Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chalupeckého cena 2006: Guláš od mladých

  1:00aktualizováno  1:00
Ještě před pěti lety se zdálo, že z ocenění mladých výtvarníků do pětatřiceti let žádnou českou Turner Prize nevykřešeme a že výtvarné umění v této společnosti má prestiž asi jako učební obor švec nebo hodinář.

Cena Jindřicha Chalupeckého 2006 - Dům umění Brno (24. října až 26. listopadu 2006) | foto: Ondřej Polák

Nyní dobíhá sedmnáctý ročník ceny a dá se říci, že se konečně už ujala.

Jindřich Chalupecký, po němž cena dostala jméno, říkal, že umění se bude vždycky snažit rozlomit meze, do kterých se ho společnost snaží uzavřít. Proto je i jedním z cílů ocenění přivádět společnost k aktuálnímu současnému umění, umožnit vzájemnou, i když třeba trochu složitou komunikaci.

Přijďte na guláš
Tím chci předejít fakt, že letošní finalisté prezentují v soutěžní výstavě v brněnském Domě umění pouze čistě konceptuální umění, k jehož pochopení je potřeba zvýšená účast návštěvníka. Letošní přehlídka finalistů není tak vizuálně přitažlivá, sděluje nám však, jak nejmladší generace umělců uvažuje o světě.

Umělecká skupina Rafani si v poslední letech získala "popularitu" svými politickými projekty, které jsou někdy až na hraně zákona (jako například pálení vlajky či utopení díla z Národní galerie v Orlické přehradě), a vyložit širší veřejnosti, že i toto je umění, by zabralo mnoho stran.

Přijměme fakt, že v tomto finále se Rafani rozhodli nevstupovat do galerie, ale využít ji jako zdroj elektrické energie pro vaření jídla na ulici, na něž mohl kdokoli zajít. Jako nezúčastněnou intervenci do Domu umění použili romské děti coby sprejery jedné ze stěn galerie a dechovou kapelu procházející vernisáží.

Nejmladší účastník, student Akademie výtvarných umění Dominik Lang, provedl v galerii dvě permanentně se pohybující stěny, které mění dispozice místností. Jakkoli je tento projekt silný sám o sobě, jako by mu k přesvědčivosti ještě něco chybělo.

Jan Jakub Kotík svoji instalaci trochu překomplikoval, a tak se rozhodl ve vysvětlujícím letáku všechno vyložit. Hlavní myšlenkou je poukázat na státní propagandu, která se ve výsledku jeví jako zcela objektivní zpráva. To demonstruje Kotík na americké PR firmě Lincoln Group a na bývalém českém bulváru Super a doplňuje reliéfy zvířat z plastových lišt, které používají politické strany jako symboly identity. Koncept je zajímavý, ale jako celek se rozpadá.

Jako v 70. letech
Také teoretická stránka konceptu Tomáše Svobody je mnohem nadějnější než její výstup. Svoboda se zaměřil na kritické pojetí metody product placement; z mnoha oslovených firem jen dvě reagovaly na jeho výzvu propagovat své výrobky v autorově soukromém fotoalbu, což učinil tím nejbanálnějším způsobem.

Nadějný videoartista Dušan Skala představuje krátkou smyčku, v níž je ve výjevu mladého páru skryto možná víc, než skryto mělo být. A je nutno říct, že jsme od něj již viděli lepší práce.

Nejlepší prezentací se jeví projekt zatím málo známé umělkyně Barbory Klímové nazvaný Replaced. V něm si zopakovala zřejmě své oblíbené akce z 60. a 70. let, kde sehrála stejné situace ve veřejném prostoru jako kdysi Petr Štembera, Karel Miler, Vladimír Havlík a Jiří Kovanda. Akce zaznamenala na videu a doplnila dobovými komentáři autorů.

Ne-vizuálnost letošního finále zřejmě jen udrží apriorní vztah určitého publika k současnému umění, na druhou stranu to něco říká o mladých umělcích, kteří si svoji cestu neusnadňují a poctivě se snaží vyjádřit své postoje k realitě. Vítěze vyhlásí mezinárodní porota pozítří.

CENA JINDŘICHA CHALUPECKÉHO 2006
Dům umění Brno, od 24. října do 26. listopadu. Vystavují Barbora Klímová, Jan Jakub Kotík, Dominik Lang, skupina Rafani, Dušan Skala a Tomáš Svoboda.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz