Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta Letopisů Narnie z Oxfordu do české zbroje

  11:00aktualizováno  11:00
Televizní verze Letopisů Narnie se začaly točit už pár let po spisovatelově smrti, ale cesta na plátno se vlekla déle.

Z filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian | foto: Falcon

Přezdívá se mu "irský Tolkien". Autor Letopisů Narnie, belfastský rodák C. S. Lewis, se stal profesorem v Oxfordu, kde v roce 1963 zemřel; patřil do tamního literárního kruhu tak jako otec Pána prstenů, s nímž se přátelil; a oba stvořili světy plné fantazie.

C. S. Lewis psal i jiné práce, od rozborů křesťanství po sci-fi, nicméně podobně jako bájná Středozemě v případě J. R. R. Tolkiena také jemu vynesla nesmrtelnost smyšlená říše Narnie. Své dětské hrdiny, sourozence Pevensiovy, do ní vyslal celkem sedmkrát.

Ředitel Lewisovy nadace, syn Lewisovy ženy a jejího prvního muže Douglas Gresham, usiloval o zfilmování předloh více než dvacet let. A po prvním úspěchu odstartoval druhou kapitolu celoživotního snu.

Úspěch překvapil
"Když první film Lev, čarodějnice a skříň zaútočil v roce 2005 na kina, doufal jsem, že diváky potěší, ale jeho skutečný úspěch mě tak trochu ohromil," přiznal zpětně Gresham.

Úvodní snímek narnijské kroniky vydělal celosvětově skoro tři čtvrtě miliardy dolarů a v třicítce nejúspěšnějších filmů všech dob předstihl třeba Forresta Gumpa a Šestý smysl.

Producent Mark Johnson věří, že druhý díl, Princ Kaspian, svého předchůdce ještě překoná: "Je velkolepější než Lev, čarodějnice a skříň, dramaticky působivější a o něco temnější."

Jenže od startu prvních Letopisů Narnie, které se svezly na vlně Pána prstenů a Harryho Pottera, se hodně změnilo. Dětská fantasy se stala módou, zrodila další filmy od Eragona po Zlatý kompas - a trochu zevšedněla.

 Možná i proto zůstávají dosavadní výsledky Prince Kaspiana za očekáváním: celosvětově utržil zatím na 230 milionů dolarů, ač v řadě zemí včetně Států zahájil už v květnu; nicméně další včetně Velké Británie, kde je doma, má před sebou.

V Americe potřebovala "dvojka" na 130 milionů dolarů čtyři týdny - "jednička" tu překročila sto milionů o čtyři dny dřív a měla o pětinu vyšší průběžné tržby. Nutno říci, že ani kritiky Prince Kaspiana nehýří nadšením, v jedné z prvních píše Keith Phipps, že film "postrádá osobitost a jeho svět působí jako bez života".

S českými šermíři
Pro Česko má však Princ Kaspian lákadlo navíc: stejně jako Lev se tady točil, navíc rytíři a vojáci v něm nosí české zbroje, neboť konkurz na dodavatele vyhrála zdejší agentura A. R. G. O.

"Podařilo se nám porazit světovou špičku - novozélandskou firmu Weta, která vyzbrojila trilogii Pán prstenů," říká Petr Nůsek z A. R. G. O. a připomíná, že ve všech velkých bitevních scénách se objeví i naši kaskadéři a profesionální šermíři.

Jak si povede pokračování Letopisů Narnie v českých kinech, jejichž současná návštěvnost není zrovna růžová?

"Na první díl přišlo o premiérovém víkendu pětačtyřicet tisíc diváků a celkem jich bylo tři sta tisíc - doufám, že Princ Kaspian na tom nebude hůř," věří Jan Bradáč z distribuční firmy Falcon, která hostí úterní pražskou premiéru za účasti hvězd a od čtvrtka film nasazuje po celé republice v jedenačtyřiceti kopiích.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz