Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští zákonodárci našli společnou notu při zpěvu Rybovy mše

  12:08aktualizováno  13:42
Do posledního místa se v sobotu večer zaplnila katedrála sv. Víta v Praze. Úderem sedmé hodiny tu před diváky předstoupil sbor, jaký lidé dosud neviděli. Kromě profesionálních hudebníků přišly zazpívat Rybovu Českou mši vánoční i téměř tři desítky poslanců a senátorů.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční (v popředí kardinál Miloslav Vlk) - Praha, katedrála sv. Víta (20. prosince 2008) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

"Mohu slíbit, že bez ohledu na politické půtky, budou dnes všichni zaručeně zpívat podle jedněch not," uvedl představení Jiří Stárek, ředitel Základní umělecké školy v Praze - Hostivaři, odkud byla většina hudebníků.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční (Martin Bursík)S přáním, aby to přítomným zákonodárcům "harmonovalo, a aby politici i ostatní občané zpívali jednu melodii," se přidal i kardinál Miloslav Vlk. Na závěr úvodního proslovu pak přečetl ředitel hudební školy Jiří Stárek dopis od bývalého prezidenta Václava Havla, který tuto akci podpořil.

"Přál bych vašemu neobvykle smíšenému sboru dobrou tóninu a nám ostatním, aby souznění a vzájemný takt vydržely. A pokud se to nepovede po celé předsednictví Evropské unii, tak alespoň do Tří králů," citoval Stárek z Havlova dopisu.

Pak už přišlo na řadu samotné představení. O pěvecká sóla se postarali profesionálové, jejichž umění doplnil sbor rodičů žáků hudební školy. Celkem šestadvacet zákonodárců se vmísilo do posledních dvou řad.

Nechyběl mezi nimi vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík, místopředseda poslanců ČSSD a středočeský hejtman David Rath, předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa, šéf senátní mediální komise Jiří Oberfalzer nebo předsedkyně zdravotnického výboru horní komory Alena Palečková (oba ODS). Zazpívat tradiční "rybovku" přišel i senátor Jan Nádvorník (ODS), který patřil k organizátorům celé akce.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční (kardinál Miloslav Vlk)

Z téměř hodinu trvajícího představení si zákonodárci odnesli nejen dobré pocity, ale i promrzlé nohy. Teploměr v katedrále ukazoval osm stupňů Celsia.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční"Zpívalo se mi dobře, ale sám jsem asi dobře nezpíval," zhodnotil sebekriticky celé vystoupení středočeský hejtman David Rath. "Myslím, že kdyby měli zpívat jen poslanci a senátoři, tak by se to asi nedalo poslouchat, ale díky tomu sboru profesionálů to byl hrozně pěkný zážitek," dodal Rath.

A nebyl sám. Spokojeni byli i diváci. "Moc se mi to líbilo," pochvalovala si například Stanislava Satorová, která na koncert přijela z Prachatic.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Najdete na iDNES.cz