Chinaski - křest alba 07

Chinaski - křest alba 07 - Lucerna Music Bar Praha (26. září 2007) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Chinaski se vracejí do sportovních hal

  • 1
V Česku není mnoho kapel, které dosáhnou na velké haly. Vypracovala se mezi ně i skupina Chinaski, která v pátek v Třebíči zahájí turné na podporu alba 07.

Desku, která donedávna vedla domácí hitparádu, přehrají Chinaski takřka celou. "Ze čtrnácti písní jich máme připravených třináct. Samozřejmě nevíme, do jaké míry bude publikum znát nové věci. Proto jsme vydali desku už na začátku září, aby si je lidi mohli naposlouchat. Věřím, že to bude fungovat," říká zpěvák a frontman kapely Michal Malátný.

Zatím má kapela jistotu, že její nový hit Zadarmo patří k nejhranějším skladbám v rádiích.

Během dvouhodinového vystoupení Chinaski uvedou také své klasické singlové hity, jichž za svou kariéru natočili asi čtyřicet.

Podobně jako pro Lucii, teplický Kabát či kapelu Divokej Bill se i pro Chinaski stalo typické, že publikum na koncertech hodně zpívá.

"Vždycky jsme se snažili působit civilně. Nové technologie používáme proto, abychom v halách dokázali vytvořit bezprostřední atmosféru," vysvětluje bubeník a textař Pavel Grohman.

Scéna bude komunikovat
Kapela chce fanouškům dopřát komfortní koncerty i s malým předsunutým pódiem uprostřed haly, které prý nelze instalovat jen v Havlíčkově Brodě.

Motivem turné je komunikace mezi publikem a skupinou a také mezi fanoušky navzájem. Scéně o šířce od dvaadvaceti do třiceti metrů bude dominovat velký informační displej, umístěný v přední části pódia.

Kapela jej zapne již v době, kdy publikum začne přicházet do haly. A celá scéna, vybavená technologií bluetooth, zajistí komunikaci mezi lidmi.

"Ti si budou moci posílat ze svých mobilů snímky nebo krátká videa rovnou na projekční plochy," říká Pavel Grohman. Během koncertu pak skupina může přes displej posílat lidem vzkazy nebo texty některých písní.

"Koncerty chceme dotáhnout do podrobností. Například kamery budou přenášet detaily na projekční plochy, aby i lidé, kteří budou stát někde vzadu, získali požitek z té výtvarnosti. Publikum v předních řadách bude mít vjem z bližšího kontaktu s námi," vysvětluje Grohman.

"Zpočátku jsme jezdili jen po klubech a hospodách, pak přišly na řadu větší sály a kulturní domy. I ty jsme objeli několikrát, trvalo nám to pět let. Nyní jsme získali možnosti, které jsme dosud neměli. Tak proč je nevyužít? To je najednou jiná práce, když máte velké pódium a musíte udělat celovečerní program. A stále se učíme, které výrazové prostředky používat, jak se třeba na scéně hýbat," říká Malátný.

Na hranici možností
Skupina si pronajala halu v Třebíči, aby vystoupení dopilovala. "Koncert si přehrajeme dvakrát během dne a natočíme si ho. Večer pak na hotelu koukáme na záznam a řešíme, co je třeba vylepšit," dodává Michal Malátný.

Na turné, které bude v její kariéře asi nejpropracovanější, chce skupina natočit DVD a živou desku. "Myslím, že jsme dosáhli na určitou hranici. Příští výzva nemusí být je ve velikosti sálu," dodává Pavel Grohman.