Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystaný film o Miladě Horákové budí vášně

  0:59aktualizováno  0:59
Před rokem David Mrnka prozradil, že chce natočit životopis Milady Horákové, popravené komunisty. Vzápětí e-mail producenta z Los Angeles zahltily nadávky a výhrůžky, vesměs politicky motivované a z Česka.

Milada Horáková - Milada Horáková vypovídá před státním soudem. | foto: ČTK

"Zaskočily mě, nechápu to," vyprávěl Mrnka při nynější krátké návštěvě ve vlasti. Ale nelekl se, projekt Milada pokračuje podle plánu.

Scénář je hotový a půlka rozpočtu pohromadě; druhou teď Mrnka shání v amerických studiích za předprodej distribučních práv. "Příští rok v květnu ve východních Čechách chceme začít točit," říká.

Horák by měl kravatu
Už má jasno, že hudbu napíše Aleš Březina, autor opery o Horákové – ale jeho filmová muzika má být jiná. Za kamerou se rýsuje Christopher Doyle, kameraman Ženy ve vodě i Tichého Američana, jenž právě točí s Jimem Jarmuschem.

Konečnou, devátou verzi scénáře již schválil investor z Austrálie, kde Mrnka studoval a pracoval, i klíčová osobnost projektu, dcera Horákové Jana Kánská, od níž získal svolení i podklady.

"Paní Kánská je spokojená, měla jen asi osm připomínek, kupodivu hlavně praktických. Třeba že na první setkání jejích rodičů by Bohuslav Horák nešel v rozhalence, ale v kravatě," cituje Mrnka.

Ke scénáři hledal se spoluautorkou dlouho klíč. "Nechtěli jsme jít nejjednodušší cestou podle dopisů, jež Horáková psala dceři z vězení. Nemůžeme diváka připravit o tajemství, v cizině hodně lidí osud Horákové nezná," vysvětluje Mrnka.

Role pro Rodena?
Příběh začne "zprostředka" vraždou Jana Masaryka. Odtud se krátce vrátí do mládí hrdinky a pokračuje událostmi po válce. Vedle Horákové, jejího muže, dcery a sestry s manželem se objeví další skutečné postavy od Františky Plamínkové po Klementa Gottwalda.

"Vyprávíme rychle, divák se musí soustředit. Snažíme se vyjadřovat jasně, ale nezahltit děj vysvětlivkami; zakázali jsme si i banality typu ‚Miluji tě‘," slibuje Mrnka hlavně obrazy a hudbu.

O režii a hercích dál jedná; v hlavní roli si stále představuje Annette Benningovou, Meryl Streepovou či Emmu Thompsonovou, australské peníze mohou do hry nově přivést tamní rodačky Cate Blanchettovou a Nicole Kidmanovou.

Mimochodem, australští investoři sháněli reference v Los Angeles u známého, jiného českého emigranta. "Volali mu, jestli zná nějakou Miladu Horákovou. Nezklamal, řekl jim – ‚No jasně, jděte do toho‘," líčí Mrnka.

V Hollywoodu ho čekají další schůzky. "Teď je nejhorší doba, stávka scenáristů za námi a stávka herců před námi, takže nikdo nic nerozhoduje, jen se čeká," říká producent.

Zatím počítá s náklady do dvaceti milionů dolarů; hvězda by je změnila. Mají v menších rolích šanci i čeští herci? Mrnka zvažuje jen dvě jména: Ivana Chýlková a Karel Roden. "To je velký hráč," říká uznale.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz