Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Choreograf hledá talenty na ulici

  15:24aktualizováno  15:24
Choreografem a vedoucím souboru Brasil Tropical je už pětadvacet let Evaldo Carneiro. Jeho škola samby a capoiry působí v hlavním městě provincie Salvador, v Bahii. Jako správný lokální patriot tvrdí, že právě Salvador je kolébkou kulturních dějin Brazílie a místní karneval to nejlepší, co člověk může zažít.

Účastní se soubor Brasil Tropical mezi jinými tanečními školami proslulého karnevalu v Rio de Janeiro?
Karneval v Riu je velmi výjimečná záležitost. Rio de Janeiro je město světové, město uvolněných mravů a veselí. Karneval v Riu je monumentální, známý po celém světě, a proto je také režírovaný téměř v hollywoodském stylu. Já se ovšem účastním karnevalu v Bahii. Možná nemáme tak nákladné kostýmy jako v Riu, ale zase připravujeme náročnější choreografie a umíme vytvořit naprosto výjimečnou atmosféru, která strhne k tanci celé město.

Vaše taneční škola působí v Bahii a vychovává tanečníky právě z místních lidí. Jak si adepty do souboru vybíráte?
Na ulicích Bahie většinou v době karnevalového veselí. Já a mí spolupracovníci - říkám jim talent-skauti - hledáme uprostřed tance na ulicích výjimečně talentované mladé lidi. Vztah k tanci a pohybové nadání je jediným doporučením na mou školu. Do kursů přijímám mladé od patnácti let a učím je zdarma. Pokud se z adeptů tance stanou za dva roky dobří tanečníci, zařadím je do souboru Brasil Tropical a odjedou se mnou na turné do světa.

Jak často měníte choreografie, se kterými váš soubor vystupuje?
Choreografii našich vystoupení měníme vždy jednou za dva nebo tři roky. Souvisí to také s obměnou členů v souboru. Dva až tři roky, to je životnost většiny tanečníků. Ale samozřejmě jako každý sobor máme i my několik kmenových choreografií, které zůstávají s malými obměnami na programu po desetiletí.

Dáváte lidem z ulice taneční vzdělání, vozíte je s sebou po světě. Neroste vám z bývalých členů souboru konkurence?
Ne. U mě prožijí několik krásných let, získají výjimečnou pódiovou zkušenost. To ale nenahradí klasické taneční vzdělání. Nikdo se nestane choreografem jen proto, že pár let tancuje. Když tanečník odejde ze souboru, může se zapsat na taneční konzervatoř a studovat, nebo si hledat angažmá jinde.

V Brazílii jsou lidé nezvykle temperamentní. Stačí, aby zaslechli hudbu z magnetofonu a už se jejich krok mění v tanec. To v Česku asi nezažijete. Nezdá se vám proto české publikum chladné?
Naší snahou je každé publikum kdekoli na světě přenést alespoň na dvě hodiny, po které trvá vystoupení, do života Brazílie - mentálního i vnějšího. Chceme vytvořit takovou atmosféru, aby publikum mělo chuť s námi tančit a zpívat. Pokud by zůstalo chladné, vyčítali bychom si to jako neúspěch.

Kostýmy Brasil Tropical nejsou žádnou lacinou napodobeninou toho, co se nosí v Brazílii na karnevalech. Některé kusy se do fundusu souboru kupují hned po skončení tanečního reje v ulicích.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz