Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta kolem Česka za 10 dní. Vlakem

  11:05aktualizováno  11:05
S multimediálním projektem přišel šestatřicetiletý básník Martin Langer. Jeho Cesta kolem dostala formu knihy fotografií a textů, filmového dokumentu i výstavy.

Martin Langer: Klarinetista - Z knihy Cesta kolem | foto: Martin Langer

Martin Langer, který za pátou ze svých dosud vydaných šesti básnických sbírek Pití octa obdržel prestižní Cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let, si usmyslel objet vlakem Českou republiku během deseti dní. Nápad na první pohled vcelku banální se mu podařilo nejen zrealizovat, ale také z něj vytěžit poměrně zajímavé výsledky.

Vlastně v žádném z uměleckých oborů, kterých se během Cesty kolem "zmocnil", není Langer profesionál (ostatně, sám je co do množství povolání, kterými prošel, typickým - jak se za minulého režimu říkalo - fluktuantem; a vlastně je jím dnes i v uměleckém smyslu). Jeho prozaické texty v knize nejdou vždy úplně "po srsti". Leckteré jeho fotografie poněkud postrádají "nadstavbu", kterou známe od význačných představitelů tohoto oboru. Jeho filmová kamera je amatérsky roztřesená.

Martin Langer: VýpravčíNic z toho ale není to nejpodstatnější. Langerovi (a jeho parťáku Radkovi, který s ním celou cestu vykonal a objevuje se ve dvacetiminutovém filmu coby "reportér") se podařilo pojmout téma cesty vlastně bez ohledu na to "odkud" a "kam", když už, tak spíše "kdo" a snad i "s kým". Tedy v obecném slova smyslu. Stejně jako Kerouakovo Na cestě (aniž by se obě knihy měly za každou cenu srovnávat) není žádný cestopis po Spojených státech, ani Cesta kolem není a snad ani nemá být v prvním plánu popisem toho, jak například vypadá nádraží v Uherském Hradišti.

Martin Langer: DědaLanger reflektuje svou vlastní, osobní cestu, své "vymknutí z kloubů" a pak také lidské příběhy - samozřejmě, jejich nejplatnější a také nejtuctovější přívlastek zní "hrabalovské". Zadání ujet za deset dní tři a půl tisíce kilometrů sice nutně muselo vést k jisté povrchnosti a nemožnosti se u toho kterého příběhu (nebo v některém lokále či na zajímavém nádraží během cesty) zastavit na delší dobu, i to málo lidských střípků ale stojí za to a některé z nich patří ke skutečně podivuhodným. Včetně druhotných postřehů, které by se přímo daly označit za sociologické.

Cesta kolem - dokumentární film, 1. díl

Martin Langer: HraniceKýžené hloubky dosahuje Langer vlastně zejména v okamžicích, které s hlavní náplní projektu souvisejí jen okrajově. Třeba v pasážích, které "figurkářsky" vyprávějí o osazenstvu Lokobaru ve Všetatech, Langerově současném bydlišti - to má odpozorované dokonale, má na to čas. To je ovšem téma na jinou knihu. Ale silný je i tam, kde může osvědčit svou schopnost zkratky, což není u básníka nic divného. Řeč je o popiskách k jednotlivým fotografiím, které na pár řádcích řeknou mnohem víc než celé odstavce v Deníku, který je hlavní textovou částí knihy.

Cesta kolem - dokumentární film, 2. díl

Martin Langer: PsiskaDokumentární film je - a pravděpodobně jednou provždy bude - k vidění pouze na internetu, k některé použité hudbě (jsou zde nahrávky leckoho od Vladimíra Václavka po Led Zeppelin) nebyla poskytnuta autorská práva. Fotografie, nazvětšované do velkých formátů, ale putují republikou. Aktuálně budou vystaveny od 14. dubna v pražské čítárně sdružení Unijazz (Jindřišská 5).

Martin Langer: Cesta kolem
vyd. Labyrint, 112 stran
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

Najdete na iDNES.cz