat. Mísí se v ní desítky vlivů z mnoha kulturních prostředí. Laetitia říká: "Zajímáme se o věci, které považujeme za dobré. A nemusí pocházet jen z Anglie nebo Francie. Kvalitní projekty vznikají v Německu, Polsku i v Itálii. Ostatně Morricone je fantastický skladatel a italská filmová muzika je zlatý důl, stejně jako brazilský pop nebo německá hudba ze sedmdesátých let. Tohle všechno nás ovlivňuje."

Před čtyřmi lety Stereolab složili hudbu k výtvarnému projektu Charlese Longa - rozmanitost jejich hudby jako by volala po jiném mediálním uplatnění. Naskýtá se otázka, zda je nezajímá třeba svět filmu.

 "Nedávno jsme natočili hudbu k videohře Čínští andělé ve vesmíru, ale pak se to nějak nerealizovalo. Takže nevím. S hudebním doprovázením filmů je prý spousta trápení. Režisér má své představy, jak by ta muzika měla znít, a já opravdu nechci, aby do nás nějaký páprda hučel. Spíše bychom uvítali, aby někdo natočil film podle naší hudby," přeje si zpěvačka.

Na pražské koncertě Stereolab předvedou sedm písní ze svého nového alba a zhruba šest starších věcí. Laetitia Sadierová vzkazuje, že se na koncert těší.

Autor:


Témata: Palác Akropolis

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz