Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dohnányi je německý nestor dirigentů, jeho otec chystal atentát na Hitlera

  15:55aktualizováno  15:55
Narodil se přesně 88 let po Antonínu Dvořákovi, 8. září 1929. V dnešním světě klasické hudby tak patří k nejstarším mistrům taktovky. Německý dirigent Christoph von Dohnányi se proslavil především jako šéf amerického Clevelandského orchestru, vedl i další světová tělesa.

Christoph von Dohnányi | foto: © Andreas Garrels NDR

Mezi nimi je i londýnský Philharmonia Orchestra, jehož je v současnosti doživotním čestným dirigentem. Na koncertě 12. září doprovodí německou houslistku Carolin Widmannovou v Houslovém koncertu Albana Berga a poté přednese Symfonii č. 9 Franze Schuberta.

Tento orchestr vznikl v Londýně v roce 1945 pro potřeby nahrávání gramofonové firmy EMI, a to především z mladých hudebníků, kteří se právě vrátili z vojenské služby ve válce. Aktivity tělesa však záhy přesáhly nahrávací studio. Od roku 1995 má koncertní základnu v Royal Festival Hall. V současnosti ho vede Esa-Pekka Salonen.

Postavili se nacistům

Christoph von Dohnányi je tak trochu živou historií dvacátého století. Jeho vlastní rodinu poznamenal tragický vývoj, který nastoupilo Německo ve třicátých letech minulého století. Sám Christoph o těchto zážitcích nikdy příliš nemluvil, události však popisuje kniha, která vyšla předloni v New Yorku.

Pod názvem No Ordinary Men ji napsali historici Elisabeth Siftonová a Fritz Stern, kteří se zaměřili na činnost Hanse von Dohnányiho, otce pozdějšího dirigenta, a jeho švagra, pastora Dietricha Bonhoeffera. Hans von Dohnányi byl známý německý právník, který se nenechal poblouznit rétorikou nacistů. Šokovalo jej pohrdání právem, kritizoval pronásledování Židů, a některým dokonce pomohl uniknout z Německa. V březnu 1943 se připojil ke spiklencům kolem důstojníka Henninga von Tresckowa, kteří se pokusili umístit výbušniny maskované jako lahve s likérem do Hitlerova soukromého letadla, jež mělo vzlétnout ze Smolenska. Jenže tak jako všechny ostatní atentáty na říšského vůdce, i tento se nepodařil. K explozi vůbec nedošlo.

Ani ne o měsíc později byl Hans zatčen a později esesáci odvedli i jeho manželku Christinu. Synovi Christophovi bylo tehdy třináct let. Zatímco matka se po čase vrátila, otec zůstal uvězněný a v dubnu roku 1945 byl v koncentračním táboře Sachsenhausen popraven. Jeho švagra, rovněž zapojeného do odboje, potkal stejný osud ve Flossenbürgu.

Po válce se Christoph spolu s bratrem Klausem rozhodli z úcty k otci stát rovněž právníky a pomáhat budovat nové Německo. Ale zatímco Klaus později nastoupil dráhu politika, a dokonce se stal starostou Hamburku, Christoph se obrátil k hudbě a v Mnichově vystudoval kompozici, dirigování a hru na klavír. Dospěl k závěru, že Německu může pomoci i obnovením hudebního života, a to zvláště podporou moderní hudby, kterou nacisté zatracovali.

Roku 1952 odešel do Spojených států, kde žil jeho dědeček, původem maďarský skladatel Ernst von Dohnányi. U něj pokračoval ve studiu, pracoval také s Leonardem Bernsteinem v Tanglewoodu. Pro začátek odmítl lákavé nabídky přímo z Ameriky a vrátil se do Německa. Stal se asistentem Georga Soltiho v opeře ve Frankfurtu, kde se koncem šedesátých let stal šéfem. V letech 1977 až 1984 vedl Státní operu v Hamburku. Na obou místech se snažil najít rovnováhu mezi tradicí a moderním pojetím hudebního divadla. Poté už následovalo angažmá v Clevelandu, které převzal po Lorinu Maazelovi.

Orchestr v té době ještě mohl hodně těžit ze slavné éry Georga Szélla, který ho vedl od konce druhé světové války až do své smrti roku 1970 a pozdvihl jej na vysokou úroveň. Však také Dohnányi jednou sarkasticky poznamenal: „Odehráli jsme skvělý koncert a Georg Széll pak měl skvělou kritiku.“

Nicméně Dohnányi během téměř dvacetiletého působení držel kvalitu a pověst Clevelandského orchestru jako jednoho z nejlepších ve Spojených státech. Zasloužil se také o založení Clevelandského mládežnického orchestru, který začal plnit důležitou úlohu v hudebním vzdělávání v Clevelandu i ve státě Ohio.

Po odchodu z Clevelandu udržoval Dohnányi kontakty s dalšími předními orchestry v USA, po roce 2000 se vrátil do Evropy, aby vedl Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu v Hamburku.

Natočil i Smetanu

Dohnányi se celý život zasazoval o uvádění nových děl. Roku 1965 například řídil v Berlíně světovou premiéru opery předního německého skladatele Hanse Wernera Henzeho Mladý lord. O rok později uvedl v Salcburku operu Die Bassariden od téhož autora. Dohnányiho dirigentský styl bývá většinou charakterizován jako intelektuální, senzibilní a analytický v detailech spíše než spontánně emocionální.

Na některých Dohnányiho nahrávkách účinkuje i jeho druhá manželka, pěvkyně Anja Silja. Jeho diskografie je velmi různorodá a najdeme v ní i Dvořákovy symfonie, Dvořákův Klavírní koncert s Andrásem Schiffem anebo Janáčkova Tarase Bulbu. S Clevelandským orchestrem také natočil předehry a tance z oper Bedřicha Smetany.

Dohnányi několikrát hostoval i v Praze. V letech 1983 a 1985 řídil na Pražském jaru Českou filharmonii, roku 1989 přijel v čele Clevelandského orchestru a konečně roku 2009 uvedl dva koncerty se Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Najdete na iDNES.cz