Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chutný postmoderní lektvar míchá filozofii, náboženství a fyziku

  17:17aktualizováno  17:17
Jak bojovat s agenty ovládajícími telepatii za pomoci filozofie Jacquesa Derridy? Odpovídá na to nová kniha britské spisovatelky Scarlett Thomasové Konec pana Y.

Autorka románu Konec pana Y Scarlett Thomasová | foto: Nakladatelství Host, Monika Hlaváčová,  MF DNES

Konec pana Y je postmoderní román na pomezí filozofie, náboženství a fyziky, jehož hrdinka Ariel Mantová po přečtení prokleté knihy cestuje v myslích ostatních lidí, aby nakonec poznala rajskou zahradu a nekonečné prázdno. Má všechno, co by měl postmoderní román mít: hledání Boha, citace z Derridy, rozbory kvantové fyziky, nadpřirozeno, sex, iPody, internet, honičku s tajnými agenty v cizích myslích, léčitelství a velké tajemství.

Podle hodnocení většiny britských listů jde o jednu z nejpozoruhodnějších knih poslední dekády. Vychází ve třiadvaceti jazycích, do češtiny ji (s ohledem na vědecké termíny a teorie) bravurně přeložil Tomáš Kačer. Je to kniha, která stojí nejenom za přečtení.

Čtenáře cosi ponouká, aby postup Ariel Mantové vyzkoušel. A protože je celý příběh postavený na telepatickém pronikání do myslí ostatních, je logicky prvním krokem po dočtení strhujícího příběhu cesta za sháněním ingrediencí na přípravu lektvaru, který telepatii umožňuje.

Zrzka a myší bůh
Přitom ze začátku se román tváří jen jako literárně mnohokrát zopakované čtení knihy v knize. Ariel, která píše doktorát o polozapomenutém autorovi 19. století Thomasi Lumasovi, natrefí v antikvariátě náhodou (nebo to nebyla náhoda?) na jeho výtisk knihy Konec pana Y.

Je to poslední kniha, kterou Lumas napsal, než záhadně zemřel. Na světě jsou jen tři exempláře. Ariel si knihu samozřejmě přečte a její tajemství ji přivede k lektvaru na telepatii do myslí lidí i zvířat. Což rozjíždí přímo detektivní zápletku.

Přesně ve chvíli, kdy se čtenář začne ptát, jestli je tahle studentka anglické literatury jen vědátorskou starou pannou, objeví se její milenec a Ariel poodhalí svůj odvážný sexuální život. Přesně ve chvíli, kdy si čtenář říká, že hlavní hrdinka je dost cynická a skeptická, začne Ariel cítit lásku, i když o ní pochybuje.

Scarlett Thomasová přesně odhadne, kdy je záhad příliš mnoho a je třeba něco vysvětlit, kdy čtenář tápe ve vědě, a je tedy nutné vzít si na pomoc Einsteina, kdy se čtenáři začíná Ariel protivit a je nutné, aby se alespoň pokusila učesat si svoje rezavé vlasy (zrzky bývaly považované za čarodějnice, že?) a chvíli nemluvila sprostě, alespoň v kostele ne.

Nebo aby zachránila myš ze spárů kočky tím, že se jim oběma dostane do myslí. Čímž si nakloní nejenom čtenáře (který váhá, zda se identifikovat s neupravenou doktorandkou, která je závislá na nikotinu a nemá peníze ani na topení), ale i myšího boha Apollóna Smintheuse, k němuž se modlí jen šest lidí někde v Illinois.

O autorce

Scarlett Thomasová se narodila v roce 1972 v Londýně, kde dnes přednáší anglickou literaturu a tvůrčí psaní. Ještě jí nebylo třicet, když ji britský list The Independent zařadil mezi dvacet nejlepších mladých britských spisovatelů. Konec pana Y je jejím čtvrtým románem. Byl nominován na Le Prince Maurice Prize 2008, která je udělována za milostné literární příběhy, což může být zavádějící. Román rozhodně není klasickým milostným příběhem, a pokud v něm vůbec jde o lásku, tak není důvodem ani k zápletce, ani k jejímu rozuzlení. Následovala nominace na cenu Orange Prize 2008, kterou pro změnu dostávají knihy spisovatelek.

Kdybychom měli dost žen autorek nebo kdyby jich bylo alespoň tolik, co mužů autorů (což platí mnohem víc pro českou literární scénu než pro tu britskou), nemuseli bychom udělovat ženské literatuře speciální ceny. Ale Konec pana Y je knihou, která by takovou cenu měla dostat.

Bez ohledu na to, jak komplikované je vymezení toho, co je to ženská literatura, si ji Konec pana Y zaslouží už za to, s jakým nasazením se hlavní hrdinka pouští do výkladů tradičně mužských disciplín, jako je kvantová fyzika nebo akční boj holí s přesilou nepřátel. Což by se dalo pokládat za boření genderových bariér. Ale mnohem víc bariér Scarlett Thomasová boří mezi humanitními a přírodními vědami a mezi žánry. Kdyby se udělovala cena za popularizaci vědy i beletristům, měla by Thomasová na kontě bezpochyby další nominaci.

Škoda jen, že logicky vyargumentovaný a teoreticky podepřený systém cestování cizí myslí autorka shodí v doslovu, když se vlastně omlouvá a přiznává, že "všechny chyby (faktické či logické) obsažené v textu jsou výhradně jejím dílem". Nikdo po ní nebude chtít obhajobu před komisí fyziků či filozofů. Je to beletrie, i když někde mezi filozofickým traktátem a vysvětlením chování kvarků a elektronů. Ostatně, pokud je něco postmoderním příběhem (srovnatelným třeba s Matrixem nebo Neuromancerem), může si to bezpochyby dovolit i nepřesný výklad kvantové fyziky.

Tisící potence do lektvaru
Mnohem víc by se tak do epilogu hodila poznámka pro čtenáře, kteří budou chtít, strženi dějem, vyzkoušet namíchat lektvar podle homeopatického receptu obsaženého v knize. Funguje to? To se nedozvíme ani na internetových stránkách věnovaných Konci pana Y (kde má mimochodem velmi povedenou sekci už zmíněný myší bůh Apollón Smintheus).

Copak to vážně nikdo nezkoušel, že se o tom na internetu nemluví? Nebo ano a všechny ty pokusy byly neúspěšné a lidé kvůli prokletí zmizeli? Konec pana Y je důkazem toho, že i postmoderní romány plné intelektuálních dialogů mohou být strhující. A teď jdu shánět tisící potenci rostlinného uhlí, ještě mi schází do lektvaru.

SCARLETT THOMASOVÁ - Konec pana Y
Překlad Tomáš Kačer. Host, 448 stran, 329 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz