Linda Jablonská s Kristiánem

Linda Jablonská s Kristiánem - Dokumentaristka Linda Jablonská převzala 30. března na závěr pražské části 14. ročníku mezinárodní přehlídky filmů, televize a videa Febiofest 2007 cenu Kristián za film Kupředu levá, kupředu pravá. | foto: Volfík René, ČTK

Chytilovou porazil na Febiofestu film Pravidla lži

  • 1
Pražská část přehlídky Febiofest vyvrcholila předáním cen české kritiky Kristián za rok 2006, které získalo trio filmařů Sedláček, Jablonská a Pavlátová.

Režisér Robert Sedláček získal Kristiána za celovečerní hraný film Pravidla lži, dokumentaristka Linda Jablonská za film Kupředu levá, kupředu pravá a Michaela Pavlátová za animovaný snímek Karneval zvířat.

V hrané tvorbě skončil na druhém místě s velkou ztrátou za vítězem snímek Věry Chytilové Hezké filmy bez záruky. Z dokumentů to byl projekt nazvaný Záviš, kníže pornofolku a mezi animovanými snímky Fimfárum 2.

Podle ředitele přehlídky Fera Feniče charakterizuje letošní hlasování filmových kritiků o cenách Kristián jasná shoda na vítězích všech tří kategorií.

Pádný argument
Kristiána za přínos kinematografii současně převzal polský herec Daniel Olbrychski. Stal se v pořadí už osmým držitelem této ceny, kterou v rámci zahájení 14. ročníku Febiofestu dostal před týdnem i gruzínsko-francouzský filmař Otar Ioseliani.

Olbrychski se domnívá, že ve skupině dosavadních osmi zahraničních laureátů ceny Febiofestu za celoživotní dílo se stal veteránem. Zároveň však přiznal, že nadále v něm zůstává naivita malého dítěte.

Daniel Olbrychski s KristiánemNení jediným držitelem Kristiána, jehož zaujaly rozměry a váha tohoto ocenění i jeho ostré hrany. "Jako aktivní účastník prudké politické diskuse v Polsku věřím, že nyní jsem konečně získal pádný argument," uvedl.

Letos byl Febiofest rekordní
Zakončení pražského Febiofestu nabídlo zvaným hostům v hlavních sálech smíchovského multiplexu dvě výpravné podívané - snímek Marie Antoinetta americké režisérky Sofie Coppolové a film režiséra Jamese Ivoryho Bílá hraběnka, odehrávající se v Šanghaji roku 1936.

Febiofest, mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa, se konala ve čtrnácti sálech a divákům nabídla ve zhruba 450 projekcích na 270 snímků z 62 zemí.

"Dopadla podle očekávání a měla úspěšný průběh. Stabilizovala se návštěvnost, která letos přesáhla 70 tisíc diváků. Zájem o ni je už konstantní a přehlídka je samozřejmou součástí kulturního života v Praze i v regionech," řekl Fenič.

Za velké překvapení letošního programu označil mimořádný zájem o projekce filmů s duchovní tematikou ve farním klubu u Panny Marie Sněžné. Zasloužila se o to nabídka snímků o duši a víře, mezi nimiž byly Farářův konec, Noc nevěsty, Evangelium sv. Matouše, Stalker, Stvořeni pro lásku a Strom na dřeváky.

Febiofest teď pokračuje v dalších deseti českých a osmi slovenských městech. Jeho patnáctý ročník se podle Feniče uskuteční od 27. března do 4. dubna 2008 v Praze. V regionech od 7. do 20. dubna a na Slovensku od 31. března do 30. dubna.

"Předpokládaný termín vychází z velikonočních svátků, které jsou v příštím roce brzy. Febiofest by se jinak musel konat buď během Velikonoc, nebo se posunout do první poloviny března, čímž by zasáhl do festivalu Jeden svět a byl hned po vyhlašování Českých lvů," dodal.

,