Jednou z nejoblíbenějších tuzemských knih o cestování je Travel Bible

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských knih o cestování je Travel Bible | foto: Matouš Vinš/Petr Novák

Lidé hledají levné letenky a zážitky. Cestopisy jsou stále v kurzu

  • 1
Cestování se stalo novým životním stylem. Blogy, rady a články o cizích krajinách zaplnily internet, ale i přesto nakladatelé dávají stále prostor cestopisům. Mají však o ně čtenáři zájem?

Býval to zážitek, když se čtenáři v minulém století ponořili do cestopisných črt Karla Čapka z Holandska nebo Anglie a později do vzpomínek Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky z Asie, Afriky či Ameriky. Neznámý svět plný nových dobrodružství se jevil býti, a vlastně i byl, mnohem vzdálenější, než je dnes. Knihkupci však stále udržují své cestovatelské sekce plné a rozhodně je neplánují zrušit.

O cestování netradičně

Mezi nejprodávanější tituly knihkupectví KOSMAS.cz patří ty, které pojednávají o cestování netradiční a beletristickou formou:

  • Tajnosti Paříže
  • Rok v Provenci
  • Francie - co v průvodci nenajdete
  • Nesmrtelná túra do Compostely

Ať už by to jeden čekal, nebo ne, o cestovatelskou literaturu je stejný zájem jako v minulosti. „Nevnímáme vůbec žádný pokles prodejů u tohoto žánru – ať už jde o průvodce nebo cestopisy. Výběr je navíc čím dál tím větší,“ říká Petr Šašek, tiskový mluvčí knihkupectví Neoluxor.

Jeho názor sdílí i Božena Štofková, ředitelka nakladatelství JOTA. „Lidé, kteří cestují do jiných zemí s cílem poznávat, si pořizují nejen bedekry a tištěné nebo elektronické průvodce, ale i knihy o dané lokalitě a vstřebávají informace z různých zdrojů, aby se o dané krajině dozvěděli co nejvíce,“ vysvětluje.

Se stejným názorem přichází i šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz a sama cestovatelka Kateřina Smolová, která se domnívá, že nejlepší je spojit všechny dostupné zdroje dohromady. „Před svými cestami využívám zkušeností přátel a známých, internet a vždy si pořídím minimálně jednoho tištěného průvodce,“ popisuje svou přípravu.

Mapy vedou i v době GPS

K hlavním výhodám tištěných průvodců a cestopisů patří jejich okamžitá dostupnost. Cestovatel v zahraničí často nemá nonstop přístup k internetu, a proto je literatura vítaným pomocníkem i společníkem. Navíc je logicky a přehledně uspořádaná do jednotlivých kapitol, což se od internetu často nedá očekávat. Nevýhodou naopak může být neaktuálnost informací.

Správné čtení z mapy dokáže ušetřit hodně kilometrů.

Kromě průvodců a cestopisů zájem neutuchá třeba ani o tradiční papírové mapy. Technologii GPS se tak nepovedlo papír definitivně vyšachovat ze hry. „Mapy jsou stále jedním z nejžádanějších cestovních artiklů, který nabízíme,“ říká Šašek.

Zároveň zmiňuje trend, jenž v poslední době v knihkupectvích sledují. Na odbyt jde totiž především literatura týkající se turistiky po české krajině. „Nevíme, zdali je to tendence spojená s bezpečnostní situací v jiných zemích, ale opravdu se více kupují průvodci po Česku.“

Cestování za babku

S heslem utratit co nejméně, zažít co nejvíce vyjíždí za hranice spousta Čechů. Dopomohl k tomu i trend tzv. travel-hackingu, kdy si cestovatelé radí, jak efektivně oklamat nebo naopak nalézt chyby ve vyhledávačích letenek a dalších systémech leteckých společností. Jelikož však byly informace a rady různě roztříštěné po internetu, rozhodli se Matouš Vinš a Petr Novák sestavit cestovní bibli, a to doslova.

Matouš Vinš během svých cest

S originálním názvem Travel Bible je jedinečným nástrojem, který by snad dokázal učinit cestovatele i z hloupého Honzy. V knize autoři popisují, nejen jakým způsobem fungují jednotlivé vyhledávače letenek, ale čtenáři také radí, kde peníze na své cesty nejlépe získat. Ačkoliv by kniha zajisté mnoha čtenářům postačila v elektronické podobě, rozhodli se ji autoři se slovy „starý dobrý papír“ vydat i v tiskové verzi.

Rad Vinše a Nováka využívá i cestovatelka Dominika Píhová, která o svých cestách příležitostně sama píše. „Travel Bible pokrývá život na cestách od A do Z. Sama jsem se považovala za vcelku zdatného cestovatele, ale tato kniha mi především v oblasti letenek nebo hledání přivýdělku v zahraničí otevřela mnoho možností,“ líčí a vyzdvihuje také možnost přístupu k on-line verzi knihy, která se neustále aktualizuje.

Dobrodružství dělá autora

Jako cestovatel se člověk asi rodí, jako autor cestopisů a průvodců už však ne. Důkazem toho je hned několik známých českých cestovatelů, kteří se zviditelnili vlastně náhodou.

Jako příklad poslouží třeba historka Boženy Štofkové, která před deseti lety objevila Lucii Drbohlavovou, dnes autorku úspěšných cestopisů Hedvábná stezka nebo V rytmu Afriky. Nebýt tehdy jednoho obyčejného článku, kterého si Štofková všimla, zůstaly by všechny cenné informace o starověké obchodní trase čtenářům neznámy.

Ladislav Zibura

Bližší informace o mladém cestovateli z Českých Budějovic se můžete dozvědět zde.

Setkání u Zdi nářků.

Velkým fenoménem a zároveň důkazem zájmu Čechů o současnou cestovatelskou literaturu je Ladislav Zibura, který napsal úspěšnou knihu 40 dní v Jeruzalémě. Na cesty se nevydal s žádným jasným záměrem. Jeho příběhy však lidi zajímaly natolik, že z nich vznikla kniha.

Ačkoliv se o opravdovém cestopisu v jeho případě příliš mluvit nedá, odbornější informace totiž postrádá, nabízí Zibura právě to, co spousta zájemců o cestování dnes v literatuře chce – zážitky a dobrodružství.

Mnozí lidé už neprahnou po tom, navštívit desítky památek a nastudovat co nejvíce o jejich historii. Chtějí spíše skutečně poznat dané místo co nejdůvěrněji. Jde o příběhy a bez těch by se literatura, ani ta cestovatelská, neobešla.