Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chrám ovládne Stamicovo kvarteto

  15:51aktualizováno  15:51
Pelhřimov - Chrám sv. Víta v Pelhřimově rozezní v úterní podvečer klasická hudba. Od 19.30 zde vystoupí přední české smyčcové těleso - Stamicovo kvarteto. Koncert pořádá Kruh přátel hudby v Pelhřimově a zazní při něm skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Stamicovo kvarteto vzniklo před šestnácti lety, tehdy jako Doležalovo kvarteto. "Po personálních změnách jsme se v roce 1985 přejmenovali na Stamicovo kvarteto. Důvod byl prostý, oba dva houslisté pocházejí z Havlíčkova Brodu, kde se narodil Jan Václav Stamic, zřejmě nejznámější představitel tzv. Mannheimské školy," říká violoncellista Vladimír Leixner.

Hudebníky dohromady svedlo studium na Hudební fakultě AMU. Kariéru zahájilo kvarteto pražským koncertem v září roku 1985. "Na programu byl tehdy Wolfgang Amadeus Mozart, Leoš Janáček, Antonín Dvořák a svátek měla Ludmila," vzpomíná Leixner.

Za dobu své existence dosáhlo Stamicovo kvarteto řady úspěchů. Shrneme-li jeho koncertní činnost, získáme bohatý seznam koncertů v Evropě, Americe a Asii (Velká Británie, Francie, Itálie, Švýcarsko, Švédsko, Finsko, Německo, USA, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan) nebo řadu cen z mezinárodních soutěží, například první cenu v Mezinárodní kvartetní soutěži evropských rozhlasových asociací v rakouském Salzburgu.

"Získali jsem také dvě Grand Prix du Disque Academie Charles Cros za nahrávky smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, Zlatou ladičku časopisu Diapasson za nahrávku kontrabasového a violového kvintetu Antonína Dvořáka," vypočítává Leixner. Kvarteto své nahrávky vydává v Německu u firmy Bayer Records a jejich počet přesahuje tři desítky.

Do povědomí široké veřejnosti vstoupili takzvaní Stamicovci svým provedením všech osmnácti smyčcových kvartetů Aloise Háby v rámci Mezinárodního festivalu Pražské jaro 1998. Pro sezónu 2001 připravilo kvarteto obdobnou perličku - kompletní provedení komorní hudby Antonína Dvořáka.

Kvarteto je také pořadatelem celoročního hudebního festivalu v Lichtenštejnském paláci v Praze, kam si zve řadu hostů. Součástí přehlídky bývají i nehudební, třeba výtvarné, akce. "Naším cílem je posílit renomé české komorní hudby, podpořit vznik tradice koncertů spojených s výtvarným uměním a nabídnout špičkové umění jednotlivých evropských měst," říká k festivalu Leixner.

Složení Stamicova kvarteta je již léta neměnné. Na housle hrají Vítězslav Černoch a Josef Kekula, na violu Jan Pěruška a na viloncello Vladimír Leixner. Primariem tělesa je prvně jmenovaný houslista.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz