Chappie mi připomíná District 9, přiznává jeho hrdina Hugh Jackman

  • 2
Australský herec Hugh Jackman si po boku Sigourney Weaverové či Deva Patela zahrál ve sci-fi o policejním robotovi. Momentálně vystupuje na Broadwayi a divadelní život si užívá. Baví ho stereotyp pracujícího otce, který je večer včas doma na pohádku, prozradil v rozhovoru, jenž exkluzivně získal iDNES.cz.

Co vás na filmu Chappie zaujalo?
Tím prvním důvodem byl režisér Neill Blomkamp. Jsem obrovským fandou jeho Districtu 9, a když mi Neill telefonoval, byl jsem nadšený, že bych s ním mohl spolupracovat. Líbil se mi i příběh, říkal jsem si, že to je přesně v Neillově stylu. Stejně tak se domnívám, že otázky ohledně umělé inteligence a naší budoucnosti jsou velice aktuální a klíčové.

Váš hrdina Vincent na začátku působí jako celkem sympatický člověk, který do práce chodí v kraťasech – prostě takový upřímný Australan.
Ano, takový zhruba je. Ten nápad s šortkami byl ve skutečnosti Neillův. Poslal mi to a já se musel smát. Pojal jsem Vincenta tak trochu jako někoho, kdo si o sobě myslí, že ho všichni spolupracovníci zbožňují, jestli mi rozumíte. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Jeho celoživotní dílo ztrácí na významu a ostatním začíná být už téměř k smíchu. Zkombinujte to s povahou někoho, kdo nemá v úmyslu prohrávat a je schopen udělat cokoliv, aby své dílo zachránil – dokonce i riskovat vlastní život – a máte před sebou velice nebezpečnou kombinaci.

Jak se vám spolupracovalo s Sharltem Copleyem? Stál před kamerami s vámi a roli robota skutečně hrál, je to tak?
Ano, na sto procent. V podstatě je vaším hereckým partnerem člověk, a on dokonce i chodil tak, jak by měla chodit jeho postava. Sharlto je pozoruhodný herec. Improvizuje a vy s ním komunikujete, což je pro herce obrovský rozdíl. Už jsem natáčel spoustu filmů i tím druhým způsobem, takže s tím mám bohaté zkušenosti. Tenhle přístup k natáčení působil nesrovnatelně přirozeněji.

A vypadal jako Chappie?
No jistě! Musel na sobě mít šedý oblek pro záznam pohybů, měl tmavě šedou kombinézu. I tak chtěl k té roli přistupovat velice metodicky. V jedné fázi filmu se jeho postava začíná svým způsobem chovat trochu více jako gangster, protože ti ho adoptovali a snaží se ho naučit, jak se má chovat správný drsňák, takže si na sebe navlékl kraťasy stažené skoro pod zadek, aby se pohyboval tím patřičným způsobem. Samozřejmě nic z toho pro potřeby motion capture nemusel dělat, ale on se chtěl chovat co nejrealističtěji, chtěl, aby mu takové věci fyzicky pomáhaly vdechnout postavě život.

Znal jste už předtím hudební duo Die Antwoord?
Vlastně mě s nimi seznámil Neill, který prohlásil, že přemýšlí o tom, že by je obsadil. Pochopitelně jsem příliš velký suchar, takže jsem o nich nikdy předtím neslyšel. Ale mám dojem, že se mezitím přiklonili víc k mainstreamu. Teď už jejich hudbu slýchám a vídám je. Ve filmu jsou úžasní. Myslím, že hranice mezi jejich filmovými postavami a skutečností je neuvěřitelně mlhavá. A je fascinující to sledovat.

PRVNÍ DOJMY

Chytrý, vtipný, jímavý. Chappie pozvedá vlajku sci-fi

Z filmu Chappie

Další, kdo se ve filmu Chappie objevil, je Sigourney Weaverová. Jak na ni vzpomínáte?
Sigourney je naprostá legenda a přitom je tak ohromně skromná a milá. Moc jsme se neznali, ale od té doby jsme spolu v kontaktu. Mimochodem zbožňuje divadlo a tady v New Yorku má vlastní divadelní společnost. Je to nefalšovaná herečka. Miluje svou práci a je za ni ohromně vděčná.

Natáčelo se v Jihoafrické republice. Je něčím podobná vaší rodné Austrálii?
Po fyzické stránce určitě. Také jsou obě velice mladé země, lidé se tam přistěhovali zdaleka a mezi různými rasami panuje napětí. Samozřejmě je to v Jihoafrické republice mnohem vypjatější, v Austrálii je vše více umírněné, ale rozhodně jsou si podobné. Obě země v sobě mají něco drsného. A smysl pro humor je v nich také velice podobný.

Z filmu Chappie

Od začátku roku vystupujete ve hře Jeze Butterwortha The River v newyorském divadle Circle in the Square. Daří se? A baví vás divadelní stereotyp?
Na Broadwayi se daří dobře. Zbývá nám už jen tři a půl týdne a opravdu si to užívám. A je to navíc jen necelou hodinu a půl dlouhá hra. Včera večer jsem se dostal domů dost brzy na to, abychom si se synem před spaním mohli číst O myších a lidech. Stereotypy jsou dobrá věc. Jsem jako většina herců – dlouho mi vyhovují, a pak najednou přestanou. Jsme rozmazlení. Ale teď zrovna mi to vyhovuje.

Na co se chystáte potom?
Na jaře budu točit film o bývalém britském skokanovi na lyžích Eddiem Edwardsovi. Je to úžasný příběh. Režíruje ho Dexter Fletcher, produkuje Matthew Vaughn a já hraju Eddieho trenéra. Ohromně mě to baví. Je to něco jako kombinace Kokosů na sněhu a Billyho Elliota. Eddieho hraje Taron Egerton, kterého asi znáte jako mladého agenta z filmu Kingsman: Tajná služba. Takže má za sebou tuhle zkušenost a už jen zkoušky s ním byly skvělé.