Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystají se druhé Bobule, na plátno se dostanou i Mašíni

  10:29aktualizováno  10:29
Pokud diváci na český film nezanevřou, užijí si další várku novinek, které se právě chystají do výroby. Opět nechybějí komedie, ale přibylo i historických látek.

43: MFFKV - herci pro film Protektor - Marek Daniel a Jana Plodková - Mezinárodní fimový festival, Kalrovy Vary (8. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Hodinu nevíš. To je nový název česko-slovenského projektu Pocity vraha, jenž volně vyšel z případu "heparinového vraha". Režisér Dan Svátek našel zajímavou hereckou sestavu, do níž patří Martin Huba, Petra Nesvačilová, David Švehlík, Stanislav Zindulka, Zita Kabátová, Luděk Munzar a "velmi pravděpodobně i Dagmar Havlová". Točit se začne koncem září v Praze a Rumburku, úvodní píseň píše Richard Müller a premiéra se plánuje na březen příštího roku.

Martin HubaHerec Stanislav ZindulkaZita KabátováOcas ještěrky (David Švehlík)Višňový sad (premiéra) - Dagmar Havlová

Protektor. Také soukromé drama manželské dvojice na pozadí heydrichiády se po několika odkladech začne točit v září a zná už hlavní představitele: Janu Plodkovou a Marka Daniela.

43: MFFKV - herci pro film Protektor - Marek Daniel a Jana Plodková"Dva herci přijdou z Německa, kde také část filmu vznikne," vysvětlil režisér Marek Najbrt okolnosti koprodukce, jejíž rozpočet kvůli dobovým motivům přesáhne šedesát milionů korun. Příběh redaktora z rozhlasu a jeho židovské ženy-herečky nechce podle Najbrta "vůbec bavit, což nás baví". Premiéru hlásí na podzim 2009.

Hlídač č. 47. Snímek s pověstí syrové filmové balady o vášni, válce a zradě už se dokončuje a do kin přijde 27. listopadu, ale tvůrci zatím předvedli pouze slibnou upoutávku.

"Cítím se jako na premiéře, i když je to jen pětiminutová pozvánka," přiznal režisér Filip Renč. Novou verzi stejnojmenné české klasiky po sedmdesáti letech nazval "skoro antickým dramatem pro čtyři herce" v čele s představitelem hlídače Karlem Rodenem.

43. MFFKV - prezentace Hlídač č. 47 - Filip Renč

Točili "v Krušných horách za krušných podmínek", nicméně Rodenova filmová manželka Lucie Šipošová tvrdí: "Bylo to tak krásné a romantické, až jsem si říkala, že teď už bych mohla umřít – ale to snad nehrozí." I Roden uznává, že jen zřídka dostane tak silnou roli: "Bylo mi až líto, když práce skončila; klidně bych točil dál. Vzdor dešti, sněhu a holomrazu jsem ani nenastydl."

Premiéra filmu Pusinky - Martin ZbrožekLabyrint. Temný příběh s hororovými prvky je v Česku vzácností. Debut režiséra Tomáše Houšky s Lucií Vondráčkovou a Martinem Zbrožkem, který do kin přijde 22. ledna 2009, se točí v temných sklepeních Znojma. Právě tam pátrá hrdinka s přáteli po záhadně zmizelé spolubydlící – a najdou tunel do podzemního labyrintu.

43. MFFKV - zřícená socha před hotelem Thermal - Filip TomsaVeni, vidi, vici. Po předtáčkách na karlovarském filmovém festivalu začala hlavní část natáčení romantické komedie ze světa golfu. "Už mám za sebou první golfový turnaj v životě," pochlubil se hlavní hrdina alias Filip Tomsa, kterého na zelený trávník "dostrká" od hotelového škopku s nádobím jeho strýc čili Václav Postránecký. Premiéra se očekává po Novém roce.

Budou potřebovat ochranku?
A pak jsou tu ještě snímky s delším výhledem. Třeba čtyři projekty, které ohlásila distribuční společnost Bioscop. Patří k nim pohádka Peklo s princeznou; černá komedie Bankaři, kterou natočí tvůrce snímku Sklapni a zastřel mě Steen Agro s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli; volné pokračování úspěšné vinařské komedie Bobule pod pracovním názvem Výběr z bobulí.

Trailer k filmu Bobule

Ale také náročný mezinárodní projekt Nocturno, jehož hrdina spjal svůj osud s Lidicemi a v němž se propojí dvě generace i pohlaví. Scénář Zdeňka Mahlera vyhrál cenu Sazky, režisérkou bude Alice Nellis a do kin se film předběžně dostane na podzim 2010.

. Co se chystá

Hodinu nevíš (režie: Dan Svátek)
hrají: Martin Huba, Petra Nesvačilová, Zita Kabátová, Luděk Munzar, možná i Dagmar Havlová
premiéra: březen 2009

Protektor (režie: Marek Najbrt)
hrají: Jana Plodková a Marek Daniel
premiéra: podzim 2009

Hlídač č. 47 (režie: Filip Renč)
hrají: Karel Roden, Lucie Šipošová
premiéra: 27. listopadu 2008

Labyrint (režie: Tomáš Houška)
hrají: Lucie Vondráčková a Martin Zbrožek
premiéra: 22. ledna 2009

Veni, vidi, vici (režie: Pavel Göbl)
hrají: Filip Tomsa, Václav Postránecký

A rodí se ještě jeden dobový návrat. Film o bratrech Mašínech, jejž chtěl podle scénáře Jana Nováka točit režisér Ivan Passer, je zatím v nedohlednu – zjevně kvůli vysokým nákladům. Nicméně Jiří Strach chystá v ČT na stejné téma čtyřdílný televizní film, jehož scénář píší manželé Josef a Lucie Konášovi – podobně jako Operaci Silver A, která vyvolala polemiky a vyhrála výroční ceny Elsa.

"Podle Stracha tu nepůjde jen o "střílečku", nýbrž o ságu celého rodu Mašínů od dob předválečných do půli padesátých let. "Jasně z ní vyplyne, že svou výchovou a genetickou výbavou ani nemohli jednat jinak. A jestli se někdo bouřil proti Operaci Silver, po Mašínech budeme potřebovat ochranku," míní Strach.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz