Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete kostým Batmana? Draží se kultovní rekvizity

  14:41aktualizováno  27. března 17:08
Hlavu ještěra z Jurského parku nebo kostým Michaela Keatona z filmu Batman se vrací mohou získat nadšenci, kteří se zapojí do velkolepé aukce filmových předmětů. Začíná 27. března v Hollywoodu.

Hollywoodská aukce filmových rekvizit - kostým Michaela Keatona - z filmu Batman se vrací | foto: Ája BufkaiDNES.cz

Aukce potrvá dva dny. V nabídce je více než 1 100 předmětů z depozitářů, včetně loutek, fotografií, robotů pro speciální triky či kostýmů, které měl na sobě legendární John Wayne nebo Bruce Willis.

"Tentokrát jde o celosvětovou akci. Po oba dny se začíná vždy v 11 hodin ráno zdejšího času. Nabídky mohou být podány osobně, poštou, telefonem, faxem anebo přes internetovou stránku eBay," řekl iDNES.cz pořadatel dražby Joe Magdalena z firmy Profile In History.

King Kong i Jurský park
K nejvzácnějším předmětům dražby patří čtvercový plakát King Konga o straně 162 centimetrů. Jde o raritu, protože se zachovaly pouze tři exempláře. Podle odhadů by se cena mohla vyšplhat až k 250 tisícům dolarů.

Hollywoodská aukce filmových rekvizit - katalog dražbyCena hydraulicky ovládané hlavy triceratopse ze snímku Ztracený svět: Jurský park se odhaduje na 80 až 100 tisíc dolarů. Kostým Michaela Keatona, hlavní postavy z filmu Batman se vrací, by mohl stát až 80 tisíc dolarů.

Kromě filmových plakátů si sběratelé mohou koupit řadu snímků celebrit od neméně slavných fotografů, mezi jinými třeba originální portrét Grety Garbo od Edwarda Steichena z filmu A Woman of Affairs v ceně kolem 50 tisíc dolarů.

Trailer k filmu Ztracený svět: Jurský park

Sběratelství oživují i v restauracích
Dražbu pořádá firma Profiles in History, která patří mezi nejvlivnější aukční specialisty v Hollywoodu, protože garantuje autenticitu originálních podpisů a dokumentuje původ rekvizit.

Hollywoodská aukce filmových rekvizit - brýle Johnnyho Deppa"Obvykle, když se někdo rozhodne něco prodat, jsem první, na koho se obrátí. To mi zajišťuje nevysychající pramen fantastických a žádaných rarit," říká majitel firmy Joe Maddalena.

Firmu založil v roce 1985 v Calabasas Hills, v městské části, ze které je to jen pár kroků do všech hlavních hollywoodských studií.

"Tak třeba Marina Sirtisová, která hrála v seriálu Star Trek: Nová generace. Zavolala mi: 'Seriál skončil. Mám všechny své scénáře a kostýmy. Co s tím mám dělat?' Vše stvrdila podpisem, že v těch šatech skutečně hrála. Co si více můžete přát," vzpomíná na přírůstky v nabídce.

Fenomén sběratelství je podle Maddaleny stále živý. "Na přelomu devadesátých let se objevily restaurace, které měly na stěnách filmové rekvizity jako dekorace. Možná i díky tomu se najednou stalo populární sbírat filmové pamětihodnosti jako další součást popkultury," míní.

Autor:


Témata: Bruce Willis, Robot

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz