Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystaný film o Miladě Horákové budí vášně

  0:59aktualizováno  0:59
Před rokem David Mrnka prozradil, že chce natočit životopis Milady Horákové, popravené komunisty. Vzápětí e-mail producenta z Los Angeles zahltily nadávky a výhrůžky, vesměs politicky motivované a z Česka.

Milada Horáková - Milada Horáková vypovídá před státním soudem. | foto: ČTK

"Zaskočily mě, nechápu to," vyprávěl Mrnka při nynější krátké návštěvě ve vlasti. Ale nelekl se, projekt Milada pokračuje podle plánu.

Scénář je hotový a půlka rozpočtu pohromadě; druhou teď Mrnka shání v amerických studiích za předprodej distribučních práv. "Příští rok v květnu ve východních Čechách chceme začít točit," říká.

Horák by měl kravatu
Už má jasno, že hudbu napíše Aleš Březina, autor opery o Horákové – ale jeho filmová muzika má být jiná. Za kamerou se rýsuje Christopher Doyle, kameraman Ženy ve vodě i Tichého Američana, jenž právě točí s Jimem Jarmuschem.

Konečnou, devátou verzi scénáře již schválil investor z Austrálie, kde Mrnka studoval a pracoval, i klíčová osobnost projektu, dcera Horákové Jana Kánská, od níž získal svolení i podklady.

"Paní Kánská je spokojená, měla jen asi osm připomínek, kupodivu hlavně praktických. Třeba že na první setkání jejích rodičů by Bohuslav Horák nešel v rozhalence, ale v kravatě," cituje Mrnka.

Ke scénáři hledal se spoluautorkou dlouho klíč. "Nechtěli jsme jít nejjednodušší cestou podle dopisů, jež Horáková psala dceři z vězení. Nemůžeme diváka připravit o tajemství, v cizině hodně lidí osud Horákové nezná," vysvětluje Mrnka.

Role pro Rodena?
Příběh začne "zprostředka" vraždou Jana Masaryka. Odtud se krátce vrátí do mládí hrdinky a pokračuje událostmi po válce. Vedle Horákové, jejího muže, dcery a sestry s manželem se objeví další skutečné postavy od Františky Plamínkové po Klementa Gottwalda.

"Vyprávíme rychle, divák se musí soustředit. Snažíme se vyjadřovat jasně, ale nezahltit děj vysvětlivkami; zakázali jsme si i banality typu ‚Miluji tě‘," slibuje Mrnka hlavně obrazy a hudbu.

O režii a hercích dál jedná; v hlavní roli si stále představuje Annette Benningovou, Meryl Streepovou či Emmu Thompsonovou, australské peníze mohou do hry nově přivést tamní rodačky Cate Blanchettovou a Nicole Kidmanovou.

Mimochodem, australští investoři sháněli reference v Los Angeles u známého, jiného českého emigranta. "Volali mu, jestli zná nějakou Miladu Horákovou. Nezklamal, řekl jim – ‚No jasně, jděte do toho‘," líčí Mrnka.

V Hollywoodu ho čekají další schůzky. "Teď je nejhorší doba, stávka scenáristů za námi a stávka herců před námi, takže nikdo nic nerozhoduje, jen se čeká," říká producent.

Zatím počítá s náklady do dvaceti milionů dolarů; hvězda by je změnila. Mají v menších rolích šanci i čeští herci? Mrnka zvažuje jen dvě jména: Ivana Chýlková a Karel Roden. "To je velký hráč," říká uznale.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz