Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chutný postmoderní lektvar míchá filozofii, náboženství a fyziku

  17:17aktualizováno  17:17
Jak bojovat s agenty ovládajícími telepatii za pomoci filozofie Jacquesa Derridy? Odpovídá na to nová kniha britské spisovatelky Scarlett Thomasové Konec pana Y.

Autorka románu Konec pana Y Scarlett Thomasová | foto: Nakladatelství Host, Monika Hlaváčová,  MF DNES

Konec pana Y je postmoderní román na pomezí filozofie, náboženství a fyziky, jehož hrdinka Ariel Mantová po přečtení prokleté knihy cestuje v myslích ostatních lidí, aby nakonec poznala rajskou zahradu a nekonečné prázdno. Má všechno, co by měl postmoderní román mít: hledání Boha, citace z Derridy, rozbory kvantové fyziky, nadpřirozeno, sex, iPody, internet, honičku s tajnými agenty v cizích myslích, léčitelství a velké tajemství.

Podle hodnocení většiny britských listů jde o jednu z nejpozoruhodnějších knih poslední dekády. Vychází ve třiadvaceti jazycích, do češtiny ji (s ohledem na vědecké termíny a teorie) bravurně přeložil Tomáš Kačer. Je to kniha, která stojí nejenom za přečtení.

Čtenáře cosi ponouká, aby postup Ariel Mantové vyzkoušel. A protože je celý příběh postavený na telepatickém pronikání do myslí ostatních, je logicky prvním krokem po dočtení strhujícího příběhu cesta za sháněním ingrediencí na přípravu lektvaru, který telepatii umožňuje.

Zrzka a myší bůh
Přitom ze začátku se román tváří jen jako literárně mnohokrát zopakované čtení knihy v knize. Ariel, která píše doktorát o polozapomenutém autorovi 19. století Thomasi Lumasovi, natrefí v antikvariátě náhodou (nebo to nebyla náhoda?) na jeho výtisk knihy Konec pana Y.

Je to poslední kniha, kterou Lumas napsal, než záhadně zemřel. Na světě jsou jen tři exempláře. Ariel si knihu samozřejmě přečte a její tajemství ji přivede k lektvaru na telepatii do myslí lidí i zvířat. Což rozjíždí přímo detektivní zápletku.

Přesně ve chvíli, kdy se čtenář začne ptát, jestli je tahle studentka anglické literatury jen vědátorskou starou pannou, objeví se její milenec a Ariel poodhalí svůj odvážný sexuální život. Přesně ve chvíli, kdy si čtenář říká, že hlavní hrdinka je dost cynická a skeptická, začne Ariel cítit lásku, i když o ní pochybuje.

Scarlett Thomasová přesně odhadne, kdy je záhad příliš mnoho a je třeba něco vysvětlit, kdy čtenář tápe ve vědě, a je tedy nutné vzít si na pomoc Einsteina, kdy se čtenáři začíná Ariel protivit a je nutné, aby se alespoň pokusila učesat si svoje rezavé vlasy (zrzky bývaly považované za čarodějnice, že?) a chvíli nemluvila sprostě, alespoň v kostele ne.

Nebo aby zachránila myš ze spárů kočky tím, že se jim oběma dostane do myslí. Čímž si nakloní nejenom čtenáře (který váhá, zda se identifikovat s neupravenou doktorandkou, která je závislá na nikotinu a nemá peníze ani na topení), ale i myšího boha Apollóna Smintheuse, k němuž se modlí jen šest lidí někde v Illinois.

O autorce

Scarlett Thomasová se narodila v roce 1972 v Londýně, kde dnes přednáší anglickou literaturu a tvůrčí psaní. Ještě jí nebylo třicet, když ji britský list The Independent zařadil mezi dvacet nejlepších mladých britských spisovatelů. Konec pana Y je jejím čtvrtým románem. Byl nominován na Le Prince Maurice Prize 2008, která je udělována za milostné literární příběhy, což může být zavádějící. Román rozhodně není klasickým milostným příběhem, a pokud v něm vůbec jde o lásku, tak není důvodem ani k zápletce, ani k jejímu rozuzlení. Následovala nominace na cenu Orange Prize 2008, kterou pro změnu dostávají knihy spisovatelek.

Kdybychom měli dost žen autorek nebo kdyby jich bylo alespoň tolik, co mužů autorů (což platí mnohem víc pro českou literární scénu než pro tu britskou), nemuseli bychom udělovat ženské literatuře speciální ceny. Ale Konec pana Y je knihou, která by takovou cenu měla dostat.

Bez ohledu na to, jak komplikované je vymezení toho, co je to ženská literatura, si ji Konec pana Y zaslouží už za to, s jakým nasazením se hlavní hrdinka pouští do výkladů tradičně mužských disciplín, jako je kvantová fyzika nebo akční boj holí s přesilou nepřátel. Což by se dalo pokládat za boření genderových bariér. Ale mnohem víc bariér Scarlett Thomasová boří mezi humanitními a přírodními vědami a mezi žánry. Kdyby se udělovala cena za popularizaci vědy i beletristům, měla by Thomasová na kontě bezpochyby další nominaci.

Škoda jen, že logicky vyargumentovaný a teoreticky podepřený systém cestování cizí myslí autorka shodí v doslovu, když se vlastně omlouvá a přiznává, že "všechny chyby (faktické či logické) obsažené v textu jsou výhradně jejím dílem". Nikdo po ní nebude chtít obhajobu před komisí fyziků či filozofů. Je to beletrie, i když někde mezi filozofickým traktátem a vysvětlením chování kvarků a elektronů. Ostatně, pokud je něco postmoderním příběhem (srovnatelným třeba s Matrixem nebo Neuromancerem), může si to bezpochyby dovolit i nepřesný výklad kvantové fyziky.

Tisící potence do lektvaru
Mnohem víc by se tak do epilogu hodila poznámka pro čtenáře, kteří budou chtít, strženi dějem, vyzkoušet namíchat lektvar podle homeopatického receptu obsaženého v knize. Funguje to? To se nedozvíme ani na internetových stránkách věnovaných Konci pana Y (kde má mimochodem velmi povedenou sekci už zmíněný myší bůh Apollón Smintheus).

Copak to vážně nikdo nezkoušel, že se o tom na internetu nemluví? Nebo ano a všechny ty pokusy byly neúspěšné a lidé kvůli prokletí zmizeli? Konec pana Y je důkazem toho, že i postmoderní romány plné intelektuálních dialogů mohou být strhující. A teď jdu shánět tisící potenci rostlinného uhlí, ještě mi schází do lektvaru.

SCARLETT THOMASOVÁ - Konec pana Y
Překlad Tomáš Kačer. Host, 448 stran, 329 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz