Chinaski, Rockfield Tour (Fórum Karlín, 1. prosince 2015)

Chinaski, Rockfield Tour (Fórum Karlín, 1. prosince 2015) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Chinaski prostě musí uspět, tvrdí britský producent chystané desky

  • 19
Populární česká kapela na Novém Zélandu dotočila album Není nám do pláče. „Divil bych se, kdyby nebyli pod tlakem,“ soudí o Chinaski britský producent Greg Haver. „Musí totiž navázat na úspěšnou desku.“

Jsou to již čtyři roky, kdy se jedna z nejoblíbenějších tuzemských kapel a uznávaný britský producent, který za sebou má spolupráci se skupinou Manic Street Preachers či zpěvačkou Mel C ze Spice Girls, setkali poprvé, aby nahráli dvě písničky na výběr největších hitů.

Záhy poté už byli ve Walesu a ve slavných studiích Rockfield točili stejnojmennou desku, s níž dohromady hned pětkrát pokořili domácí rádiový žebříček.

Kytarista František Táborský s producentem Gregem Haverem (vlevo) ve studiích Sono

„Úspěch Rockfieldu byl trochu nečekaný. Málokdo si myslel, že kapela, která funguje tak dlouho, ještě může přijít s tak úspěšnou nahrávkou. Ale ono se to stalo, a když jsou velká očekávání, je těžší překvapit. Řešil jsem to svého času během spolupráce s Manic Street Preachers. Také byli ve studiu a říkali si: Máme za sebou pár úspěšných desek. Jak teď budeme, sakra, znít?“ vyprávěl Greg Haver v předposlední den nahrávání nové desky ve studiu v novozélandském Aucklandu, které patří frontmanovi kapely Crowded House, tamní hudební ikoně.

Obletěli zeměkouli

Natáčení nakonec trvalo těžko uvěřitelných čtrnáct měsíců a česká kapela kvůli němu obletěla zeměkouli – na písničkách pracovala i ve studiích v Austrálii, Velké Británii a ve Spojených státech.

„Myslím, že Chinaski se s tím tlakem popasovali nejlepším možným způsobem. Prostě udělali to, co umějí nejlépe. Napsali písničky podle svého nejlepšího svědomí. A teď už mohou čekat, zda zarezonují u fanoušků,“ shrnoval snažení kapely Haver ještě předtím, než se pustil do finálního mixu.

O tom, že i tentokrát se dokázali do vkusu tuzemských posluchačů trefit, v tu chvíli už jeden důkaz měl. První singl, který nese stejně jako chystaná deska název Není nám do pláče, se totiž právě nyní stal dalším z nejhranějších rádiových hitů, který ze spolupráce vzešel.

Nostalgicky laděná písnička, jejíž text je sestavený z názvů a úryvků hitů z celé kariéry Chinaski, přitom o zbylém materiálu z nové desky vlastně příliš nevypovídá, alespoň to tak z Haverova vyprávění vyznívá.

Frontman Michal Malátný a kytarista František Táborský si během svých výjezdů do zahraničí například vůbec poprvé vyzkoušeli skládání s profesionálním songwriterem, který je přiměl vystoupit z jejich pohodlné zóny. „Jsem přesvědčený, že z té zkušenosti vznikly dvě skvělé písničky. Je to jedna z těch věcí, které dokážou oživit nahrávací proces. Získáte další pár skvělých uší, které to slyší jinak. Je to podobné jako vyměnit producenta. Získáte jinou perspektivu,“ vysvětloval Haver.

Nad námitkami, že do tvorby nechají promlouvat někoho úplně cizího, mává nechápavě hlavou. „Chinaski se chovají jako kapela, která je na vrcholu a je si jistá tím, co chce. V tomhle je to jiná parta, než jak jsem ji kdysi poznal.“

Do dohadů, co bude prvním „velkým“ singlem z desky, se však Greg Haver zatím pouštět nechtěl.

„Budu si muset počkat, až budeme mít hotovo. Někdy může mix změnit celou písničku. A třeba skladba Propan Butan se kompletně proměnila tím, že jsme natočili doprovodné vokály. Určitě mě zaujala písnička Venku je na nule. Myslím, že je to skvělý stadionový rock. Napsaný pro velké koncerty. Ale vážně, zeptejte se mě, až album vyjde. Já teď ani nevím, co bude singl,“ smál se vyhýbavě.

Jasno tedy bude až v prvním květnovém týdnu, kdy má deska Není nám do pláče reálně vyjít. A o tom, zda se na ni kapele povedlo nahrát nějaký skutečný stadionový rock, se přesvědčíme až 16. listopadu, kdy Chinaski plánují velkolepý koncert v pražské O2 areně.

„Určitě na něj chci přiletět,“ těšil se Greg Haver předtím, než se s omluvou, že čas vypršel, zase vrhl do dalšího nahrávání.