Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta kolem Česka za 10 dní. Vlakem

  11:05aktualizováno  11:05
S multimediálním projektem přišel šestatřicetiletý básník Martin Langer. Jeho Cesta kolem dostala formu knihy fotografií a textů, filmového dokumentu i výstavy.

Martin Langer: Klarinetista - Z knihy Cesta kolem | foto: Martin Langer

Martin Langer, který za pátou ze svých dosud vydaných šesti básnických sbírek Pití octa obdržel prestižní Cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let, si usmyslel objet vlakem Českou republiku během deseti dní. Nápad na první pohled vcelku banální se mu podařilo nejen zrealizovat, ale také z něj vytěžit poměrně zajímavé výsledky.

Vlastně v žádném z uměleckých oborů, kterých se během Cesty kolem "zmocnil", není Langer profesionál (ostatně, sám je co do množství povolání, kterými prošel, typickým - jak se za minulého režimu říkalo - fluktuantem; a vlastně je jím dnes i v uměleckém smyslu). Jeho prozaické texty v knize nejdou vždy úplně "po srsti". Leckteré jeho fotografie poněkud postrádají "nadstavbu", kterou známe od význačných představitelů tohoto oboru. Jeho filmová kamera je amatérsky roztřesená.

Martin Langer: VýpravčíNic z toho ale není to nejpodstatnější. Langerovi (a jeho parťáku Radkovi, který s ním celou cestu vykonal a objevuje se ve dvacetiminutovém filmu coby "reportér") se podařilo pojmout téma cesty vlastně bez ohledu na to "odkud" a "kam", když už, tak spíše "kdo" a snad i "s kým". Tedy v obecném slova smyslu. Stejně jako Kerouakovo Na cestě (aniž by se obě knihy měly za každou cenu srovnávat) není žádný cestopis po Spojených státech, ani Cesta kolem není a snad ani nemá být v prvním plánu popisem toho, jak například vypadá nádraží v Uherském Hradišti.

Martin Langer: DědaLanger reflektuje svou vlastní, osobní cestu, své "vymknutí z kloubů" a pak také lidské příběhy - samozřejmě, jejich nejplatnější a také nejtuctovější přívlastek zní "hrabalovské". Zadání ujet za deset dní tři a půl tisíce kilometrů sice nutně muselo vést k jisté povrchnosti a nemožnosti se u toho kterého příběhu (nebo v některém lokále či na zajímavém nádraží během cesty) zastavit na delší dobu, i to málo lidských střípků ale stojí za to a některé z nich patří ke skutečně podivuhodným. Včetně druhotných postřehů, které by se přímo daly označit za sociologické.

Cesta kolem - dokumentární film, 1. díl

Martin Langer: HraniceKýžené hloubky dosahuje Langer vlastně zejména v okamžicích, které s hlavní náplní projektu souvisejí jen okrajově. Třeba v pasážích, které "figurkářsky" vyprávějí o osazenstvu Lokobaru ve Všetatech, Langerově současném bydlišti - to má odpozorované dokonale, má na to čas. To je ovšem téma na jinou knihu. Ale silný je i tam, kde může osvědčit svou schopnost zkratky, což není u básníka nic divného. Řeč je o popiskách k jednotlivým fotografiím, které na pár řádcích řeknou mnohem víc než celé odstavce v Deníku, který je hlavní textovou částí knihy.

Cesta kolem - dokumentární film, 2. díl

Martin Langer: PsiskaDokumentární film je - a pravděpodobně jednou provždy bude - k vidění pouze na internetu, k některé použité hudbě (jsou zde nahrávky leckoho od Vladimíra Václavka po Led Zeppelin) nebyla poskytnuta autorská práva. Fotografie, nazvětšované do velkých formátů, ale putují republikou. Aktuálně budou vystaveny od 14. dubna v pražské čítárně sdružení Unijazz (Jindřišská 5).

Martin Langer: Cesta kolem
vyd. Labyrint, 112 stran
Hodnocení iDNES.cz: 60 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Kateřina Tučková si odskočila od románu. Je to škoda

O osudy vyhnaných Němců se začala spisovatelka Kateřina Tučková zajímat, když...

Spisovatelka Kateřina Tučková napsala svou první divadelní hru. Jako vždy si vybrala skvělý námět, provedla poctivou...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz