Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta do hlav Panny Marie a tesaře Josefa

  20:26aktualizováno  20:26
Film Příběh zrození, který míří do českých kin, nabízí klasickou podobu biblického příběhu o zrození Ježíše Krista.

Příběh zrození - Keisha Castle-Hughes (vlevo) a Shohreh Aghdashloo - snímek z filmu | foto: archiv

Světovou premiéru si snímek odbyl ve Vatikáně a hned vzbudil rozruch. Ne snad kvůli obsahu, ale kvůli šestnátileté představitelce Panny Marie - Keisa Castle-Hughesová totiž film natáčela těhotná. - více zde

Příběh zrození se drží klasického biblického příběhu, soustředí se na dobu Mariina těhotenství a jejího útěku před králem Herodem do Betléma.

Osobní, takřka intimní příběh
Nápad natočit film dostal scénárista Mike Rich o předloňských Vánocích. “Všiml jsem si, že v časopise je spousta článků o Ježíšově narození,” říká Rich. “Ačkoliv vím velmi dobře to, jak cesta do Betléma skončila, měl jsem jen mlhavé povědomí o tom, jak probíhala. Jsem věřící a zároveň scenárista a tak mě napadlo, že by z toho mohlo něco vzniknout.”

Richův agent Marty Bowen se nápadu okamžitě chytil. Dospěl totiž k přesvědčení, že scénáristovo smýšlení a styl psaní by mohlo vyústit ve film, který diváky osloví a v příběhu se najdou.

Rich se tedy ponořil do historických pramenů. "Byla to radost psát, právě kvůli tomu, že to byl osobní, takřka intimní příběh dvou obyčejných lidí, kteří se vydávají za zvláštním posláním,” vzpomíná.

Jakmile byl scénář hotov, Bowen založil s kolegou Wycemu Godfreyem vlastní společnost. “Chtěl jsem spolupracovat se svými přáteli, těmi, kdo budou mít k vyprávění příběhu tentýž postoj jako já,” vysvětluje Bowen.

Vhodnou režisérku pak tvůrci našli v Catherině Hardwickeové. “V Mikeově scénáři jsem zahlédla velkou příležitost dostat se přímo do hlav Josefa a Marie, do srdce a duše těchto mladých lidí," vzpomíná režisérka.

Těhotná "šestnáctka" ve skanzenu
Herce do hlavních rolí tvůrci hledali po celém světě. Rozhodili sítě v New Yorku, Londýně, Paříži, Římě a Tel Avivu. Představitelku Marie nalezli v nejmladší držitelce nominace na Oscara v dějinách filmu, kterou získala za film Pán velryb.

“Když jsem si poprvé četla roli Marie, uvědomila jsem si, jak málo o této postavě vlastně víme, přestože se jedná o naprosto ikonickou postavu,” říká Keisha Castle-Hughesová, která se už na jaře stane matkou.

Konkurzy v New Yorku zase vyřešily otázku obsazení role Josefa. Tvůrci se setkali s bývalým absolventem prestižní herecké školy Juilliard, Oscarem Isaacem, o kterém režisérka okamžitě prohlásila, že má “má hlubokou duši a opravdu žije”.

Filmaři chtěli natáčet film v původních reáliích. Izrael ale prošel mohutným vývojem a tamní lokace se ukázaly jako nevhodné. Nakonec se nedaleko Nazaretu podařilo najít historický skanzen.

“Chtěli jsme, aby Příběh zrození byl epický a zároveň intimní. Odehrává se v dech beroucích scenériích a diváci by měli cítit všechny fyzické i citové překážky tak, jako ti dva mladí lidé. To jest velmi osobně,” říká režisérka.

Příběh zrození (The Nativity Story)
story, USA 2006, 101 minut, titulky, od 12 let (Warner Bros.)
režie: Catherine Hardwicke
scénář: Mike Rich
hrají: Keisa Castle-Hughes, Oscar Isaac, Hiam Abbass, Shaun Toub, Shohreh Aghdashloo
česká premiéra 21. prosince 2006

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Najdete na iDNES.cz