Chemical Brothers: Pojďte s námi

  • 1
Kapely, které připomínají hrající zvukové laboratoře, jsou ve Velké Británii oblíbené. K nejslavnějším patří The Chemical Brothers, jinak pánové Ed Simons a Tom Rowlands, kteří tento týden vydali čtvrtou desku Come With Us (Pojďte s námi).

Ten název má logiku - kapela podává ruku takřka všem posluchačům: věrným příznivcům elektronické taneční hudby i ctitelům nových kytarových kapel, jako jsou Starsailor, Travis nebo The Strokes. Hudbě, s níž přicházejí Chemical Brothers, se běžně říká pop. Ale zkuste ji zahrát ve většině tuzemských rádií! Snad jen otevřenější stanice by odvysílaly nahrávku Pioneer Skies, normální pokus o rockovou písničku s těkavým zvukovým pozadím.

Oba bývalí studenti historie v Manchesteru začínali jako dýdžejovévé. V roce 1992 vydali singl Song To The Siren, kterým na sebe upozornili lidi z hudební branže. O tři roky později dostali nabídku od velké společnosti Virgin, která sledovala jejich rostoucí vliv v tanečních klubech. Chemicals, jak jim posluchači začali říkat, se spolu s Prodigy či Underworld stali součástí vlivné vlny, která zasáhla i rockovou a hip hopovou Ameriku.

Profil kapely najdete ZDE.



Simons a Rowlands se od své první desky Exit Planet Dust (1995) zapsali do análů popu jako zvukoví kouzelníci. Na taneční parket přivedli novou počítačovou generaci. Stali se klasiky podobně jako hvězdy, které od nich před pěti šesti lety opisovaly.

Recenzi alba Come With Us si můžete přečíst ZDE.



Recenzi alba Surrender a ukázky z něj najdete ZDE.



I na nové desce Chemicals klonují rytmické linky s barvami zvuků a fragmenty cizích nahrávek. Obracejí se k prastaré rituální tanečnosti, ostatně jejich podzimní singl se jmenoval It Began In Africa (Začalo to v Africe). Hledají vhodné hlasy, aby jimi dochutili studiovou chemii. „Je těžké najít přesně ty hlasy, s nimiž bychom mohli pracovat,“ říká Simons v časopise Music & Media. „Ani ve studiu jsme neměli přesnou představu o tom, co by hosté měli zpívat. Jsou to vždy chvíle nejistoty a očekávání,“ dodává Simons na účet osvědčené zpěvačky Beth Ortonové a jejího kolegy Richarda Ashcrofta.

The Chemical Brothers
Come With Us

1 Come With Us
2 It Began In Afrika
3 Galaxy Bounce
4 Star Guitar
5 Hoops
6 My Elastic Eye
7 The State Were In
8 Denmark
9 Pioneer Skies
10 The Test

CD, 55 minut. Vydala firma Virgin/EMI

Turné Chemical Brothers míří do Evropy a Japonska. „Je důležité, aby hráli živě. Jejich komunikace s publikem probíhá takřka na úrovni rock'n'rollu,“ tvrdí Steve Brown ze společnosti Virgin. Ostatně Chemical Brothers pojmenovali jednu skladbu Star Guitar (Kytarová hvězda). Je v tom asi i trocha ironie. V elektronické hudbě kytara byla před několika lety odstrkovaným nástrojem.

Podle lidí z hudebního průmyslu Chemical Brothers dělají muziku vhodnou pro všechna prostředí. Tedy dobrý artikl. Těkavé, proměnlivé kaleidoskopy hudebních barev se skrytými melodiemi lze poslouchat doma, v autě, z rádia či lze na ně tančit v klubu. I kritika byla zatím vesměs spokojena. Recenzent amerického magazínu Rolling Stone dal Come With Us čtyři hvězdičky; britský měsíčník Q ocenil album třemi hvězdičkami s konstatováním, že „Chemical Brothers se vrátili ke kořenům“.

Chemical Brothers: obal alba Come With Us.