Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta na východ

  16:31aktualizováno  16:31
- Cestovat je možné různými způsoby. Můžete si zaplatit drahý, ale pohodlný zájezd a proležet jej celý někde u moře, nebo je možné podniknout dobrodružnou cestu, kdy vystačíte s poměrně málo penězi. “ Vůbec nevadí, pokud jich nemáte moc, právě naopak,” píší manželé Brezinovi, kterým právě vyšel průvodce pro nezávislé cestování po asijských zemích nazvaný Cesta na východ.

....Dejte mně pokoj, pane Janowitz. Celý Orient je humbuk, píše Karel Čapek v knize Jasnovidec.

Evropanovi  se tak pochopitelně státy položené směrem k východu mohou jevit, ve skutečnosti východ ale zase takový humbuk není. Stačí chápat odlišnosti mentalit různých národů a jejich zvyky. Právě k pochopení odlišnosti kultur může dobrodruhům pomoci zmíněná cestovní příručky Cesta na východ a usnadnit jim tak  orientaci se ve zcela odlišném světě.

Kniha vyšla v nakladatelství Lingam a na téměř osmi stech stranách se snaží poučit, poradit a doporučit, jak nejlépe cestovat do zemí Středoevropanovi jen málo známým jako je například Bangladéž, Kazachstán, Singapur, Laos či Kambodža. Samozřejmě nechybějí státy jako je Indie, Turecko či Čína. Celkem se průvodce zaobírá jedenatřiceti zeměmi bližšího i dálného východu.

Po úvodním slově autorů se dozvíte nejen jak nejlaciněji cestovat, ale i drobné, o to však cennější rady typu,  co si mají vzít na sebe ženy do Íráku, jak se vyvarovat přepadení a kterým lokalitám se  vyhnout nebo jaké a kam je třeba mít očkování. Kniha vás také obeznámí s náboženským rozčleněním zemí východu a z něho plynoucími pravidly, jejichž porušení může být i smrtelně nebezpečné.

Autoři průvodce, Iva a Ivan Brezinovi, se po asijských zemích toulali tři roky. Cesta na východ ovšem nevychází pouze z jejich zkušeností. Dali ji dohromady za pomoci více než šedesáti cestovatelů - dobrodruhů, takže není pouze snůškou rad, které by se nakonec mohly stát neužitečnými či snad dokonce nepravdivými.

Každé zemi Brezinovi věnují rozdílný počet stránek podle toho, jak je země veliká a v neposlední řadě podle toho, kolik o ní získali informací. Vždy se však dozvíte základní geografické a historické údaje o té které krajině, naleznete pár slov o jejím podnebí, měně, jídle, ubytování, dopravě, zvycích a náboženství, stejně jako pár doporučení, čemu se vyhnout na sto honů. V knize navíc naleznete řadu velmi užitečných mapek.

Dozvíte se tedy například, jak dojet po zemi z Turecka přes Írán a Pakistán do Indie, kudy vyrazit na horský trek v Nepálu, Jemenu či Kyrgyzstánu, kde a jak hledat drahokamy na Srí Lance či jak se dostat do pralesních chrámů Kambodžy a Barmy.

Mnozí mohou namítat, že na osmi stech stranách nelze dobře turistu obeznámit s potřebnými informacemi o jedenatřiceti, pro nás velmi tajemnými zeměmi. Je samozřejmě pochopitelná námitka, že většina průvodců typu Bedecker věnuje každé zemi polovinu stránek knihy Cesta na východ, příručka manželů Brezinových je však cenná především proto,  že zde naleznete nenahraditelné rady a tipy, které v klasických příručkách pro cestovatele jednudoše neobjevíte.

Autor:


Témata: Očkování

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz