Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chleba, med a kondenzované mléko

  11:14aktualizováno  11:14
- “Králíček je chytrý,” řekl Pú zamyšleně. “Ano,” řeklo Prasátko, “Králíček je chytrý.” “A má rozum.” “Ano,” řeklo Prasátko, “Králíček má rozum.” Pak bylo dlouho ticho. “Myslím,” řekl Pú, “že právě proto nikdy nic nechápe.” Dne 18. 1. 1882, před sto sedmnácti lety, se v Anglii narodil spisovatel Alan Alexander Milne, stvořitel slavného Medvídka Púa. Ve dvou dětských knihách nejen pro děti udělal autor z tohoto medvěda literární postavu, která je nesmrtelná.

Ve Stokorcovém lese a jeho okolí, krajince pod domem, v němž bydlí Kryštůfek Robin, žijí postavičky, které jsou dnes už skoro pojmy. Malé a ustrašené Prasátko, starostlivý Králíček s chutí neustále něco organizovat, mateřská Klokanice se svou ratolestí Klokánkem, divoký Tygr, vzdělaná Sova, omšelý a zasmušilý osel Ijáček… A samozřejmě Medvídek Pú, medvěd s malým rozumem a velkou chutí k jídlu a skládání básní.

“Přece jsem si to nepoplet!
Vždyť vím že jsem tam míval med,
protože se tam nápis čet: MET.”

Taková je Púova poezie. Příběhy, které spolu zvířátka v lese zažívají, jsou jí protkané. A jsou to příběhy, které sice zní a působí lehce a úsměvně jednoduše, pod svým prvoplánovým pláštěm však skrývají víc. Když všichni podniknou expedici na severní točnu, když chystají past na slony nebo když Sově vítr vyvrátí strom s jejím obydlím, všechny episody jsou plné filozofie natolik nefilozofující a samozřejmé, že svou hloubkou sahá z obyčejných dnů a událostí až daleko mezi opravdu důležité vlastnosti člověka. Obě Milneovy knihy o Púovi, Medvídek Pú i Púovo zátiší, jsou prodchnuty humanismem a přirozenou neafektovanou lidskostí.

A Medvídek Pú sám je postava mnohem propracovanější než se na první pohled může zdát. Procházky, svačinky o jedenácté dopolední a lehkomyslné popěvky jsou jen vnějším elementem jeho povahy. Je to ten nejnenucenější medvěd na světě. Jeho vnímání světa je natolik jednoduché a přirozené, že může působit až hloupoučce – ale zdání klame. Pú si uvědomuje důležitost opravdu důležitých a základních věcí, nic mu nevezme jeho princip klidu a pohody a díky tomu stojí na zemi světa, v němž žije, skutečně pevně a oběma nohama.

Púovské knihy jsou knihami, jejichž vnímání roste spolu s tím, jak člověk stárne. A taková není každá kniha. V Milneových kapitolách se dá najít něco, co zaujme, i když už člověku není šest. Snad díky tomu byl Pú inspirací pro další umělce v pozdější době – Walt Disney jej a jeho přátele uvedl do animovaného světa, spisovatel Benjamin Hoff jím byl natolik uchvácen, že napsal knihy hned dvě – Pú a Tao a Prasátko a Tao, jež se obě staly bestsellery ( v Čechách vyšly v nakladatelství Volvox Globator). A dokonce i Hoffova díla podnítila jiné autory ( Ernest H. Shepard, Roger E. Allen) k napsání dalších volných pokračování. Za zmínku stojí také Pú a filozofové Johna T. Williamse (česky Volvox Globator, 1997) – úvod Michaela Lockwooda, profesora filosofie na Oxfordské univerzitě, je dostatečně výmluvný: “V tomto vtipném a vytříbeném jeu d´esprit si vzal J.T. Williams za cíl nezvratně dokázat, že celá západní filosofie – od kosmologů starověkého Řecka až k existencialismu tohoto století – je obsažena v knihách Medvídek Pú a Púovo zátiší.”

Alan Alexander Milne (1882 – 1956) – anglický spisovatel, psal humoristické eseje, fantastické a rozmarné hry a verše pro děti. Za vojenské služby ve 2. světové válce začal psát dramata, nejznámější jsou The Truth About Blayds a Mr. Pim Passes By. Souborně vyšly jeho hry jako First Plays (1917), Second Plays (1921), Third Plays (1923) a Fourth Plays (1926). Své eseje sebral v Those Were the Days (1929).

Inspirován svým synem Christopherem Robinem – který je vlastně oním Kryštůfkem Robinem z Medvídka Pú – napsal Milne knihu veršů When We Were Very Young (1924), roku 1926 pak vyšel Winnie-the-Pooh a o dva roky později The House at Pooh Corner. Kniha The Christopher Robin Story Book se objevila roku 1929.

Jeho syn C. R. Milne o něm napsal, že své dítě využíval k návratu do vlastního dětství – “Když mně byly tři, mému otci byly také tři. Když mně bylo šest, jemu také… Potřeboval mě, aby uprchl před svou padesátkou.”

Medvídek Pú se svými přáteli.

Prasátko.

Pú, Tygr a Prasátko.

Prasátko a Ijáček.

Medvídek Pú.

Toto je mapa Stokorcového lesa a jeho okolí.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz