Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chramostová se loučí rolí v Havlově hře

  4:08aktualizováno  4:08
Vlasta Chramostová patří vedle Jana Třísky a Dagmar Havlové k hercům, se kterými Václav Havel počítal do své nové hry Odcházení od samotného začátku. Právě zkouší roli Babičky, matky kancléře Riegra, který musí opustit vládní vilu. Herečka říká, že jde o její poslední divadelní postavu.

Thálie 2007 - herečka Vlasta Chramostová - Zvláštní cena Kolegia. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"Připadám si trochu jako politici, kteří prohlašují, že odejdou, jen proto, aby na sebe upoutali pozornost," žertuje a dodává: "Je to pikantní, ale budu se skutečně loučit ve hře Odcházení."

V Národním divadle měla nedávno premiéru Babička Boženy Němcové, kde hrajete titulní roli. Prý jste se tak chtěla loučit s jevištěm. Ale teď přichází ještě jedna babička, tentokrát v Odcházení...
Je to jinak, já už od inscenace Tři životy říkám: podtrženo, sečteno, končím. Jenže s Babičkou Němcové za mnou přišel šéf Michal Dočekal a řekl mi, že to je role, která se neodmítá. Božena Němcová je figura, která mě celý život zajímá. V sedmnácti jsem začínala za války tak, že jsem četla Babičku. Za totality mi František Pavlíček do bytového divadla napsal drama o Němcové Dávno, dávno již tomu – Zpráva o pohřbívání v Čechách. Takže Babička je skutečně příležitost, která se neodříká. Havel mi zase před jednatřiceti lety slíbil s jinými kamarády dramatiky, že mi napíše text do bytového divadla. Nakonec na to nedošlo, takže teď na mě znovu pomyslel.

Měl u vás dluh.
To nevím. Ale moc se na to těším, protože hraju babičku intelektuálně opotřebovanou a lehce ujetou. Víte, co je zajímavé? Že budu hrát znovu matku Honzy Třísky. V Divadle za branou jsem v krásném Krejově představení Krále Oidipa již jednou jeho matku hrála. On byl Oidipús, já Iokasté. Jenže tenkrát jsem ještě mohla ztvárnit jeho ženu a zároveň jeho matku, dneska už jen tu stařenku.

Co byste na to řekla, kdyby vám v 70. letech někdo předpověděl, že si jednou zahrajete ve hře Václava Havla?
My jsme takhle vůbec nepřemýšleli. Mysleli jsme jen na to, abychom to všechno vydrželi a se ctí obstáli. Spolu s Krylem jsme věděli, že "tahle noc nebude krátká".


Lístky na Odcházení


Na všechny reprízy z přelomu května a června, které šly do prodeje, jsou již k dispozici pouze lístky na stání. Jejich cena je jednotná – činí 220 korun.
 
Odcházení čeká také podzimní série představení, přesná data budou spolu s termínem podzimního předprodeje oznámena do dvou týdnů.  
Více na www.archatheatre.cz


Nemrzí vás, že se Odcházení nebude hrát v Národním divadle, jak se s ním původně počítalo?
Je to osud, má to asi tak být. Do Národního divadla by Odcházení ve smyslu dramaturgickém patřilo, ale Arše bude taky slušet. Už dlouho jsem věděla, že mám v Odcházení hrát, hru jsem četla jako jedna z prvních. Když to nedopadlo v Národním a po hře sáhlo Divadlo na Vinohradech, počítala jsem s tím, že přece jen hrát nebudu, protože si roli divadlo obsadí někým ze svého souboru. Když nakonec přišla Archa, tak to bylo jasné.

Jak se vám po přečtení Odcházení líbilo?
Havlovy hry miluju, řvu u nich smíchy. Odcházení pokládám za znamenitou hru, ve které Havel využívá nadhledu, který má nejen nad sebou a politickou domácí scénou, ale i nad světovým děním. Hra je pevná skladbou a musí být hrána velmi přesně. Jsem na to zvědavá, protože jsem Havlovy hry dosud znala pouze jako divák. Patřím však ke generaci, která má ráda přesné divadlo. A David Radok je také velmi přesný režisér.

Počítá se s vámi také ve filmové verzi Odcházení?
Ano. To má dělat Jaroslav Brabec, což je režisér, se kterým jsme si padli do noty. Měla bych však předtím natočit ještě jeden film, ale zatím o něm nemohu mluvit. V mém životě už to tak chodí, že buď není nic, nebo všechno najednou. Říkám, že jsem těžce pracující stařena. Ale jsem za to vděčná, protože v mém věku už jinou radost nemáte než dělat to, co vás baví. A mě hraní baví. Asi proto, že jsem měla dvacetiletou pauzu. Nestihla jsem se hraním unavit.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz