Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystají se druhé Bobule, na plátno se dostanou i Mašíni

  10:29aktualizováno  10:29
Pokud diváci na český film nezanevřou, užijí si další várku novinek, které se právě chystají do výroby. Opět nechybějí komedie, ale přibylo i historických látek.

43: MFFKV - herci pro film Protektor - Marek Daniel a Jana Plodková - Mezinárodní fimový festival, Kalrovy Vary (8. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Hodinu nevíš. To je nový název česko-slovenského projektu Pocity vraha, jenž volně vyšel z případu "heparinového vraha". Režisér Dan Svátek našel zajímavou hereckou sestavu, do níž patří Martin Huba, Petra Nesvačilová, David Švehlík, Stanislav Zindulka, Zita Kabátová, Luděk Munzar a "velmi pravděpodobně i Dagmar Havlová". Točit se začne koncem září v Praze a Rumburku, úvodní píseň píše Richard Müller a premiéra se plánuje na březen příštího roku.

Martin HubaHerec Stanislav ZindulkaZita KabátováOcas ještěrky (David Švehlík)Višňový sad (premiéra) - Dagmar Havlová

Protektor. Také soukromé drama manželské dvojice na pozadí heydrichiády se po několika odkladech začne točit v září a zná už hlavní představitele: Janu Plodkovou a Marka Daniela.

43: MFFKV - herci pro film Protektor - Marek Daniel a Jana Plodková"Dva herci přijdou z Německa, kde také část filmu vznikne," vysvětlil režisér Marek Najbrt okolnosti koprodukce, jejíž rozpočet kvůli dobovým motivům přesáhne šedesát milionů korun. Příběh redaktora z rozhlasu a jeho židovské ženy-herečky nechce podle Najbrta "vůbec bavit, což nás baví". Premiéru hlásí na podzim 2009.

Hlídač č. 47. Snímek s pověstí syrové filmové balady o vášni, válce a zradě už se dokončuje a do kin přijde 27. listopadu, ale tvůrci zatím předvedli pouze slibnou upoutávku.

"Cítím se jako na premiéře, i když je to jen pětiminutová pozvánka," přiznal režisér Filip Renč. Novou verzi stejnojmenné české klasiky po sedmdesáti letech nazval "skoro antickým dramatem pro čtyři herce" v čele s představitelem hlídače Karlem Rodenem.

43. MFFKV - prezentace Hlídač č. 47 - Filip Renč

Točili "v Krušných horách za krušných podmínek", nicméně Rodenova filmová manželka Lucie Šipošová tvrdí: "Bylo to tak krásné a romantické, až jsem si říkala, že teď už bych mohla umřít – ale to snad nehrozí." I Roden uznává, že jen zřídka dostane tak silnou roli: "Bylo mi až líto, když práce skončila; klidně bych točil dál. Vzdor dešti, sněhu a holomrazu jsem ani nenastydl."

Premiéra filmu Pusinky - Martin ZbrožekLabyrint. Temný příběh s hororovými prvky je v Česku vzácností. Debut režiséra Tomáše Houšky s Lucií Vondráčkovou a Martinem Zbrožkem, který do kin přijde 22. ledna 2009, se točí v temných sklepeních Znojma. Právě tam pátrá hrdinka s přáteli po záhadně zmizelé spolubydlící – a najdou tunel do podzemního labyrintu.

43. MFFKV - zřícená socha před hotelem Thermal - Filip TomsaVeni, vidi, vici. Po předtáčkách na karlovarském filmovém festivalu začala hlavní část natáčení romantické komedie ze světa golfu. "Už mám za sebou první golfový turnaj v životě," pochlubil se hlavní hrdina alias Filip Tomsa, kterého na zelený trávník "dostrká" od hotelového škopku s nádobím jeho strýc čili Václav Postránecký. Premiéra se očekává po Novém roce.

Budou potřebovat ochranku?
A pak jsou tu ještě snímky s delším výhledem. Třeba čtyři projekty, které ohlásila distribuční společnost Bioscop. Patří k nim pohádka Peklo s princeznou; černá komedie Bankaři, kterou natočí tvůrce snímku Sklapni a zastřel mě Steen Agro s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli; volné pokračování úspěšné vinařské komedie Bobule pod pracovním názvem Výběr z bobulí.

Trailer k filmu Bobule

Ale také náročný mezinárodní projekt Nocturno, jehož hrdina spjal svůj osud s Lidicemi a v němž se propojí dvě generace i pohlaví. Scénář Zdeňka Mahlera vyhrál cenu Sazky, režisérkou bude Alice Nellis a do kin se film předběžně dostane na podzim 2010.

. Co se chystá

Hodinu nevíš (režie: Dan Svátek)
hrají: Martin Huba, Petra Nesvačilová, Zita Kabátová, Luděk Munzar, možná i Dagmar Havlová
premiéra: březen 2009

Protektor (režie: Marek Najbrt)
hrají: Jana Plodková a Marek Daniel
premiéra: podzim 2009

Hlídač č. 47 (režie: Filip Renč)
hrají: Karel Roden, Lucie Šipošová
premiéra: 27. listopadu 2008

Labyrint (režie: Tomáš Houška)
hrají: Lucie Vondráčková a Martin Zbrožek
premiéra: 22. ledna 2009

Veni, vidi, vici (režie: Pavel Göbl)
hrají: Filip Tomsa, Václav Postránecký

A rodí se ještě jeden dobový návrat. Film o bratrech Mašínech, jejž chtěl podle scénáře Jana Nováka točit režisér Ivan Passer, je zatím v nedohlednu – zjevně kvůli vysokým nákladům. Nicméně Jiří Strach chystá v ČT na stejné téma čtyřdílný televizní film, jehož scénář píší manželé Josef a Lucie Konášovi – podobně jako Operaci Silver A, která vyvolala polemiky a vyhrála výroční ceny Elsa.

"Podle Stracha tu nepůjde jen o "střílečku", nýbrž o ságu celého rodu Mašínů od dob předválečných do půli padesátých let. "Jasně z ní vyplyne, že svou výchovou a genetickou výbavou ani nemohli jednat jinak. A jestli se někdo bouřil proti Operaci Silver, po Mašínech budeme potřebovat ochranku," míní Strach.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz