Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

  8:59aktualizováno  8:59
Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek okolo.

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965) | foto: Filmové studio Barrandov

Evu Límanovou si můžete pamatovat jako plavovlásku Lenku z filmu Otakara Vávry Zlatá reneta nebo Ivanu z debutu Jaromila Jireše Křik. Živila se také jako zdravotní sestra, laborantka a redaktorka Hlasu Ameriky. Celý život ji však doprovázela především láska k literatuře. Už v roce 1960, sedm let předtím, než z Československa emigrovala, vydala jako pětadvacetiletá sbírku povídek Holka k smíchu. Nedávno pak se svým mužem Antonínem sepsala knihu haiku Když zmlknou mobily.

Ten nejintimnější příběh svého a bratrova dětství, které poznamenala druhá světová válka, však na papír převedla až nyní. Vzpomíná v něm na své rodiče, chůvu, na chuť chleba s klobásou od babičky, útěky z kočárku i oholené hlavy německých žen, které během odsunu nestihly transport.

Mladší Eva a o dva roky starší Ivan se v autobiografickém románu proměňují v Emu a Adámka. V začátcích německé okupace je jim čtyři a šest let. A zatímco by si měli užívat hlavně sourozeneckého hašteření a nadcházejících školních let, musí brzy pochopit, kdo to jsou ti Němci a co jim, Židům, chtějí udělat.

Matka bojovala proti SS

Ještě předtím, než se v malém Adamovi projeví první záchvěvy mužského vzdoru, stihne jej německá služebná ozdobit účesem, který proslavil Adolf Hitler. „Fräulein již od božího rána připravuje děti na návštěvu Hermanna,“ vzpomíná Límanová, jak se Němka těšila na příchod svého nastávajícího, který nově narukoval k wehrmachtu. „Vlasy mu napomádovala a učesala na patku, tak jak to nosí vůdce,“ píše a nezapomíná dodat, jak ji i bratra důstojník ozdobil kulatým odznakem s hákovým křížem v červeném poli.

Fotogalerie

Kdyby sourozence upravovala jejich matka, zcela určitě by nic podobného nehrozilo. Jenže tehdy šestadvacetiletou ženu spíše než starost o děti zajímalo studium malby a dlouhé koupele. A když už zájem měla, bylo to podle Límanové vždy spíše o staršího bratra. Domů se tak matka Passerů, které otec přezdíval Holčí, vracela sporadicky, o děti se vždy staral někdo jiný. Dědeček, tatínek, paní Čejková či babička Věra. Ta však pro ně byla více Věrou než babičkou, jak dětskou optikou Límanová popisuje druhou ženu svého prarodiče. Příliš citu k matce tak lze v knize těžko dohledat, jistá urputnost se jí však odepřít nedá.

Stejně jako na začátku války svému otci a muži říkala, že svůj národ neopustí, když navrhovali útěk do Argentiny, tak si matka za svými slovy stála i po válce. Na Slovensku se přidala k partyzánům a v Nízkých Tatrách bojovala proti SS Jagdkommandu. Kromě odbojného talentu však za války objevila i novou lásku a porodila druhého syna. „Teď už jste skoro dospělé a určité věci můžete pochopit, když se budete snažit. Musíme být vděční, že vaše máma přežila válku,“ řekl otec, zatímco se sourozenci smiřovali s tím, že maminka už s nimi zůstat nemůže.

Jak odhaluje Límanové životopis, za matkou do slovenského Martina se však vydala o pět let později, v roce 1950. Z kádrových důvodů bohužel nemohla dostudovat na gymnáziu a už o čtyři roky později byla zpátky v Čechách. Nyní žije v kanadském Vancouveru.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

RECENZE: Stará dáma vypráví. Se smutkem, vtipem a prořízlou pusou

Alice Horáčková

Alena, vypravěčka a hrdinka knihy Alice Horáčkové Neotevřené dopisy, to neměla jednoduché. Narodila se tři roky před...

Vondruška mezi husity posedmé. Tím krásně neideologická sága končí

Historik Vlastimil Vondruška v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Kéž Kristus chrání navěky tuto krásnou zem a její statečný lid! Tak ukončil Vlastimil Vondruška monumentální Husitskou...

RECENZE: Čtvrtá Aristokratka je bláznivější, ale Boček se motá v kruhu

Záběr ze zkoušek hry Poslední aristokratka

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Dlouhý název nese nejnovější pokračování oblíbené série spisovatele...

Najdete na iDNES.cz