Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrám ovládne Stamicovo kvarteto

  15:51aktualizováno  15:51
Pelhřimov - Chrám sv. Víta v Pelhřimově rozezní v úterní podvečer klasická hudba. Od 19.30 zde vystoupí přední české smyčcové těleso - Stamicovo kvarteto. Koncert pořádá Kruh přátel hudby v Pelhřimově a zazní při něm skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Stamicovo kvarteto vzniklo před šestnácti lety, tehdy jako Doležalovo kvarteto. "Po personálních změnách jsme se v roce 1985 přejmenovali na Stamicovo kvarteto. Důvod byl prostý, oba dva houslisté pocházejí z Havlíčkova Brodu, kde se narodil Jan Václav Stamic, zřejmě nejznámější představitel tzv. Mannheimské školy," říká violoncellista Vladimír Leixner.

Hudebníky dohromady svedlo studium na Hudební fakultě AMU. Kariéru zahájilo kvarteto pražským koncertem v září roku 1985. "Na programu byl tehdy Wolfgang Amadeus Mozart, Leoš Janáček, Antonín Dvořák a svátek měla Ludmila," vzpomíná Leixner.

Za dobu své existence dosáhlo Stamicovo kvarteto řady úspěchů. Shrneme-li jeho koncertní činnost, získáme bohatý seznam koncertů v Evropě, Americe a Asii (Velká Británie, Francie, Itálie, Švýcarsko, Švédsko, Finsko, Německo, USA, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan) nebo řadu cen z mezinárodních soutěží, například první cenu v Mezinárodní kvartetní soutěži evropských rozhlasových asociací v rakouském Salzburgu.

"Získali jsem také dvě Grand Prix du Disque Academie Charles Cros za nahrávky smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, Zlatou ladičku časopisu Diapasson za nahrávku kontrabasového a violového kvintetu Antonína Dvořáka," vypočítává Leixner. Kvarteto své nahrávky vydává v Německu u firmy Bayer Records a jejich počet přesahuje tři desítky.

Do povědomí široké veřejnosti vstoupili takzvaní Stamicovci svým provedením všech osmnácti smyčcových kvartetů Aloise Háby v rámci Mezinárodního festivalu Pražské jaro 1998. Pro sezónu 2001 připravilo kvarteto obdobnou perličku - kompletní provedení komorní hudby Antonína Dvořáka.

Kvarteto je také pořadatelem celoročního hudebního festivalu v Lichtenštejnském paláci v Praze, kam si zve řadu hostů. Součástí přehlídky bývají i nehudební, třeba výtvarné, akce. "Naším cílem je posílit renomé české komorní hudby, podpořit vznik tradice koncertů spojených s výtvarným uměním a nabídnout špičkové umění jednotlivých evropských měst," říká k festivalu Leixner.

Složení Stamicova kvarteta je již léta neměnné. Na housle hrají Vítězslav Černoch a Josef Kekula, na violu Jan Pěruška a na viloncello Vladimír Leixner. Primariem tělesa je prvně jmenovaný houslista.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz