Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chalupeckého cena: porota se spokojila s málem

  2:22aktualizováno  2:22
V letošním, celkově devatenáctém ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, určené pro výtvarníky do pětatřiceti let, podruhé zvítězil slovenský, konkrétně bratislavský rodák: poprvé to byl v roce 2004 Ján Mančuška, tento týden Radim Labuda (1976).

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2008 Radim Labuda | foto: ČTK

Labuda rád pozoruje svět prostřednictvím videokamery. A jako gay - jeho sexuální orientaci připomínáme, neboť není pro jeho dílo bez významu - se ve své umělecké tvorbě často zaměřuje na pozorování mužského těla.

Pro výstavu finalistů v brněnském domě Pánů z Kunštátu připravil Labuda experiment, jenž byl naplněním jeho sadistické sexuální fantazie. Sledoval, kterak pět dobrovolníků, svázaných do kozelce, zažívá bizarní erotickou praktiku pocházející z Japonska - takzvanou bondáž.

K tomu Labuda přizval filipínského prostituta, aby umělcovu erotickou fantazii ještě posílil. Chlapce na Filipínách, který si přivydělává pornem přes internet, přiměl, aby orgii přes webovou kameru dvě hodiny denně sledoval. Za to chlapci řádně zaplatil.

K performanci a k naplnění umělcovy erotické představy došlo na vernisáži: před zraky diváků se však neodehrávala scéna z pornofilmu ani z nějakého gay klubu, nýbrž estetizované naznačení oné netuctové erotické představy. Pět svázaných mužů ležících odevzdaně na žíněnkách Labuda pozoroval prostřednictvím pěti videokamer a celou performanci, odehrávající se na vernisáži, točil.

Pod drobnohledem "šmíráckých" kamer se ocitli rovněž návštěvníci galerie, kteří procházeli výstavními prostory a pětici svázaných mužů pozorovali, jako kdyby šlo o výstavní objekty. V divákovi to mohlo vyvolat zamyšlení nad ambivalencí ponížení druhého člověka. Může totiž být svým způsobem vzrušující či zajímavé i pro toho, kdo tyhle praktiky nevyznává.

Tohle je ovšem výklad usilující o základní, nepředpojatou vstřícnost, což však ještě neznamená přijetí díla. Abych mluvila konkrétněji: instalace s pěti obrazovkami a počítačem, s kvintetem svázaných mužů a s Filipíncem, který to vše sleduje, mi nepřinesla žádný silný ani vizuální, ani intelektuální prožitek. Labuda pouze předvedl ambivalentní experiment.

Ruku na srdce: jeho provedení mohlo být intenzivnější, kdyby kupříkladu televizní obrazovky nahradila projekční plátna a Labuda dokázal vytvořit pro diváka intimní prostředí. Namísto vyplacené měsíční renty filipínskému chlapci měl raději investovat do dokonalejší, promyšlenější prezentace své práce. Chce se tedy poznamenat, že porota se spokojila s málem.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz