Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chleba, med a kondenzované mléko

  11:14aktualizováno  11:14
- “Králíček je chytrý,” řekl Pú zamyšleně. “Ano,” řeklo Prasátko, “Králíček je chytrý.” “A má rozum.” “Ano,” řeklo Prasátko, “Králíček má rozum.” Pak bylo dlouho ticho. “Myslím,” řekl Pú, “že právě proto nikdy nic nechápe.” Dne 18. 1. 1882, před sto sedmnácti lety, se v Anglii narodil spisovatel Alan Alexander Milne, stvořitel slavného Medvídka Púa. Ve dvou dětských knihách nejen pro děti udělal autor z tohoto medvěda literární postavu, která je nesmrtelná.

Ve Stokorcovém lese a jeho okolí, krajince pod domem, v němž bydlí Kryštůfek Robin, žijí postavičky, které jsou dnes už skoro pojmy. Malé a ustrašené Prasátko, starostlivý Králíček s chutí neustále něco organizovat, mateřská Klokanice se svou ratolestí Klokánkem, divoký Tygr, vzdělaná Sova, omšelý a zasmušilý osel Ijáček… A samozřejmě Medvídek Pú, medvěd s malým rozumem a velkou chutí k jídlu a skládání básní.

“Přece jsem si to nepoplet!
Vždyť vím že jsem tam míval med,
protože se tam nápis čet: MET.”

Taková je Púova poezie. Příběhy, které spolu zvířátka v lese zažívají, jsou jí protkané. A jsou to příběhy, které sice zní a působí lehce a úsměvně jednoduše, pod svým prvoplánovým pláštěm však skrývají víc. Když všichni podniknou expedici na severní točnu, když chystají past na slony nebo když Sově vítr vyvrátí strom s jejím obydlím, všechny episody jsou plné filozofie natolik nefilozofující a samozřejmé, že svou hloubkou sahá z obyčejných dnů a událostí až daleko mezi opravdu důležité vlastnosti člověka. Obě Milneovy knihy o Púovi, Medvídek Pú i Púovo zátiší, jsou prodchnuty humanismem a přirozenou neafektovanou lidskostí.

A Medvídek Pú sám je postava mnohem propracovanější než se na první pohled může zdát. Procházky, svačinky o jedenácté dopolední a lehkomyslné popěvky jsou jen vnějším elementem jeho povahy. Je to ten nejnenucenější medvěd na světě. Jeho vnímání světa je natolik jednoduché a přirozené, že může působit až hloupoučce – ale zdání klame. Pú si uvědomuje důležitost opravdu důležitých a základních věcí, nic mu nevezme jeho princip klidu a pohody a díky tomu stojí na zemi světa, v němž žije, skutečně pevně a oběma nohama.

Púovské knihy jsou knihami, jejichž vnímání roste spolu s tím, jak člověk stárne. A taková není každá kniha. V Milneových kapitolách se dá najít něco, co zaujme, i když už člověku není šest. Snad díky tomu byl Pú inspirací pro další umělce v pozdější době – Walt Disney jej a jeho přátele uvedl do animovaného světa, spisovatel Benjamin Hoff jím byl natolik uchvácen, že napsal knihy hned dvě – Pú a Tao a Prasátko a Tao, jež se obě staly bestsellery ( v Čechách vyšly v nakladatelství Volvox Globator). A dokonce i Hoffova díla podnítila jiné autory ( Ernest H. Shepard, Roger E. Allen) k napsání dalších volných pokračování. Za zmínku stojí také Pú a filozofové Johna T. Williamse (česky Volvox Globator, 1997) – úvod Michaela Lockwooda, profesora filosofie na Oxfordské univerzitě, je dostatečně výmluvný: “V tomto vtipném a vytříbeném jeu d´esprit si vzal J.T. Williams za cíl nezvratně dokázat, že celá západní filosofie – od kosmologů starověkého Řecka až k existencialismu tohoto století – je obsažena v knihách Medvídek Pú a Púovo zátiší.”

Alan Alexander Milne (1882 – 1956) – anglický spisovatel, psal humoristické eseje, fantastické a rozmarné hry a verše pro děti. Za vojenské služby ve 2. světové válce začal psát dramata, nejznámější jsou The Truth About Blayds a Mr. Pim Passes By. Souborně vyšly jeho hry jako First Plays (1917), Second Plays (1921), Third Plays (1923) a Fourth Plays (1926). Své eseje sebral v Those Were the Days (1929).

Inspirován svým synem Christopherem Robinem – který je vlastně oním Kryštůfkem Robinem z Medvídka Pú – napsal Milne knihu veršů When We Were Very Young (1924), roku 1926 pak vyšel Winnie-the-Pooh a o dva roky později The House at Pooh Corner. Kniha The Christopher Robin Story Book se objevila roku 1929.

Jeho syn C. R. Milne o něm napsal, že své dítě využíval k návratu do vlastního dětství – “Když mně byly tři, mému otci byly také tři. Když mně bylo šest, jemu také… Potřeboval mě, aby uprchl před svou padesátkou.”

Medvídek Pú se svými přáteli.

Prasátko.

Pú, Tygr a Prasátko.

Prasátko a Ijáček.

Medvídek Pú.

Toto je mapa Stokorcového lesa a jeho okolí.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz