Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští Gorillaz? Čtyřlístek!

  18:25aktualizováno  18:25
Jste připravení na první českou virtuální kapelu? Kreslená čtveřice z Třeskoprsk chystá singl, desku, klip a možná i turné!

Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk č. 2 - Čtyřlístek - superkapela z Třeskoprsk | foto: © Jaroslav Němeček

"Ten nápad vzniknul spontánně v hlavě lidí, co milují Čtyřlístek, pod dojmem projektů jako jsou Gorillaz," prozradila Filteru Marcela Kočandrlová z firmy EMI, která s kreslenou čtveřicí podepsala nahrávací kontrakt a u níž vydává i zmíněná animovaná parta z Londýna.

"Když se vymýšlelo, kdo by se na tom měl podílet autorsky, bylo jasné, že to budou muset být hlavně velcí fanoušci Čtyřlístku. Takže muziku dělá Matěj Homola z Wohnoutů a texty píše Fanánek. Samozřejmě to funguje v těsné spolupráci s vizuály pana Jiřího Němečka, který Čtyřlístek celá ta léta kreslí."

Překvapivou informaci potvrzuje i kytarista Wohnoutu Matěj Homola, podle nějž práce na projektu začaly letos v červnu. "Nabídku jsme původně dostali celá kapela, ale kluci si chtěli dát volno. Já ale stejně plánoval o prázdninách pracovat, tak jsem se do toho vrhnul sám," říká Homola. "Děláme na tom s Fanánkem, který je můj soused, takže to všechno jde velmi hladce."

Malinko odlišnou verzi zrodu projektu má jenom Fanánek, který Filteru napsal: "V tělocvičně jsem potkal Bobíka, který má podobné koníčky jako já - jídlo, činky, hip hop a káry s chromovanýma kolama. Říkal, že by s kapelou Čtyřlístek potřebovali nějaké texty. Dlouho jsem neváhal a při třetí sérii tricáků jsme byli dohodnutí."

V pozadí vzniku hudebního projektu Čtyřlístku ale stál i samotný populární komix, ve kterém začal od jara vycházet na pokračování příběh o tom, jak se Čtyřlístek rozhodl založit super kapelu z Třeskoprsk. Super kapela z Třeskoprsk nakonec bude i jméno alba, které by mělo u EMI vyjít v polovině listopadu.

Předcházet mu bude první singl Myšpulínův modulátor, který vychází v polovině září a v průběhu října by k němu měl být hotový i videoklip. "Jestli se bude jednat o 3D animaci, nebo klasický animovaný film, vám v tuto chvíli neřeknu, zatím se o tom jedná," říká Marcela Kočandrlová.

"Můžu ale prozradit, že styl hudby na desce bude jasně wohnouťáckej. Ten Matějův rukopis tam jednoznačně je, ale žánrové rozpětí bude opravu široké." Další aktéry projektu, kromě autorů hudby a textů, se nicméně EMI rozhodlo držet v tajnosti. Na otázku, kdo bude ve skupině doopravdy zpívat, Kočandrlová tajemně odpověděla: "Zpívá Fifinka."

Časem by ale za mikrofonem nemusela zůstat osamocena. „Pracujeme na tom, aby každá z těch postaviček postupně dostala svůj vlastní hlas, protože to nevypadá na poslední desku,“ říká Homola. "Předem jsme se dohodli, že pokud to vzbudí nějaký ohlas, že bychom v tom mohli pokračovat."

Nakonec podobně jako Gorillaz se možná i Čtyřlístek nespokojí jen s deskou a klipem a vyrazí na turné. Homola: „Uvažovali jsme nad tím, že bychom se vydali i na pódia. Já osobně bych to určitě chtěl vyzkoušet, ale je to otázka. Uvidíme, jak to bude fungovat. Ale třeba to, jak se živě prezentovali Gorillaz, nás hodně inspirovalo.“

Čtyřlístek je bez přehánění kultem mezi českými kreslenými příběhy podobně jako Rychlé šípy. Nemají z toho aktéři projektu trochu obavu? "Pochopitelně je to obrovská zodpovědnost a všichni jsme hodně napjatí, jak to dopadne," říká Homola. "Je pravda, že posledních dvacet let jsem z toho trochu vypad, ale jako dítě jsem Čtyřlístek samozřejmě sledoval. Vzpomínám si, jak byl vždycky na stáncích hned pryč a pak se s ním kšeftovalo. Ale když jsme měli schůzku s panem Němečkem, kde jsme dostali starý čísla pro inspiraci, tak jsem si to zase všechno připomněl."

A co na to Fanánek? "Dobře," odpovídá na otázku jak se mu píšou texty pro Fifinku. Je to jediná holka v té partě, takže je na tom podobně jako Supice u Tří sester. Je stejně statečná a ženský element kapelu vždy obohatí."

KDO JE ČTYŘLÍSTEK?

Bobík (bicí)
Jedlík, svalovec a trochu tupoun. Snad dokáže kapelu podržet i v případě nepříznivých kritik a nebude věčně vypadávat z tempa.

Myšpulín (modulátor)
Samorostlý intelektuál a vědátor, který si svůj nástroj sám sestrojil. Doufejme, že uhlídá umělecké směřování kapely a zasáhne, pokud by šla příliš do komerce.

Fifinka (zpěv)
Ráda se fintí, ráda vaří a miluje pořádek. Věříme, že si něco nezačne s některým ze spoluhráčů a nebude propadat hvězdným manýrám.

Piňďa (kytara)
Slaboch, vyčuránek a fňukal. Podle všeho nejslabší článek kapely. Nezbývá než doufat, že se kvůli první lepší nabídce od kapely netrhne nebo nepropadne heroinu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Březnový Filter nabízí kromě speciálu o U2 i očekávané album The Prostitutes

The Prostitutes - Hometown Zombies

Nové CD kapely The Prostitutes a producenta Dušana Neuwirtha vychází jako příloha časopisu zdarma. Uvnitř čísla najdete...

Obálku zářijového Filteru „zdobí“ Vypsaná fiXa a výběr breakbeatu

Filter - Breakbeat

První podzimní číslo Filteru je narvané k prasknutí. Kromě rozhovoru s Vypsanou fiXou shrnuje nejlepší festivalové...

Červnový Filter vytipoval padesátku festivalových hvězd

Album Rock for People k červnovému vydání časopisu Filter

Červnový Filter sumíruje festivaly, zpovídá Xaviera Baumaxu a přikládá CD Rock for People. Nahlédněte do obsahu.

Najdete na iDNES.cz