Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta putovní komiksové výstavy Ještě jsme ve válce začala v parlamentu

  9:23aktualizováno  9:23
Osudy lidí, kteří se dostali do konfliktu s totalitní mocí, mapuje komiksová výstava, která v pondělí začala v Poslanecké sněmovně v Praze. Vyprávění pamětníků, které výtvarně zpracovalo třináct českých a slovenských komiksových kreslířů, zaznamenali dokumentaristé ze sdružení Post Bellum.

Záštitu nad komiksovou výstavou Ještě jsme ve válce v Poslanecké sněmovně převzal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. | foto: ČTK

Netradiční expozice s názvem Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století zůstane ve sněmovně pouze deset dní, pak bude putovat po českých městech. Na podzim se představí na mezinárodním multimediálním festivalu KomiksFest.

Výstava vychází ze stejnojmenné knihy, která místo dobrodružných osudů superhrdinů mapuje příběhy skutečných lidí z nedávné historie. Barevné i černobílé obrázkové příběhy jsou umístěny na 24 velkých panelech.

"Každá etapa československých dějin je nějak zastoupena. Máme příběhy z druhé světové války, z 50. let i z disentu. Ale také lidí z druhé strany, těch, kteří spolupracovali s režimem," řekl Jan Vondryska z Post Bellum.

Jedním z komiksových hrdinů je například generál Tomáš Sedláček. Jeho příběh s názvem Ještě jsme ve válce, podle kterého je pojmenována celá výstava, popisuje krutost východní fronty i beznaděj komunistických kriminálů. Výtvarně příběh zpracoval Michal Menšík alias Nikkarin.

Komiks s názvem Ten kluk přece nic neudělal zase vypráví o těžkém rozhodování Milušky Havlůjové, zda spolupracovat s komunistickou Státní bezpečností, nebo být uvězněna a odloučena od dvouletého syna. Drastický příběh namalovala kreslířka TOY_BOX.

Komiksová výstava Ještě jsme ve válce byla zahájena v Poslanecké sněmovně.

Komiksová výstava Ještě jsme ve válce byla zahájena v Poslanecké sněmovně.

Na výstavě jsou i příběhy z období normalizace a mezi komiksovými postavami lze najít i spolupracovníka Státní bezpečnosti. Osud "estébáka", který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský.

Komiksy vznikly na základě rozhovorů s pamětníky událostí 20. století, které skupina novinářů a historiků zpovídala v letech 2000 až 2011. Vznikla tak sbírka vzpomínek, fotografií, deníků a dalších textů o osudech z doby 2. světové války a komunistické totality.

Svědectví pamětníků jsou podle členů Post Bellum jedním z nejcennějších dokladů o moderních dějinách, ale i povaze českého národa, které mohou napomoci společnosti k vyrovnání s totalitní minulostí.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který převzal nad výstavou záštitu, se Češi se svou minulostí ještě zdaleka nevypořádali. "Připomínat tyhle věci je mnohem důležitější, než si myslíme. Mladí nevěří, když jim některé věci vyprávím. Prostě si neumí představit atmosféru 40. a 50. let, kdy se nejhorší věci děly," řekl na vernisáži ministr. Komiksový žánr by měl podle organizátorů přitáhnout především mladou generaci.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz