Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta na východ

  16:31aktualizováno  16:31
- Cestovat je možné různými způsoby. Můžete si zaplatit drahý, ale pohodlný zájezd a proležet jej celý někde u moře, nebo je možné podniknout dobrodružnou cestu, kdy vystačíte s poměrně málo penězi. “ Vůbec nevadí, pokud jich nemáte moc, právě naopak,” píší manželé Brezinovi, kterým právě vyšel průvodce pro nezávislé cestování po asijských zemích nazvaný Cesta na východ.

....Dejte mně pokoj, pane Janowitz. Celý Orient je humbuk, píše Karel Čapek v knize Jasnovidec.

Evropanovi  se tak pochopitelně státy položené směrem k východu mohou jevit, ve skutečnosti východ ale zase takový humbuk není. Stačí chápat odlišnosti mentalit různých národů a jejich zvyky. Právě k pochopení odlišnosti kultur může dobrodruhům pomoci zmíněná cestovní příručky Cesta na východ a usnadnit jim tak  orientaci se ve zcela odlišném světě.

Kniha vyšla v nakladatelství Lingam a na téměř osmi stech stranách se snaží poučit, poradit a doporučit, jak nejlépe cestovat do zemí Středoevropanovi jen málo známým jako je například Bangladéž, Kazachstán, Singapur, Laos či Kambodža. Samozřejmě nechybějí státy jako je Indie, Turecko či Čína. Celkem se průvodce zaobírá jedenatřiceti zeměmi bližšího i dálného východu.

Po úvodním slově autorů se dozvíte nejen jak nejlaciněji cestovat, ale i drobné, o to však cennější rady typu,  co si mají vzít na sebe ženy do Íráku, jak se vyvarovat přepadení a kterým lokalitám se  vyhnout nebo jaké a kam je třeba mít očkování. Kniha vás také obeznámí s náboženským rozčleněním zemí východu a z něho plynoucími pravidly, jejichž porušení může být i smrtelně nebezpečné.

Autoři průvodce, Iva a Ivan Brezinovi, se po asijských zemích toulali tři roky. Cesta na východ ovšem nevychází pouze z jejich zkušeností. Dali ji dohromady za pomoci více než šedesáti cestovatelů - dobrodruhů, takže není pouze snůškou rad, které by se nakonec mohly stát neužitečnými či snad dokonce nepravdivými.

Každé zemi Brezinovi věnují rozdílný počet stránek podle toho, jak je země veliká a v neposlední řadě podle toho, kolik o ní získali informací. Vždy se však dozvíte základní geografické a historické údaje o té které krajině, naleznete pár slov o jejím podnebí, měně, jídle, ubytování, dopravě, zvycích a náboženství, stejně jako pár doporučení, čemu se vyhnout na sto honů. V knize navíc naleznete řadu velmi užitečných mapek.

Dozvíte se tedy například, jak dojet po zemi z Turecka přes Írán a Pakistán do Indie, kudy vyrazit na horský trek v Nepálu, Jemenu či Kyrgyzstánu, kde a jak hledat drahokamy na Srí Lance či jak se dostat do pralesních chrámů Kambodžy a Barmy.

Mnozí mohou namítat, že na osmi stech stranách nelze dobře turistu obeznámit s potřebnými informacemi o jedenatřiceti, pro nás velmi tajemnými zeměmi. Je samozřejmě pochopitelná námitka, že většina průvodců typu Bedecker věnuje každé zemi polovinu stránek knihy Cesta na východ, příručka manželů Brezinových je však cenná především proto,  že zde naleznete nenahraditelné rady a tipy, které v klasických příručkách pro cestovatele jednudoše neobjevíte.

Autor:


Témata: Očkování

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz