Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chalupeckého cena: porota se spokojila s málem

  2:22aktualizováno  2:22
V letošním, celkově devatenáctém ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, určené pro výtvarníky do pětatřiceti let, podruhé zvítězil slovenský, konkrétně bratislavský rodák: poprvé to byl v roce 2004 Ján Mančuška, tento týden Radim Labuda (1976).

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2008 Radim Labuda | foto: ČTK

Labuda rád pozoruje svět prostřednictvím videokamery. A jako gay - jeho sexuální orientaci připomínáme, neboť není pro jeho dílo bez významu - se ve své umělecké tvorbě často zaměřuje na pozorování mužského těla.

Pro výstavu finalistů v brněnském domě Pánů z Kunštátu připravil Labuda experiment, jenž byl naplněním jeho sadistické sexuální fantazie. Sledoval, kterak pět dobrovolníků, svázaných do kozelce, zažívá bizarní erotickou praktiku pocházející z Japonska - takzvanou bondáž.

K tomu Labuda přizval filipínského prostituta, aby umělcovu erotickou fantazii ještě posílil. Chlapce na Filipínách, který si přivydělává pornem přes internet, přiměl, aby orgii přes webovou kameru dvě hodiny denně sledoval. Za to chlapci řádně zaplatil.

K performanci a k naplnění umělcovy erotické představy došlo na vernisáži: před zraky diváků se však neodehrávala scéna z pornofilmu ani z nějakého gay klubu, nýbrž estetizované naznačení oné netuctové erotické představy. Pět svázaných mužů ležících odevzdaně na žíněnkách Labuda pozoroval prostřednictvím pěti videokamer a celou performanci, odehrávající se na vernisáži, točil.

Pod drobnohledem "šmíráckých" kamer se ocitli rovněž návštěvníci galerie, kteří procházeli výstavními prostory a pětici svázaných mužů pozorovali, jako kdyby šlo o výstavní objekty. V divákovi to mohlo vyvolat zamyšlení nad ambivalencí ponížení druhého člověka. Může totiž být svým způsobem vzrušující či zajímavé i pro toho, kdo tyhle praktiky nevyznává.

Tohle je ovšem výklad usilující o základní, nepředpojatou vstřícnost, což však ještě neznamená přijetí díla. Abych mluvila konkrétněji: instalace s pěti obrazovkami a počítačem, s kvintetem svázaných mužů a s Filipíncem, který to vše sleduje, mi nepřinesla žádný silný ani vizuální, ani intelektuální prožitek. Labuda pouze předvedl ambivalentní experiment.

Ruku na srdce: jeho provedení mohlo být intenzivnější, kdyby kupříkladu televizní obrazovky nahradila projekční plátna a Labuda dokázal vytvořit pro diváka intimní prostředí. Namísto vyplacené měsíční renty filipínskému chlapci měl raději investovat do dokonalejší, promyšlenější prezentace své práce. Chce se tedy poznamenat, že porota se spokojila s málem.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz