Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Choreograf hledá talenty na ulici

  15:24aktualizováno  15:24
Choreografem a vedoucím souboru Brasil Tropical je už pětadvacet let Evaldo Carneiro. Jeho škola samby a capoiry působí v hlavním městě provincie Salvador, v Bahii. Jako správný lokální patriot tvrdí, že právě Salvador je kolébkou kulturních dějin Brazílie a místní karneval to nejlepší, co člověk může zažít.

Účastní se soubor Brasil Tropical mezi jinými tanečními školami proslulého karnevalu v Rio de Janeiro?
Karneval v Riu je velmi výjimečná záležitost. Rio de Janeiro je město světové, město uvolněných mravů a veselí. Karneval v Riu je monumentální, známý po celém světě, a proto je také režírovaný téměř v hollywoodském stylu. Já se ovšem účastním karnevalu v Bahii. Možná nemáme tak nákladné kostýmy jako v Riu, ale zase připravujeme náročnější choreografie a umíme vytvořit naprosto výjimečnou atmosféru, která strhne k tanci celé město.

Vaše taneční škola působí v Bahii a vychovává tanečníky právě z místních lidí. Jak si adepty do souboru vybíráte?
Na ulicích Bahie většinou v době karnevalového veselí. Já a mí spolupracovníci - říkám jim talent-skauti - hledáme uprostřed tance na ulicích výjimečně talentované mladé lidi. Vztah k tanci a pohybové nadání je jediným doporučením na mou školu. Do kursů přijímám mladé od patnácti let a učím je zdarma. Pokud se z adeptů tance stanou za dva roky dobří tanečníci, zařadím je do souboru Brasil Tropical a odjedou se mnou na turné do světa.

Jak často měníte choreografie, se kterými váš soubor vystupuje?
Choreografii našich vystoupení měníme vždy jednou za dva nebo tři roky. Souvisí to také s obměnou členů v souboru. Dva až tři roky, to je životnost většiny tanečníků. Ale samozřejmě jako každý sobor máme i my několik kmenových choreografií, které zůstávají s malými obměnami na programu po desetiletí.

Dáváte lidem z ulice taneční vzdělání, vozíte je s sebou po světě. Neroste vám z bývalých členů souboru konkurence?
Ne. U mě prožijí několik krásných let, získají výjimečnou pódiovou zkušenost. To ale nenahradí klasické taneční vzdělání. Nikdo se nestane choreografem jen proto, že pár let tancuje. Když tanečník odejde ze souboru, může se zapsat na taneční konzervatoř a studovat, nebo si hledat angažmá jinde.

V Brazílii jsou lidé nezvykle temperamentní. Stačí, aby zaslechli hudbu z magnetofonu a už se jejich krok mění v tanec. To v Česku asi nezažijete. Nezdá se vám proto české publikum chladné?
Naší snahou je každé publikum kdekoli na světě přenést alespoň na dvě hodiny, po které trvá vystoupení, do života Brazílie - mentálního i vnějšího. Chceme vytvořit takovou atmosféru, aby publikum mělo chuť s námi tančit a zpívat. Pokud by zůstalo chladné, vyčítali bychom si to jako neúspěch.

Kostýmy Brasil Tropical nejsou žádnou lacinou napodobeninou toho, co se nosí v Brazílii na karnevalech. Některé kusy se do fundusu souboru kupují hned po skončení tanečního reje v ulicích.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz